Top hledané
Výsledky (0)
Současný prezident se uchází o třetí mandát

Ranní ptáče: Před tureckými prezidentskými volbami prý Erdogan utrpěl infarkt. Ve Venezuele se schyluje ke svobodným volbám

Radek Polák
27. dubna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Současná hlava Turecka se dostává do úzkých

Letošní volby v Turecku, kde kandidují stávající prezident Recep Tayyip Erdogan a kandidát bloku opozice Kemal Kiliçdaroğlu, provází napětí. Erdogan měl proto také dostat včera infarkt. Venezuela spěje k obnově jednání mezi tamní vládou a opozicí a ke svobodným volbám. 

Před tureckými prezidentskými volbami přituhuje, Erdogan měl mít infarkt

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prý utrpěl infarkt a skončil v nemocnici. Na své zdraví si stěžoval už v úterý, kdy předčasné ukončil rozhovor v televizi. V Turecku se v květnu uskuteční prezidentské volby, v nichž se uchází o třetí mandát. Do prezidentských a parlamentních voleb v Turecku zbývá 20 dnů. Průzkumy veřejného mínění střídavě přisuzují výhru v prvním kole prezidentských voleb Erdoganovi a kandidátovi bloku opozice Kemalu Kiliçdaroğluovi, informovaly Novinky.cz.

Spěje Venezuela ke svobodným volbám?

Zástupci dvacítky zemí, mezi kterými byly Spojené státy a Evropská unie se podle se podle serveru Tyden.cz shodli na postupném rušení sankcí proti Venezuele, pokud vláda prezidenta Nicoláse Madura umožní svobodné a férové volby.

Luxusní byt 3+kk na pronájem, Praha
Luxusní byt 3+kk na pronájem, Praha, Praha 3

Tyto země se také shodly na zrychlení implementace fondů pro sociální investice, který by měl financovat projekty ve Venezuele za použití fondů, jež zahraniční státy zmrazily venezuelské vládě. Mělo by se jednat o více než tři miliardy dolarů, tedy 63 miliard korun.

Otevřít v galerii (4)
Venezuela řeší politickou krizi
Venezuela řeší politickou kriziZdroj: Pixabay

DeSantis je ve sporu s majitelem zábavních parků Disney World

Disney, který je mocným politickým hráčem, majitelem řady zábavních parků a hlavním tahounem cestovního ruchu na Floridě zažaloval tamního guvernéra Rona DeSantise. Ten totiž převzal kontrolu nad pozemky sousedícími se zábavním parkem a firmě komplikuje podnikání. 

Stalo se tak poté, co DeSantis podepsal opatření proti gayům, který zakazuje vyučování týkající se sexuální orientace nebo genderové identity pro menší děti a omezuje probírání těchto témat ve vyšších ročnících. Disney vydal následně prohlášení, v němž DeSantisův krok odsoudil a pozastavil své politické dary tomuto kandidátovi Republikánů na prezidenta Spojených států, uvedla agentura AP.

Otevřít v galerii (4)
Zábavní park poznamenal střet dvou silných hráčů
Zábavní park poznamenal střet dvou silných hráčů Zdroj: Pixabay

Tržby Meta Platforms díky reklamě vzrostly

Čistý zisk americké internetové společnosti Meta Platforms, která je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp, se v prvním čtvrtletí meziročně sice snížil o 24 procent na 5,71 miliardy dolarů, tedy zhruba 122 miliard Kč, tržby však vzrostly o tři procenta na 28,65 miliardy dolarů a překonaly očekávání analytiků. Firma těží z toho, že výdaje na reklamu se v období ekonomické nejistoty přesunují k vyzkoušeným a osvědčeným platformám, jako jsou sítě Facebook a Instagram.

„Měli jsme dobré čtvrtletí a naše komunita pokračovala v růstu,"

uvedl zakladatel a šéf podniku Mark Zuckerberg, uvedl server Ceskenoviny.cz.

Otevřít v galerii (4)
Sociální sítě jsou v kurzu
Sociální sítě jsou v kurzuZdroj: Pixabay

Steven Spielberg: Staré filmy by se kvůli současné citlivosti neměly předělávat

 Dříve natočené filmy by se neměly předělávat tak, aby vyhověly moderní citlivosti, uvedl legendární americký režisér Steven Spielberg, jak napsal Ceskenoviny.cz. Ten také litoval, že ve verzi hitu E.T. - Mimozemšťan z roku 1982 měli policisté vysílačky místo zbraní.

Nikdy jsem si neměl zahrávat s archivy svého vlastního díla a nikomu to nedoporučuji. Všechny naše filmy jsou jakýmsi ukazatelem toho, kde jsme byli, když jsme je natáčeli, jaký byl svět a co svět přijímal, když jsme ty příběhy zveřejnili,"

řekl americký režisér.

Otevřít v galerii (4)
Filmové umění je stále živé
Filmové umění je stále živéZdroj: Pixabay

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Tyden.cz, Novinky.cz, AP

 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze