Top hledané
Výsledky (0)
Stát je zde podle Petr Fialy od toho, aby v mimořádné krizové situaci nabídl pomocnou ruku

Ranní ptáče: Premiér varoval před zdražováním cen energií. Koronavirus může během podzimu zesílit.

Radek Polák
23. června 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Tlak Ruska způsobuje zdražování energií, je přesvědčený Fiala.

O budoucím vývoji na trhu s energiemi hovořil premiér Petr Fiala. Rozhodně nás nečekají lehké časy. To ostatně potvrdil také Ladislav Dušek, který předvídá souběh další vlny koronaviru s podzimními chřipkami.

Fiala v projevu k národu mluvil o energiích a inflaci

Premiér Petr Fiala ve včerejším večerním mimořádném televizním projevu, který odvysílala jak Česká televize, tak TV Nova a Prima, uvedl, že pokud by v zimě došlo na kritický energetický scénář, bude vláda schopna zajistit plyn do všech domácností. Pod kontrolu by v takovém případě chtěl dostat například síť tuzemských elektráren energetické společnosti ČEZ a řešit s nimi aktuální krizi.

Rusko nás chce učinit slabými a vydíratelnými a má k tomu dvě mocné zbraně: narušení trhu s potravinami a závislost Evropy na jeho plynu a ropě,

řekl Fiala. Minulá vláda Andreje Babiše podle něj navíc zvýšila tempo zadlužování země na rekordní úroveň a pomohla rozpoutat historicky nevídanou drahotu.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Podzim bude opět ve znamení boje s pandemií

Letos na podzim bude třeba proti covidu-19 přeočkovat zhruba 2,5 milionu lidí. Zejména pak seniorů a chronicky nemocných, které může nákaza ohrozit na životě. Obava je navíc z toho, že zde bude souběh další vlny koronaviru s chřipkou.

Téměř všichni naočkovaní budou na podzim tak daleko od své poslední dávky, ať byla druhá nebo třetí, že jim v podstatě ochrana s velkou pravděpodobností skončí,“

předvídá v té souvislosti Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.  

Otevřít v galerii (4)
Podzim může přinést další vlnu koronaviru
Podzim může přinést další vlnu koronaviruZdroj: Pixabay

Index upozorňuje na nevýhodné půjčování peněz

Nový Index odpovědného úvěrování Člověka v tísni, který srovnává podmínky malých nezajištěných půjček bankovních i nebankovních společností na českém trhu, upozorňuje, že se nyní až třetina domácností dostává pod hranici příjmové chudoby nebo má nízké příjmy a úspory maximálně na jeden měsíc.

V hodnocení se letos poprvé objevilo například i to, zda poskytovatel nabízí první půjčku zdarma.

"Lidé si v domnění, že ušetří, půjčí zdarma 10 000 korun, zaplatí dlužný nájem či energie, ale na vrácení celé splátky za měsíc mít nebudou. Půjčku si proto musí prodloužit, půjčí si třeba 8 000 korun, ale za takový úrok, že příští splátka je už 11 000,"

popsal jeden z častých nešvarů David Borges, analytik Člověka v tísni a autor Indexu odpovědného úvěrování.

Otevřít v galerii (4)
Ne všechny půjčky jsou výhodné. Zkontrolujte si, co podepisujete.
Ne všechny půjčky jsou výhodné. Zkontrolujte si, co podepisujete.Zdroj: Pixabay

Ve Francii se dál hledá budoucí podoba vlády

Většina stran, které se po nedělních volbách dostaly do francouzského Národního shromáždění, odmítá účast v široké koalici, uvedl prezident Emmanuel Macron v prvním projevu po volbách. Strany jsou ale ochotné spolupracovat na klíčových iniciativách, dodal.

Koalice Spolu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona zvítězila ve druhém kole parlamentních voleb ve Francii. K dosažení parlamentní většiny jí to ale nestačí. Nejpravděpodobnější je proto koalice více uskupení - například umírněné strany mimo jeho koalici.

Otevřít v galerii (4)
Francii čeká jednání o nové vládě
Francii čeká jednání o nové vláděZdroj: Pixabay

Lékaři jdou před soud za smrt Maradony

Osm zdravotnických pracovníků pečujících o Diega Maradonu se musí ze svého podílu na smrti argentinské fotbalové legendy v roce 2020 zodpovídat u soudu. Členové lékařského týmu včetně Maradonova osobního doktora Leopolda Luqueho jsou obžalováni ze zabití z nedbalosti.

Státní zástupce obžaloval osmičku zdravotníků letos v dubnu, ti vinu odmítli. Včera soud rozhodl, že se proces bude konat. Obžalovaným hrozí osm až 25 let vězení.

Jeden z nejlepších fotbalistů historie Maradona zemřel předloni v listopadu v 60 letech na infarkt. Tři týdny před smrtí se podrobil operaci kvůli krvácení do mozku, kterou provedl Luque. Osm dnů nato byl Maradona propuštěn z nemocnice, aby pokračoval v léčbě doma, kde poté zemřel.

Otevřít v galerii (4)
Maradona je pro mnohé fanoušky nejlepším fotbalistou všech dob
Maradona je pro mnohé fanoušky nejlepším fotbalistou všech dobZdroj: Profimedia

Zdroje: ČTK, ČT, Index odpovědného úvěrování, iDnes.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze