Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Princ Andrew opět žalován. Nové kroky Bidena proti Lukašenkovi. 210 tisíc tun odpadu po tornádu

Kateřina Ostrejšová
10. srpna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Princ Andrew

Přejeme vám krásné vstávání. Je tu úterý a s ním i další informace ze světa. Rozhodnutí běloruské sprinterky Cimanouské vrátit se do polského azylu přináší ovoce. Biden přichází s novými kroky proti Lukašenkovi. Více v dnešním Ranním ptáčeti.  

Lukašenkova nečekaná slova  

Otevřít v galerii (8)
Alexandr Lukašenko
Alexandr LukašenkoZdroj: Profimedia

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, kterého neuznává řada západních států, řekl něco, co zřejmě nikdo nečekal. Včera oznámil, že by ho v prezidentské funkci mohl “velmi brzy” nahradit někdo jiný. Během konference s novináři ale nechtěl spekulovat o termínu. Bělorusko zaznamenává jeden politický skandál za druhým. Během olympijských her v Tokiu dala běloruská sprinterka Kryscina Cimanouská přednost návratu do polského azylu. Její chování označil Lukašenko za zmanipulované cizími silami.  

"Jak lze odejít do důchodu a zabývat se něčím jiným, to si zatím nepředstavuji. To neznamená, že se budu křečovitě držet tohoto (prezidentského) křesla. Ne. Po mně přijdou jiní lidé, dokonce velmi brzy. Jen si nedělejte starosti" 

oznámil Lukašeno novinářům.  

Prodej historické vily na Kampě, Praha 1
Prodej historické vily na Kampě, Praha 1, Praha 1

Nové kroky Bidena proti jeho moci  

Otevřít v galerii (8)
Joe Biden
Joe BidenZdroj: Profimedia

Proti Lukašenkově panovačné moci bojuje americký prezident Joe Biden, který včera podepsal výkonné nařízení ukládající nová opatření zaměřená na potrestání běloruského prezidenta, zatímco Spojené státy zvyšují tlak na jeho vládu v koordinovaném postupu se Spojeným královstvím a Kanadou. 

V den výročí prezidentských voleb je Lukašenko obviněn ze zmanipulování, Spojené státy rovněž vydají dosud největší kolo sankcí vůči běloruským jednotlivcům a subjektům, které se zaměří na hospodářství země a běloruský národní olympijský výbor, uvedl představitel Bílého domu. 

Ministerstvo financí USA zařadí na černou listinu společnost Belaruskali OAO, která je podle oficiálního prohlášení jedním z největších běloruských státních podniků a jedním z největších světových producentů potaše, který se používá v hnojivech a je hlavním běloruským příjemcem cizí měny. A právě těmto všem změnám pomohla sprinterka Kryscina Cimanouska.  

Sportovní lezení sklidilo úspěch  

Otevřít v galerii (8)
Adam Ondra
Adam OndraZdroj: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Nejsledovanější událostí olympijských her v Tokiu byla podle dat z vysílání České televize poslední část sportovního lezení, kde o medaili bojoval i Adam Ondra. Lezení na obtížnost přilákalo k televizním obrazovkám přes 776 tisíc diváků. Přes 700tisícovou hranici se dostalo ještě finále české tenistky Markéty Vondroušové. V první desítce nejsledovanějších olympijských pořadů jsou zastoupeny hlavně tenisové a atletické události. Osmou příčku ovšem drží finále judisty Lukáše Krpálka, které mělo 573 tisíc diváků.  

210 tisíc tun odpadu po tornádu na Moravě  

Otevřít v galerii (8)
Popadané domy po tornádu
Popadané domy po tornádu Zdroj: LP-Life, se svolením Michala Janečka

Následky červnového tornáda jsou obrovské. Jihomoravský kraj už zahájil odvoz odpadu, kterého je odhadem 210 tisíc tun. V tiskové zprávě to uvedl Petr Holeček z tiskového oddělení krajského úřadu. Shromaždiště jsou celkem tři - v Moravské Nové Vsi, Mikulčicích a Hodoníně. Zmizet by měly až v dubnu příštího roku.  

"Návoz stále probíhá, a tudíž celkové množství odpadu bude upřesněno až po zaměření dronem odborníky z ČVUT a následném zpracování údajů,"  

uvedl Holeček. 

"Jsem velmi rád, že se podařilo zahájit odvoz odpadu tak rychle. Městům a obcím, ve kterých bude odpad zpracován, jsem velmi vděčný za pomoc a solidaritu. Věřím, že ve spolupráci se společností AVE, kterou kraj na tyto práce vybral, vše proběhne podle plánu,"  

doplnil ho náměstek hejtmana Lukáš Dubec. 

Brněnské výstaviště přestane očkovat  

Otevřít v galerii (8)
Vakcína proti koronaviru
Vakcína proti koronaviruZdroj: Freepik

Očkovací centrum na brněnském výstavišti zavře své brány 31. srpna. Uvedla to primátorka města Brna Markéta Vaňková. Podle ní budou v areálu brzy začínat veletrhy a není tak vhodné tam mít zároveň i očkovací centrum. Od září se ovšem bude moci očkovat v areálu Fakultní nemocnice, kde bude denní kapacita až 1500 dávek.  

Očkovací centrum na výstavišti zahájilo činnost letos v lednu. Od té doby tam zdravotníci podali lidem více než 300 tisíc dávek vakcíny proti koronaviru. 

Zákaz rasistickým fanouškům na všechny zápasy Sparty  

Otevřít v galerii (8)
Hráči pražské Sparty
Hráči pražské Sparty Zdroj: Dominik Bakes / CNC / Profimedia

Fotbalová Sparta identifikovala fanoušky, kteří minulé úterý v úvodním zápase 3. předkola Ligy mistrů s Monakem rasisticky uráželi protihráče Auréliena Tchouaméniho. Ti, kteří se podle analýzy nahrávek z klubového kamerového systému, dopustili rasistických nadávek, mají zákaz vstupu na všechna utkání letenského týmu. Ten na ně podává trestní oznámení.  

"Tito návštěvníci stadionu byli díky bezpečnostnímu systému identifikováni a v blízké době jim bude po ukončení všech nezbytných kroků doručen zákaz vstupu na všechna utkání AC Sparta Praha. Klub zároveň podává trestní oznámení,"  

napsala Sparta v prohlášení, kde také zdůraznili, že se dlouhodobě vymezují proti rasismu a všem ostatním typům diskriminace. 

Princ Andrew žalován za sexuální zneužívání 

Otevřít v galerii (8)
Princ Andrew
Princ AndrewZdroj: Profimedia

Britský princ Andrew je žalován za údajné sexuální zneužití ženy, která tvrdí, že mu ji prodal zesnulý finančník Jeffrey Epstein. Do styku měli přijít třikrát. V občanskoprávní stížnosti podané u amerického okresního soudu na Manhattanu Virginie Giuffreová uvedla, že vévoda z Yorku, druhý syn královny Alžběty, ji sexuálně napadl a zbil asi před dvěma desítkami let, když jí bylo 17 let. Epstein ji měl následně také zneužívat. 

Princ v rozhovoru pro BBC z roku 2019 řekl, že si na setkání s Giuffre nepamatuje, a kategoricky odmítl její tvrzení o sexuálním zneužívání. 

Kanada otevřela hranice plně očkovaným Američanům 

Otevřít v galerii (8)
Kolona aut při západu slunce
Kolona aut při západu slunce Zdroj: Unsplash

V pondělí byla na hranicích hlášena dlouhá zpoždění, když se Kanada konečně poprvé za 16 měsíců otevřela plně očkovaným americkým turistům. To způsobilo nával cestovatelů během rušné letní sezóny. Vládní údaje ukázaly až sedm hodin čekání na přejezd Fort Frances, Ontario a International Falls.  

Kanada zakázala v březnu 2020 kvůli pandemii veškeré volnočasové cesty ze Spojených států. To se nyní změnilo, pouze však pro plně očkované Američany. Zahraničním cestovatelům, kteří jsou plně očkovaní, bude umožněn vstup na začátku září. 

To je od nás pro dnešek vše, mějte krásné ráno. Posíláme slova George Wellse pro lepší sen: 

„Pokud jsi včera upadl, dnes povstaň." 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze