Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Princ Harry chystá svou knižní zpověď. Čínský útok na Microsoft. Dopravní letadlo na elektřinu

Lukáš Bilinec
20. července 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Britský princ Harry

Krásné úterní ráno, milá ptáčata. I dnes pro vás máme nachystanou pořádnou dávku aktuálních informací z domova i ze světa. Dnes se dozvíte, kdy vydá princ Harry knihu svých pamětí, jakou novou funkci najdete v aplikaci WhatsApp, nebo kdo vyhrál prezidentské volby v jihoamerickém Peru!

Čína čelí obvinění z kybernetického útoku na Microsoft 

Otevřít v galerii (8)
Znázornění anonymního počítačového hackera
Znázornění anonymního počítačového hackeraZdroj: Pixabay/ Geralt

Spojené království, USA a Evropská unie obvinily společně Čínu z velkého kybernetického útoku na začátku tohoto roku. Jeho cílem byly servery Microsoft Exchange, což mělo dopad na více než 30 tisíc organizací po celém světě. Čínské ministerstvo státní bezpečnosti bylo také obviněno z širší bezohledné špionážní činnosti. Čína již dříve popřela obvinění z hackerství a tvrdí, že sama bojuje proti všem formám počítačové kriminality. Úředníci západních zpravodajských služeb však tvrdí, že jsou důkazy jasné a útoky byly závažnější než v minulosti. 

Historická vila na prodej, Praha 5 - 471m
Historická vila na prodej, Praha 5 - 471m, Praha 5

Stát pomůže i lidem s nezkolaudovanými domy

Otevřít v galerii (8)
Tornádo na periferii
Tornádo na periferiiZdroj: Unsplash/ Nikolas Noonan

Nově budou mít nárok na finanční pomoc z dotačního programu Živel i lidé, kterým tornádo na jižní Moravě poškodilo nezkolaudované obydlí. Změnu schválila na svém jednání vláda premiéra Andreje Babiše. Poslaneckou sněmovnou prošly také mimořádné odměny, které budou vyplaceny policistům, hasičům, vojákům a příslušníkům vězeňské služby, kteří museli během koronavirové pandemie sloužit za ztížených podmínek. Až o další měsíc byl také na žádost hejtmana prodloužen stav nebezpečí na části území Jihomoravského kraje, postiženého živelnou katastrofou. 

Pedro Castillo vyhrál prezidentské volby v Peru 

Otevřít v galerii (8)
Vlajka jihoamerického státu Peru
Vlajka jihoamerického státu PeruZdroj: Freepik/ www.slon.pics

Velmi těsnou prezidentskou volbu za sebou má jihoamerický stát Peru. Bývalý venkovský učitel Pedro Castillo byl definitivně zvolen prezidentem Peru celých šest týdnů po hlasování, které rozdělilo tamní společnost. Jeho pravicová soupeřka Keiko Fujimori nyní dokonce čelí u soudu obvinění z korupce. Oficiální výsledek sčítání před několika hodinami přisoudil definitivně triumf Castillovi, jehož podporovali hlavně chudí venkovští občané. Fujimori s ním prohrála o necelých 45 tisíc hlasů. 

Čeští komisaři z autoškol uvažují o stávce

Otevřít v galerii (8)
Řidič a spolujezdec v jedoucím autě
Řidič a spolujezdec v jedoucím autěZdroj: Unsplash/ Orkun Azap

Nepříjemnosti možná čekají na část studentů autoškol, kteří se v nejbližší době chystají na závěrečné jízdy. Mluvčí Asociace zkušebních komisařů ČR, Jan Bajgar, totiž řekl ČTK, že komisaři vyhlásili pohotovostní stávku na dobu neurčitou, do které se ke včerejšímu odpoledni připojilo už více než 100 komisařů, což je zhruba čtvrtina z celkového počtu v České republice. Počet stále roste. Komisaři ve stávkové pohotovosti pracují a informují veřejnost o současném stavu a svých výtkách vůči ministerstvu, se kterým chtějí komisaři jednat. Nelíbí se jim školení, metodické řízení činnosti, či špatný státní dozor. Termín, kdy by mohli vstoupit do ostré stávky, prozatím neuvedli. 

Princ Harry sepíše své paměti

Otevřít v galerii (8)
Britský princ Harry
Britský princ Harry Zdroj: Profimedia

Jedna z nejdiskutovanějších světových osobností v posledním roce, princ Harry, se chystá na sepsání své knihy pamětí, kterou sám označuje za zcela pravdivou zpověď. Vévoda ze Sussexu knihu vydá prostřednictví Penguin Random House na konci roku 2022. 

"Knihu nepíšu z pozice prince, jímž jsem se narodil, ale muže, kterým jsem se stal. Jsem vděčný za to, že se mohu podělit o to, co jsem se během svého dosavadního života naučil,"

řekl princ Harry, který věnuje výtěžek z prodeje knihy na charitu. Po ostře sledovaném jarním rozhovoru na CBS s Oprah Winfrey jde o další věc, která asi britskému královskému dvoru přidělá jisté starosti. 

Populární seriál Sex Education má trailer na novou řadu

Otevřít v galerii (8)
Promo foto k seriálu Sex Education
Promo foto k seriálu Sex EducationZdroj: Netflix / John Hall

Už třetí série oblíbeného seriálu Sexualní výchova z dílny Netflix bude mít premiéru v září tohoto roku. Jeden z nejoblíbenějších seriálů pro teenagery poslední dekády sleduje příběhy hlavních hrdinů po odchodu ředitele Groofa. Reputaci střední školy Moordale se bude snažit vylepšit nová ředitelka Hope Haddon (Jemina Kirke). Třetí sezóna seriálu začíná na začátku školního roku. Eric a Adam spolu veřejně chodí, Otis mívá příležitostné známosti a Maeve stále neví o jeho vyznání lásky. Premiéra prvního dílu nové řady byla stanovena na termín 17. září. 

WhatsApp hlásí novou funkci 

Otevřít v galerii (8)
Aplikace WhatsApp na iPhone
Aplikace WhatsApp na iPhoneZdroj: Unsplash/ Dimitri Karastelev

Populární komunikační aplikace, kterou vlastní Facebook, představila další novinku. Od včerejšího dne je možné se připojit ke skupinovým hovorům i po jejich zahájení. Obdobnou funkci už úspěšně používají uživatelé Google Meet či Zoom. Jistě si najde mnoho příznivců i mezi těmi, kteří mají ve svém chytrém zařízení staženou aplikaci WhatsApp. K dispozici bude nově také obrazovka s informacemi o hovoru, kde uvidíte, kdo právě hoří, či kdo je pozván a ještě se do konverzace nepřipojil. 

První plně elektrické dopravní letadlo 

Otevřít v galerii (8)
Letadlo na elektřinu
Letadlo na elektřinu Zdroj: Eviation

Společnost Eviation Aircraft Inc. se sídlem ve Washingtonu představila své první plně elektrické letadlo, zvané Alice, od kterého si slibuje revoluci v regionální dopravě. Jedná se o kompaktní příměstský stroj, který by se měl veřejnosti představit při svém testovacím letu ještě do konce tohoto roku. Letoun byl sestrojen tak, aby pojal devět cestujících a dva členy posádky. Podle svých výrobců není hlučný, je bezemisní a má výrazně nižší provozní náklady za letovou hodinu. Alice je poháněna dvěma elektrickými pohonnými jednotkami magni650, uzpůsobenými pro létání.

Jste na konci úterního ranního přehledu zpráv a již tradičně tu na vás čekají moudrá slova závěrem. Dnes od německého spisovatele Johanna Wolfganga von Goetheho:

"Člověk je bohatý tím, co učinil pro druhé."

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze