Top hledané
Výsledky (0)
Král, který se léčí s rakovinou, se s Harrym velmi krátce setkal naposledy v únoru

Ranní ptáče: princ Harry slavil válečné invalidy, s otcem Karlem III. se však nesetkal. Podíl alternativní energie rekordně roste

Radek Polák
09. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Princ Harry má s otcem napjaté vztahy

Při oslavách deseti let od založení sportovních her Invictus Games pro invalidní válečné veterány byl v Londýně princ Harry blízko od svého otce, krále Karla III.. Přesto se opět nepotkali. Do roku 2030 se má elektřina vyrábět až ze 60 procent z obnovitelných zdrojů. Aktuálně je to zhruba polovina uvedeného objemu.

 

Princ Harry oslavil deset let her válečných invalidů

Britský princ Harry přijel do Londýna u příležitosti deseti let od založení sportovních her Invictus Games pro invalidní válečné veterány, v jejichž pořádání se dlouhodobě angažuje. Při oslavách v katedrále svatého Pavla byl Harry jen několik kilometrů od svého otce, krále Karla III., nesetkal se s ním ale. Média to připisují přetrvávajícím chladným vztahům mezi Harrym a zbytkem britské královské rodiny, uvedl server Ceskenoviny.cz.

Karel III., který se léčí s rakovinou, se s Harrym velmi krátce setkal naposledy v únoru, když veřejně oznámil, že se léčí. Podle Harryho mluvčího je králův diář tak zaplněný, že není čas na schůzku se synem. Harry však otcovo vytížení plně chápe a doufá, že se s otcem brzy setká, uvedla s odkazem na princova mluvčího stanice BBC.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Třetina elektřiny se už vyrábí díky obnovitelným zdrojům

Svět prochází v oblasti čistých energií zásadní proměnou, jak upozornila CNN. Důvodem je skutečnost, že podíl větrné a solární energie loni celosvětově vzrostl na rekordních 30 procent celkové produkce elektřiny. Pro srovnání: V roce 2000 tvořily obnovitelné zdroje méně než 19 procent energetického mixu. Planeta tak podle studie Global Electricity Review, kterou ve středu zveřejnil klimatický think-tank Ember dosahuje „zásadního bodu obratu“. Analýza předvídá, že do roku 2030 se bude elektřina vyrábět až ze 60 procent z obnovitelných zdrojů.

Otevřít v galerii (1)
Význam obnovitelných zdrojů energie roste
Význam obnovitelných zdrojů energie rosteZdroj: Pixabay

Policie vyklidila na univerzitách další protestní tábory

Americká policie použila ve středu pepřový sprej ke zrušení propalestinského stanového tábora na Univerzitě George Washingtona, uvedla agentura AP. Zároveň na místě zatkla desítky demonstrantů. Demonstranti podle policie na místě „shromáždili improvizované zbraně“ a „zakrývali“ univerzitní budovy s možným úmyslem je obsadit. Obdobně policie ukončila protest na University of Massachusetts. Zatčeno přitom bylo okolo 130 lidí. Napětí na řadě amerických univerzit se vystupňovalo v důsledku války mezi Izraelem a Hamásem. Některé vysoké školy okamžitě zasáhly a jiné demonstrace studentů zpočátku tolerovaly. 

V Japonsku je až okolo 9 milionů prázdných nemovitostí

Počet prázdných domů v Japonsku vzrostl na rekordních devět milionů. Podle údajů sestavených tamním ministerstvem vnitra a komunikací je zde prázdných okolo 14 procent všech rezidenčních nemovitostí.  Tato východoasijská země totiž nadále bojuje se stále klesající populací. Opuštěné domy jsou zde známé jako akiya, což je termín, který obvykle označuje obytné domy ve venkovských oblastech. Nejvíce takových nemovitostí je zde ale nyní především ve velkých městech, jako jsou Tokio a Kjóto, informuje CNN.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, AP, CNN

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: