Top hledané
Výsledky (0)
Mezinárodní měnový fond předvídá pokles HDP

Ranní ptáče: Příští rok se česká ekonomika mírně propadne. Matky ruských vojáků žádají Putina o setkání

Radek Polák
23. listopadu 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Některé obchody možná skončí

Domácí hospodářství se má v důsledku vnějších vlivů zhoršit, od roku 2024 se ale očekává návrat k růstu a zotavení, tvrdí ve své předpovědi ekonomičtí experti. Ruská Rada matek a manželek se obává, že plánované setkání Vladimíra Putina s matkami vojáků má být pouze zinscenované.

 

Kvůli koronaviru i válce na Ukrajině mírně poklesne ekonomika

Česká ekonomika po letošním nárůstu o 2,3 procenta v příštím roce klesne, jak vyplývá ze závěrů pravidelné mise Mezinárodního měnového fondu v Česku. 

Rodící se oživení z pandemie zadusila ruská válka na Ukrajině,“ 

uvedl ve své zprávě měnový fond. Upozornil, že inflace se nachází vysoko nad cílovou úrovní a že růst životních nákladů vytváří značné sociální tlaky.

Hrubý domácí produkt se má příští rok snížit zhruba o 0,5 procenta. Do konce roku 2024 se má ale již ekonomika díky růstu spotřeby a exportu zotavit.

Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2
Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2, Praha 6

Matky ruských vojáků se chtějí sejít s Putinem

Rusky, které usilují o návrat svých manželů nebo synů z fronty na Ukrajině, vyzývají ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se s nimi sešel.

Spolku Rada matek a manželek se totiž nelíbí, že ani jedna z jejích členek nebo představitelek dalších kritických skupin k částečné mobilizaci nebyla pozvána na Putinovo plánované setkání s matkami vojáků.

„Rada matek a manželek je už třetí den v Moskvě. Všemi způsoby se snažíme přimět úřady k dialogu,"

uvedla ve videoprohlášení na sociálních sítích lídryně spolku Olga Cukanovová. Vysvětlila, že její organizace tak reaguje na Putinovo naplánované setkání s matkami vojáků, které se má uskutečnit 27. listopadu.

Otevřít v galerii (4)
Část Rusek není spokojena s tím, že jejich synové musí kvůli Putinovi válčit na Ukrajině
Část Rusek není spokojena s tím, že jejich synové musí kvůli Putinovi válčit na UkrajiněZdroj: Pixabay

Dávka proti opičím neštovicím má účinnost až 78 procent

Jedna dávka vakcíny od dánské firmy Bavarian Nordic proti opičím neštovicím má mít podle nových dat z Anglie účinnost 78 procent. Jde tak o dosud nejsilnější doklad o účinnosti očkovací látky. Dosud tam bylo podáno více než 55 000 dávek této vakcíny.

Vakcína od Bavarian Nordic, která je v Evropě distribuována pod názvem Imvanex a v USA jako Jynneos, se proto také dosud jeví jako nejvhodnější. Evropská agentura pro léčivé přípravky ji proti opičím neštovicím doporučila v červenci.

Opičí neštovice jsou poměrně mírné infekční onemocnění, které se původně vyskytovalo téměř výhradně v několika zemích západní a centrální Afriky, ale letos se prudce rozšířilo po celém světě. 

Otevřít v galerii (4)
Zdravotnictví našlo lék proti opičí chřipce
Zdravotnictví našlo lék proti opičí chřipceZdroj: Pixabay

Největší vánoční trhy startují již o víkendu

Největší domácí vánoční trhy začínají na pražském Staroměstském náměstí již v sobotu. Nabídnou celkově 79 stánků s dárkovým zbožím a občerstvením. Skončit mají na Štědrý den 24. prosince.

Atmosféru na místě umocní strom republiky, který bude kvůli úspoře energií svítit každý den od 16.00 hodin do půlnoci. Bude na něm šest kilometrů dlouhý řetěz s LED světélky, 80 vánočních hvězd, 170 červených a zlatých koulí, jež budou představovat barvy hlavního města. Korunu navíc ozdobí dva metry vysoká světelná špice.

Otevřít v galerii (4)
Praha otevře vánoční trhy
Praha otevře vánoční trhyZdroj: Pixabay

Zkrachovalá kryptoměnová burza kupovala nemovitosti na Bahamách

Bývalý ředitel zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX Sam Bankman-Fried, jeho rodina a vysoce postavení zaměstnanci firmy koupili na Bahamách za poslední dva roky nejméně 19 nemovitostí v hodnotě téměř 121 milionů dolarů, což je okolo 2,9 miliardy korun.

Luxusní rodinný dům na prodej, v okolí Prahy
Luxusní rodinný dům na prodej, v okolí Prahy, Okolí Prahy

Firma podle dokumentů většinou kupovala luxusní domy na pláži, včetně sedmi bytových domů v drahé rekreační komunitě Albany. Ty stály téměř 72 milionů dolarů. Měly se využívat jako "rezidence pro klíčové zaměstnance" společnosti. 

Zkrachovalá kryptoměnová burza FTX disponuje celkovou částkou asi 1,24 miliardy dolarů v hotovosti. Stále však nejméně 3,1 miliardy dolarů dluží.

Otevřít v galerii (4)
Problém kryptoměnové burzy FTX Sam Bankman-Fried může mít dopad také na známější Bitcoin
Problém kryptoměnové burzy FTX Sam Bankman-Fried může mít dopad také na známější BitcoinZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, Reuters, Novinky.cz, Blesk.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze