Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče i v pondělí dál doskáče.

Ranní ptáče: Proč navštíví americká první dáma Slovensko? Spojené státy trápí rozsáhlý požár. Česko čeká zrušení vstupních prohlídek u lékaře.

Barbora Večeřová
02. května 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Jill Bidenová po boku svého manžela.

Americká první dáma navštíví naše sousedy. S ukrajinskými uprchlicemi a jejich dětmi oslaví Den matek. I když ukrajinské ženy moc důvodů k oslavě momentálně nemají… Spojené státy jsou sice daleko od ohniska války, nevyhýbají se jim ale přírodní katastrofy. Západ země zasáhl ničivý požár, který by se velikostí mohl rovnat rozloze našeho hlavního města. 

Jill Bidenová se setká s ukrajinskými uprchlíky na Slovensku

Americká první dáma stráví Den matek na Slovensku s ukrajinskými matkami, které utekly se svými dětmi před válkou. Její návštěva bude trvat pět dní, v plánu má kromě Slovenska i návštěvu Rumunska. Se členy slovenské vlády se manželka současného prezidenta setká den před návratem do Spojených států. 

 

Prodej prvorepublikové vily, Praha 9 - 406m
Prodej prvorepublikové vily, Praha 9 - 406m, Praha 9

Gazprom Uvedl, že pokračuje v dodávkách plynu do Evropy

Plynárenský gigant z Ruska uvedl, že i nadále pokračuje v dodávkách plynu před Ukrajinu do Evropy. Jedná tak v souladu s požadavky svých zákazníků. V minulém týdnu došlo k zastavení dodávek do Polska a Bulharska, důvodem bylo, že tyto státy odmítly platit v rublech. Evropská unie požadavek platit rubly označila za porušení smluvních závazků. Gazprom má největší zásoby zemního plynu a drží monopol vývozce plynu z Ruska. Západní země se snaží nákup omezit, země Unie v tomto směru ale nejsou jednotné. Očekává se, že již tento rok by Unie měla přijít o dvě třetiny ruského plynu. 

 

Spojené státy sužuje požár o velikosti Prahy 

Lesní požáry v Novém Mexiku neustávají, naopak. Prudké silné větry, se kterými se sever země potýká, požáry rozdmýchávají. Jde o současně nejničivější a největší požár ve Spojených státech, jeho rozloha se pohybuje kolem sta tisíc akrů, tedy 406 kilometrů čtverečních. O víkendu se požár přiblížil k Las Vegas, místní úřady připravují evakuaci. Podle odborníků nepůjde o ojedinělý případ, na většině západního území je velké sucho. 

 

Legendární tenista Becker půjde do vězení 

Trojnásobného wimbledonského vítěze Borise Beckera čekají více než dva roky ve vězení. Bývalý německý profesionální tenista si u londýnského soudu vyslechl trest za maření insolvenčního řízení. Po svém bankrotu převedl stovky tisíc liber ze svého obchodního účtu na jiné účty, nepřiznal nemovitosti, podíl v technologické firmě a bankovní půjčku. Insolvenční řízení probíhalo od roku 2017, Beckerovi hrozilo až 7 let za mřížemi. Proti rozhodnutí se může odvolat. 

Otevřít v galerii (2)
Boris Becker si vyslechl trest v Londýně. Odsedí si dva a půl roku
Boris Becker si vyslechl trest v Londýně. Odsedí si dva a půl roku Zdroj: Profimedia

Brány Nového Zélandu se po dvou letech pandemie znovu otevřou turistům 

Nový Zéland po dvou letech přivítá turisty nejen z USA a Velké Británie, ale také z dalších 50 zemí. Mezinárodní turisté si na návštěvu země museli počkat od počátku roku 2020, kdy Nový Zéland zavedl jedny z nejtvrdších pandemických restrikcí vůbec.

„Dnešní den je oslavou. Je to velký moment našeho znovuspojení se světem,“

řekl novozélandský ministr turismu Stuart Nash

Právě od otevřených hranic si Nový Zéland slibuje zvýšenou míru turismu v nadcházející lyžařské sezoně, vrchol turistických návštěv je očekáván v prosinci. 

 

Zrušení vstupních prohlídek u lékaře 

Někteří administrativní pracovníci by podle slov ministerstva zdravotnictví nemuseli absolvovat vstupní zdravotnickou prohlídku. Změna by se měla dotknout například sekretářek, úředníků nebo pošťáků. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek sdělil, že tyto prohlídky jsou administrativní zátěží pro zdravotnický systém. Většina lékařů by toto zrušení uvítala, někteří ale krok kritizují, často se totiž jedná o jedinou příležitost, kdy se lidé nechají zkontrolovat praktickým lékařem. 

Otevřít v galerii (2)
Podle slov ministra Válka vstupní prohlídky zatěžují zdravotnický systém.
Podle slov ministra Válka vstupní prohlídky zatěžují zdravotnický systém. Zdroj: Profimedia

Zdroje: AP News, Novinky.cz, CNN Prima News, apnews.cz, ČTK 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze