Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče i v pátek dál doskáče.

Ranní ptáče: Proč žaluje Evropská komise Česko? Rihanna končí s těhotenskou módou. Srí Lanka zkrachovala.

Barbora Večeřová
20. května 2022
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Rihanna se stala maminkou.

Evropská komise se rozhodla zažalovat Česko, které mělo do roku 2020 implementovat jednu ze směrnic do svých zákonů. Česko tak stále neučinilo, protože se návrh stále nepodařilo projednat. Evropská komise se kromě žalob věnuje ale i dalším věcem. Například navrhuje, že od roku 2029 by na každém novém domě měla být fotovoltaika. Při dnešních cenách energií to asi není úplně špatný nápad… 

Rihanna je maminkou

Zpěvačka, módní ikona a majitelka kosmetického impéria přivedla na svět svého prvního potomka. Celých devět měsíců se jí dařilo strhávat pozornost na své těhotenské bříško, tomu je ale nyní konec. Chlapec měl přijít na svět už 13. května, média o tom poprvé informovala až včera. Rihanna ani otec miminka ASAP Rocky jméno neprozradili. 

 

Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2
Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2, Praha 7

Evropská komise žaluje Česko

Evropská komise podala žalobu na Česko, Slovensko, Rumunsko, Španělsko a Itálii. Důvodem je, že netlačí na vynucování nových pravidel Unie pro obsah audiovizuálního vysílání, která byla přijata v roce 2018. Směrnice má zvyšovat ochranu dětí, rozšiřovat definici škodlivého obsahu a podporovat rozmanitost televizní kultury. Státy měly čas do září 2020, aby směrnici zapracovaly do svých zákonů, v Česku se to ale nestihlo. 

 

Hokejisté si poradili s Lotyšskem 

Čeští hokejisté si na mistrovství světa spravili chuť po nepovedeném zápase s Rakouskem a Lotyšsku ve včerejším zápase nedali šanci. Ve svém čtvrtém utkání v základní skupině ho porazili vysoko 5:1. K tomu výrazně přispěl David Pastrňák, který si připsal gól i gólovou asistenci. Podle jeho slov ale nešlo o stoprocentní výkon. 

"Pauza byla trochu znát. Celý den byl dlouhý, dolehl na mě jet lag a vzbudil jsem se strašně brzo. Začátek zápasu by se mi hodil tak na desátou ráno. První dny jsou ale vždycky takové. Pro nás to byl strašně důležitý zápas. Povedl se nám vstup, pak už jsme to až do konce měli pod kontrolou," 

řekl Pastrňák.

Otevřít v galerii (2)
Pastrňák pomohl českému týmu.
Pastrňák pomohl českému týmu. Zdroj: Profimedia

Srí Lanka v bankrotu 

Exotický ráj na zemi se ocitl v platební neschopnosti. Je to poprvé za 70 let, co funguje jako samostatný stát. Šéf centrální banky řekl věřitelům, že nebude schopen splácet závazky. Problémem je také míra inflace. Ta se momentálně nachází na 30 %, v rámci příštích měsíců by se ale mohla vyšplhat na 40 %. Vláda se snaží o vyjednávání s Mezinárodním měnovým fondem, který by ji mohl zachránit. 

 

Fotovoltaika na nové domy od 2029?

Všechny nové domy, které se postaví v Evropské unii od roku 2029, budou muset mít na střeše systém fotovoltaické elektrárny. Nových komerčních budov a budov ve veřejném prostoru by se nové nařízení mělo dotknout už o čtyři roky dříve. Tak zní plán Evropské komise. K tomu, aby vešel do platnosti, s ním musí souhlasit členské státy i Evropský parlament. Díky přechodu k obnovitelným zdrojům energie bude snadnější zbavit se závislosti na fosilních palivech. 

Otevřít v galerii (2)
Fotovoltaika jako řešení energetické krize?
Fotovoltaika jako řešení energetické krize? Zdroj: Profimedia

Zdroje: novinky.cz, maminka.cz, ČTK, idnes.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze