Top hledané
Výsledky (0)
Letošní rok byl ve znamení vyčkávání a opatrného zvyšování zájmů žadatelů o nové hypotéky

Ranní ptáče: Průměrná sazba hypoték mírně stoupla. Rusko odmítá propustit vězněné Američany

Radek Polák
06. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Navzdory mírnému růstu se očekává, že budou hypotéky spíše klesat

Průměrná sazba hypoték stoupla z listopadových 6,01 na 6,02 procenta. Vzrostla tak po šesti měsících poklesech. Přesto se dá očekávat, že bude v následujícím období spíše klesat. Rusko nadále odmítá propustit korespondenta Wall Street Journal Evana Gershkoviche a bývalého amerického námořníka Paula Whelana, kteří jsou v Rusku vězněni kvůli údajné špionáži.

Počátkem prosince se hypotéky dostaly v průměru na 6,02 procenta

Průměrná sazba hypoték na počátku prosince stoupla na 6,02 procenta z listopadových 6,01 procenta, vzrostla tak po šesti měsících poklesech. Od začátku roku se průměrná sazba hypoték snížila o 0,32 bodu, jak vyplývá z údajů Swiss Life Hypoindexu.

V prosinci se Swiss Life Hypoindex ustálil na 6,02 procenta, což je jen o tři desetiny méně než v lednu 2023. Uvidíme, zda Česká národní banka na svém prosincovém zasedání sáhne ke snížení základních úrokových sazeb. Nicméně i pokud je sníží už letos, je otázkou, zda i jednotlivé banky sníží svoje sazby okamžitě, nebo si to ponechají až na každoroční rozjezd hypotečního trhu, tedy na jaro 2024,“

Prodej rodinného domu, Praha 5-206m
Prodej rodinného domu, Praha 5-206m, Praha 5

řekl analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora serveru Ceskenoviny.cz.

Rusko odmítá návrh na propuštění uvězněných Američanů

Spojené státy uvedly, že Moskva nadále odmítá propustit korespondenta Wall Street Journal Evana Gershkoviche a bývalého amerického námořníka Paula Whelana, kteří jsou v Rusku vězněni kvůli údajné špionáži. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller k tomu řekl, že ministr zahraničí Antony Blinken a prezident Joe Biden se budou nadále snažit najít způsob, jak dvojici osvobodit. Spojeným státům se od doby, kdy Rusko zahájilo loni v únoru vojenskou invazi na Ukrajinu, se podařilo zajistit propuštění basketbalové hvězdy Brittney Griner výměnou za uvězněného ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Bouta, napsala na svém webu Al Jazeera.

Otevřít v galerii (2)
Americký novinář je stále v ruském vězení
Americký novinář je stále v ruském vězeníZdroj: Profimedia

Musk reaguje na sociálních sítích na argentinského prezidenta

Miliardář a vlastník sociální sítě X, zakladatel SpaceX a šéf společnosti Tesla Elon Musk sdílel video, ve kterém nově zvolený argentinský prezident Javier Milei říká, že rovnost by nikdy neměla být před svobodou. Není to přitom poprvé, co na sociálních sítích novému argentinskému prezidentovi podporu.

„Do Argentiny se blíží prosperita,“

napsal Musk už v době, když Milei vyhrál druhé kolo voleb. Nově zvolený prezident se úřadu ujme v neděli, informovala agentura AP.

Otevřít v galerii (2)
Musk podpořil nového prezidenta Argentiny
Musk podpořil nového prezidenta ArgentinyZdroj: Pixabay

Na Wikipedii lidé letos nejvíce hledali problematiku ChatGPT 

Wikipedie měla zatím letos podle dat zveřejněných prostřednictvím Wikimedia Foundation na internetu více než 84 miliard návštěv. Nejoblíbenějším tématem byla problematika ChatGPT, která zaznamenala téměř 50 milionů návštěv. Druhým nejčtenějším článkem na Wikipedii byl každoroční seznam úmrtí slavných. Značný zájem proto také i letos zaznamenaly jednotlivé příspěvky, které se týkaly zesnulých osobností. Patřily k nim například stránky, jež se věnovaly herci Matthew Perrymu či Lise Marii Presleyové. Další místa obsadilo mistrovství světa v kriketu (přes 38 milionů návštěv), nejvyšší indická celostátní soutěž v kriketu Indian Premier League  (více než 32 milionu) a film Oppenheimer (28,3 milionu), jak uvedla agentura AP.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Al Jazeera, AP

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: