Top hledané
Výsledky (0)
Čipy pomohou postiženým pacientům znovu se pohybovat a komunikovat

Ranní ptáče: První klinická studie implantovala člověku mozkový čip. Super Bowel je letos nejdražší ve své dosavadní historii

Radek Polák
30. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Musk slaví úspěch na poli medicíny

Díky společnosti Neuralink miliardáře Elona Muska dostal první člověk její mozkový čip. Lidem s kvadruplegií, neboli ochrnutím všech čtyř končetin, má umožnit ovládat zařízení myšlenkami. Ceny vstupenek na finále amerického fotbalu jsou nejdražší v dosavadní historii.

 

Muskův Neuralink zavedl prvnímu člověku mozkový čip

Společnost Neuralink miliardáře Elona Muska implantovala prvnímu člověku její mozkový čip. Pacientovi se daří dobře, napsala firma na síti X. Čipy mají umožnit postiženým pacientům znovu se pohybovat a komunikovat. Počáteční výsledky jsou slibné, uvedl v pondělí Musk. Tato klinická studie posoudí funkčnost aparátu, který byl navržen tak, aby lidem s kvadruplegií, neboli ochrnutím všech čtyř končetin, umožnil ovládat zařízení myšlenkami, uvádí web společnosti. Zkoumat bude také bezpečnost implantátu. Neuralink, který vyvíjí mozkové čipy, dostal loni od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv souhlas k první klinické studii na lidech, uvedl server Ceskenoviny.cz.

Rodinný dům s unikátní zahradou, Praha východ
Rodinný dům s unikátní zahradou, Praha východ, Praha 9

Rekordní ceny vstupenek na letošní Super Bowl

Ceny vstupenek na letošní zápas Super Bowl mezi Kansas City Chiefs a San Francisco 49ers jsou nejdražší v historii. Průměrná cena se pohybuje kolem 9 800 dolarů, což je o 70 procent více než loni. To je v přepočtu 225 tisíc korun. Aktuální nejlevnější cena vstupenek činí 8 188 dolarů, což je o 50 procent více než na loňský Super Bowl, kdy stála 5 997 dolarů. Doposud nejdražším ročníkem Super Bowlu byl ten z roku 2020. Průměrná cena vstupenek se tehdy vyšplhala na 6 370 dolarů. To bylo o 35 procent méně než na letošní zápasy, informovala CNN.

Otevřít v galerii (2)
Za návštěvu Super Bowlu si fanoušek letos připlatí
Za návštěvu Super Bowlu si fanoušek letos připlatíZdroj: Pixabay

ANC suspendovala bývalého prezidenta Jacoba Zumu

Jihoafrický vládnoucí Africký národní kongres (ANC) suspendoval bývalého prezidenta Jacoba Zumu několik týdnů poté, co před letošními všeobecnými volbami podpořil jinou stranu. V té souvislosti se očekává, že dlouho dominantní ANC ztratí půdu pod nohama, napsal portál televize Al Jazeera.

Zuma byl čtvrtým prezidentem demokratické Jihoafrické republiky, ve funkci byl v letech 2009 až 2018. Byl ale nucen opustit úřad, když byl obviněný z korupce.  V prosinci prohlásil, že bude vést kampaň za novou stranu, uMkhonto We Sizwe (MK) nebo Spear of the Nation, pojmenovanou po bývalém ozbrojeném křídle ANC během boje proti apartheidu.

Otevřít v galerii (2)
Jihoafrickou republiku mohou čekat politické turbulence
Jihoafrickou republiku mohou čekat politické turbulenceZdroj: Pixabay

Na Grammy vystoupí 80letá Joni Mitchell

Legendární zpěvačka a skladatelka Joni Mitchell v neděli vystoupí na pódiu 66. předávání cen Grammy. Této interpretce je 80 let. Mitchell je nominována v kategorii Nejlepší folkové album. Jedná se o koncertní nahrávku Joni Mitchell at Newport. Album dokumentuje její překvapivý návrat na koncertní pódia po 20 letech, který se odehrál na festivalu Newport Folk Festival. Diváci se mohou na Grammy těšit také na následující umělce: Duo Lipa, Burna Boy, Billie Eilish, Olivia Rodrigo, Travis Scott, U2, Luke Combs a Billy Joel, uvedl server televize CNN.

 

Zdroj: Ceskenoviny.cz, Al Jazeera, CNN

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: