Top hledané
Výsledky (0)
Od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem byl poprvé otevřen jediný hraniční přechod mezi Egyptem a Pásmem Gazy.

Ranní ptáče: První lidé s cizím pasem mohli opustit Pásmo Gazy. Fed nebude měnit úrokové sazby

Radim Červenka
02. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Lidé čekají na otevření přechodu v Rafahu

Pásmo Gazy mohli opustit první lidé přes hraniční přechod Rafah na hranici s Egyptem. Oblast, kde probíhá intenzivní bombardování, opustilo několik stovek lidí s pasem cizí země. Americká centrální banka Fed vnímá pozitivně hospodářský vývoj v USA a nebude měnit základní úrokové sazby. Až půl milionu lidí, kteří utekli z Běloruska před režimem prezidenta Lukašenka se může dostat do vážných potíží, protože běloruské úřady jim odmítají prodloužit platnost cestovního pasu.

Rafah se poprvé otevřel od začátku války v Pásmu Gazy

Poprvé od 7. října, kdy vypukl ozbrojený konflikt mezi Izraelem a Hamásem bylo umožněno překročit hraniční přechod v Rafahu mezi Egyptem a Gazou. Jedná se o jediný bod kontaktu s okolním světem, zbytek Pásma Gazy podléhá izraelské blokádě a z oblasti není možné se dostat. Přechod byl zavřený kvůli neshodám mezi Hamásem, Egyptem a Izraelem.

Překročit hraniční přechod bylo umožněno pouze držitelům zahraničních pasů, těch bylo několik stovek a z Gazy se do egyptských nemocnic dostalo přibližně 80 zraněných. Kolika lidem bude v následujících dnech umožněno opustit Gazu pod těžkým bombardováním, kde probíhá humanitární katastrofa kvůli nedostatku základních lidských potřeb, aktuálně není jasné, informuje agentura AP.

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

Fed nehodlá zvedat ani snižovat úrokové sazby

Bankéři americké centrální banky na svém aktuálním zasedání rozhodli, že nebudou zvyšovat úrokové sazby, za které si od centrální banky půjčují její věřitelé. Americká ekonomika podle představitelů Fedu dosáhla v posledním čtvrtletí na dobré výsledky, tudíž bankéři projevili důvěru v americké hospodářství a ponechali sazbu úrokových sazeb v platném rozpětí 5,25 % až 5,50 %.

Zásadním rozhodovacím faktorem pro ponechání sazeb v aktuální výší byl meziroční růst HDP ve výší 4, 9%. Ačkoliv Fed nezvedl úrokové sazby již na druhém zasedání v řadě, nevyjádřil se jasně k tomu, jestli sazby nebude zvyšovat na dalším zasedání v prosinci. Podle odborníků by další nezvedání sazby znamenal konec restriktivní politiky Fedu, napsala agentura Reuters.

Otevřít v galerii (3)
Dolary
Dolary Zdroj: Pixabay

Uprchlicí před Lukašenkovým režimem jsou v problémech s pasy

Když se současný autoritářský prezident Běloruska Alexandr Lukašenko prohlásil vítězem voleb v roce 2020, řada běloruských občanů uprchla ze země. Podle mnohých volby Lukašenko vyhrál podvodně a po sérii tvrdě potlačených protestů zemí opustilo až půl milionu lidí.

Jejich život v zahraničním exilu však naráží na zásadní komplikaci. Lukašenkův režim odmítl prodlužovat lidem v exilu platnost jejich pasů. Od 4. září letošního roku se má tato situace týkat podstatné části těchto uprchlíků. Neplatný pas je staví před nelehké dilema: buď se stanou nelegálními migranty bez platných dokladů anebo se vrátí zpět do Běloruska, kde jim hrozí vězení, informuje agentura AP.

Otevřít v galerii (3)
Alexandr Lukašenko
Alexandr LukašenkoZdroj: profimedia

Velitelem žoldnéřské Wagnerovy skupiny se stal Prigožinův syn

Paralelní mocenská struktura v podobě polovojenské skupiny Wagnerovci přišla o svého vůdce během letecké havárie. Jevgenij Prigožin zemřel v havarovaném letadle za blíže nespecifikovaných okolností po-té, co se pokusil o mocenský převrat. Do čele wagnerovců se měl postavit podle ruských médií jeho syn Pavel Prigožin.

Pětadvacetiletý Pavel Prigožin se stal šéfem národní gardy, kam byli "osiřelí" wagnerovcii zařazení. Obnoven by měl být i nábor nových členů do jednotek žoldnéřské skupiny, tentokrát by však nemělo být pro wagnerovce možné rekrutovat muže v aktuálním výkonu trestu, napsala o dění v Rusku ČTK.

Otevřít v galerii (3)
Wagnerovci během pokusu o převrat
Wagnerovci během pokusu o převratZdroj: Profimedia

Zdroje: reuters.com, apnews.com, ČTK

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze