Top hledané
Výsledky (0)
Putin se rozhodl ke změně ve vládě na poli klíčového ministerstva.

Ranní ptáče: Putin vyměnil ministra obrany. Ve Španělsku katalánští separatisté vyklízí pole, vyhráli socialisté

Radim Červenka
13. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Sergej Šojgu a Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin odvolal z vlády svého blízkého spojence, ministra obrany Sergeje Šojgua. Nahradí ho ekonom Andrej Bělousov. V regionálních volbách ve španělském Katalánsku uspěli socialisté na úkor stran, které usilovaly o samostatnost. Americký prezident Joe Biden oznámí nová cla na čínské zboží v čele s elektromobily, Trumpovy nařízení v této oblasti rušit nehodlá. Průvodci výstupů na největší horu světa dosáhli na rekord v počtu návštěv vrcholu Mt. Everestu.

Šojgu končí na ministerstvu obrany, nahradí ho ekonom v civilu

Ruský prezident Vladimir Putin v neděli překvapivě jmenoval novým ministrem obrany civilního ekonoma ve snaze připravit Rusko na ekonomickou válku. Jeho úkolem bude lépe hospodařit s rozpočtem ministerstva obrany, což by mělo napomoci k vítězství na Ukrajině.

Po více než dvou letech konfliktu, který si na obou stranách vyžádal velké ztráty, navrhl Putin na post ministra obrany Andreje Bělousova. Pětašedesátiletý bývalý místopředseda vlády je původní profesí ekonom. Bělousov nahradí muže, který byl považován za jednoho nejbližších Putinových spojenců, napsala agentura Reuters.

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6

Katalánští separatisté v regionálních volbách neuspěli

Šest let poté, co se Španělsko dostalo do nejhorší politické krize za poslední desetiletí, hrozí katalánským separatistickým stranám, že ztratí moc v severovýchodním regionu poté, co v nedělních volbách dosáhla historického výsledku socialistická strana podporující jednotu Španělska. Čtyři strany usilující o nezávislost v čele se stranou Společně bývalého regionálního prezidenta Carlese Puigdemonta měly podle téměř úplného sčítání hlasů získat celkem 61 mandátů. Pro většinu ve sněmovně je potřebných 68 křesel.

Socialisté vedení bývalým ministrem zdravotnictví Salvadorem Illou si vychutnali svůj nejlepší výsledek v katalánských volbách, když získali 42 křesel, což je více než 33 křesel v roce 2021, kdy také těsně získali nejvíce hlasů, ale nebyli schopni sestavit vládu, informovala agentura AP.

Otevřít v galerii (1)
Barcelona, hlavní město Katalánska
Barcelona, hlavní město KatalánskaZdroj: Pixabay

Biden chystá nová cla na čínské zboží

 Joe Biden chystá již brzy oznámit nová čínská cla zaměřená na strategická odvětví, včetně výrazného zvýšení poplatků na elektromobily. Cla, která stanovil bývalý prezident Donald Trump, by měla zůstat zachována

Podle zdrojů zpravodajských agentur však také přidá nová cla na polovodiče, solární zařízení a také zvýší cla na elektromobily. Dodatečná cla hrozí rovněž na zdravotnické potřeby čínské výroby, jako jsou injekční stříkačky a osobní ochranné prostředky, uvedla agentury Reuters.

Nový rekord v počtu výstupů na Mt. Everest byl překonán

Britský horolezec a nepálský průvodce překonali své vlastní rekordy v počtu výstupů na nejvyšší horu světa Mount Everest. Padesátiletý Brit Kenton Cool a čtyřiapadesátiletý nepálský průvodce Kami Rita vystoupili na 8 849 metrů vysoký vrchol po osmnácté a po devětadvacáté.

Kami Rita poprvé vystoupil na Everest v roce 1994 a od té doby výstup opakuje každoročně, s výjimkou tří let, kdy úřady horu z různých důvodů uzavřely. V loňském roce vystoupil na horu dvakrát. Horolezectví je pro Nepál, kde se nachází osm ze 14 nejvyšších vrcholů světa včetně Everestu, významnou turistickou aktivitou a zdrojem příjmů i pracovních příležitostí. Nepál vydal horolezcům na horolezeckou sezónu, která končí tento měsíc, 414 povolení, z nichž každé stojí 11 000 dolarů, informovala CNN.

Zdroje: reuters.com, apnews.com, cnn.com

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze