Top hledané
Výsledky (0)
Hned v prvním kole prezidentských voleb zvítězil staronový rakouský prezident

Ranní ptáče: Rakouským prezidentem bude opět Alexander Van der Bellen. Putin veřejně komentoval výbuch na Kerčském mostu

Radek Polák
10. října 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Rakousko opět povede van der Bellen

Osmasedmdesátiletý Van der Bellen potvrdil, že byl oprávněně považován za favorita voleb na rakouského prezidenta. Již v prvním kole získal více než polovinu všech hlasů. Ruskem otřásl výbuch na mostě spojující zemi s Krymem, poprvé se k tomu vyjádřil také Vladimír Putin.

Van der Bellen byl opět zvolen rakouským prezidentem

Dosavadní rakouský prezident Alexander Van der Bellen byl již v prvním kole prezidentských voleb znovu zvolen hlavou státu, když získal okolo 55 procent všech odevzdaných hlasů. Osmasedmdesátiletý Van der Bellen, který býval předsedou strany Zelených, byl považován za favorita voleb. Jeho největším rivalem byl kandidát pravicově populistické Svobodné strany Rakouska, šedesátiletý advokát Walter Rosenkranz. Ten však dostal pouze 19 procent.

"Budu podle svého nejlepšího vědomí a svědomí pracovat pro všechny Rakušanky a Rakušany a všechny, kteří v Rakousku žijí,"

řekl Bellen.

Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m
Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m, Praha 9

Výsledky budou finálně oznámeny během pondělního večera. Během dne se budou sčítat hlasy až více než 800 tisíc oprávněných voličů, kteří hlasovali korespondenčně. V prognózách zveřejněných po uzavření volebních místností ale zohledněny již jsou.

Podle Putina může za výbuch na Kerčském mostě Ukrajina

Za sobotní explozí na Kerčském mostě je podle ruského prezidenta Vladimira Putina ukrajinská tajná služba. Svůj názor na sobotní výbuch řekl na včerejším jednání se šéfem vyšetřovacího výboru Alexandrem Bastrykinem a dodal detaily k trase nákladního auta, jež mělo výbuch způsobit.

"Zjistili jsme trasu toho kamionu. Je to Bulharsko, Gruzie, Arménie, Severní Osetie, Krasnodar. Zjistili jsme přepravce a bylo možné identifikovat podezřelé mezi těmi, kdo mohli teroristický útok připravit."

Most je přitom přísně střežený ze vzduchu, země i moře a je 24 hodin pod dohledem kamer a dalších bezpečnostních systémů, ruských vojáků, zpravodajských služeb i speciálních jednotek ruské Černomořské flotily. Přísná opatření platí i pro všechna vozidla, která na most vjedou.

Otevřít v galerii (4)
Válka se přenesla na Krym, Putin kvůli tomu běsní
Válka se přenesla na Krym, Putin kvůli tomu běsníZdroj: Pixabay

Na Berbra a další obviněné čeká soud

Bývalého místopředsedu Fotbalové asociace ČR a v minulosti zřejmě nejvlivnějšího muže českého fotbalu Romana Berbra čeká v brzké době soudní líčení. Vrchní státní zastupitelství v Praze na něj podalo minulý týden obžalobu v tzv. kauze Šváb, která se týká ovlivňování výsledků fotbalových utkání a s tím spojené korupce.

Kromě již zmíněné účasti na organizované zločinecké skupině podalo státní zastupitelství na obviněné obžalobu také pro podplacení, přijetí úplatku a zpronevěru. Společně s Berbrem bude soud řešit vinu bývalého sportovního manažera Slavoje Vyšehrad Romana Rogoze, několika bývalých fotbalových rozhodčích i třeba někdejšího prvoligového hráče Michala Káníka.

Otevřít v galerii (4)
Na fotbalové zákulisí si posvítí soud
Na fotbalové zákulisí si posvítí soudZdroj: Pixabay

Desítky mrtvých po potopení lodi v Nigérii

Nejméně 76 lidí zahynulo při lodním neštěstí, k němuž došlo v pátek na jihovýchodě Nigérie. Plavidlo se potopilo v nigerijském státě Anambra, který sužují rozsáhlé záplavy.

V neděli prezident Nigérie Buhari na twitteru uvedl, že národní agentura pro mimořádné události stanovila bilanci na 76 obětí. Podle vedení státu Anambra se podařilo zachránit 15 osob a po dalších možných přeživších se pátrá.

Anambra patří mezi 29 z 36 států Nigérie, které v letošním roce postihly velké záplavy. Voda odnesla množství domů, úrodu, poničila silnice a zasáhla nejméně půl milionu lidí.

Otevřít v galerii (4)
Neštěstí na řece v Nigérii si vyžádalo mrtvé
Neštěstí na řece v Nigérii si vyžádalo mrtvéZdroj: Pixabay

Nejbohatším německým podnikatelem je majitel Kauflandu a Lidlu

Podle německého časopisu Manager Magazin, který sestavuje každý rok žebříček 500 nejbohatších lidí v Německu, je u našich sousedů na špici zakladatel řetězců Lidl a Kauflaund Dieter Schwarz s majetkem ve výši 36 miliard eur.

Druhá je rodina Reimanů, jež vlastní módní značky Calvin Klein a Gucci a nápojové společnosti s Keurig Dr Pepper se značkami Schweppes a 7Up. Její majetek je zhruba 34 miliard eur.

Hlavní akcionáři automobilky BMW, kteří žebříčku dlouhá léta dominovali, se dostali na třetí místo s hodnotou majetku kolem 33,3 miliardy eur. Za propad může aktuální krize automobilového průmyslu, který se potýká s řadou problémů, jako je nedostatek materiálů nebo přechod na alternativní pohony.

Otevřít v galerii (4)
Provozování supermarketů přivedlo Dietera Schwarzse na podnikatelský vrchol
Provozování supermarketů přivedlo Dietera Schwarzse na podnikatelský vrchol Zdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, APA, Novinky.cz, Aktualne.cz, Echo24.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze