Top hledané
Výsledky (0)
Celková výše zamýšlené pomoci, kterou Biden žádá, dosahuje 110,5 miliard dolarů

Ranní ptáče: Republikáni blokují pomoc Ukrajině a Izraeli. Čína hostí evropské lídry

Radek Polák
07. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Biden narazil v Senátu na odpor republikánských poslanců

Návrh na podporu Ukrajiny a Izraele v americkém Senátu podpořilo pouze 49 z celkových 100 senátorů. Republikáni výměnou za schválení další rozsáhlé finanční pomoci Ukrajině požadují zpřísnění americké imigrační politiky. Čínský prezident Si Ťin-pching během dnešního setkání s čelními představiteli Evropské unie v Pekingu vyzve EU, aby spolupracovala s Čínou na zajištění globální stability.

Republikáni zablokovali balík pomoci Ukrajině a Izraeli

Republikáni v americkém Senátu ve středu zablokovali návrh demokratického prezidenta Joe Bidena o rozsáhlé finanční pomoci Ukrajině a Izraeli. Republikáni výměnou za podporu balíčku požadovali zpřísnění americké imigrační politiky. Bílý dům již dříve varoval, že americké prostředky na pomoc Ukrajině by brzy mohly být vyčerpány, informoval server Ceskenoviny.cz. Na pomoc Ukrajině v boji proti Rusku mělo jít 61 miliard dolarů, Izrael mohl dostat 14,3 miliardy dolarů. Dvě miliardy dolarů měly jít na bezpečnost Tchaj-wanu a Indo-pacifické oblasti a něco přes devět miliard dolarů na humanitární pomoc. Celková výše zamýšlené pomoci, kterou Biden od Senátu žádal, byla 110,5 miliard dolarů.

Evropští lídři budou jednat v Pekingu

Čínský vůdce Si Ťin-pching hostí v Pekingu lídry Evropské unie - předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, předsedu Evropské rady Charlese Michela a nejvyššího diplomata EU Josepa Borrella.  Ostře sledovaný summit by mohl rozhodnout, zda budou dvě hlavní ekonomiky schopny vyřešit své rozpory. Začátkem tohoto týdne čínský ministr zahraničí Wang Yi vyjádřil naději „posunout vztahy mezi Čínou a EU na novou úroveň“. Peking žádá Evropu v té souvislosti o důraz na zajištění globální stability. Dnešní setkání je prvním takovým summitem za poslední čtyři roky. Jednání se koná v době, kdy se Čína potýká s narůstajícími ekonomickými problémy, napsal server televize CNN.

Prodej luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle
Prodej luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle, Praha 5
Otevřít v galerii (2)
Čína projevuje zájem o spolupráci s Evropou
Čína projevuje zájem o spolupráci s EvropouZdroj: Pixabay

Turecko vydírá Spojené státy kvůli přijetí Švédska do NATO

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmiňuje schválení žádosti Švédska o členství v NATO tím, že americký Kongres umožní prodej stíhaček F-16, které by díky tomu mohla Ankara získat.

Minulý měsíc komise tureckého parlamentu odložila hlasování o žádosti Švédska o členství. Pro ratifikaci musí být návrh zákona schválen touto komisí, než bude předložen k hlasování v tureckém parlamentu.

Turecko v minulosti navíc požadovalo, aby Švédsko podniklo další kroky ke kontrole místních členů Kurdské strany pracujících. Tu Ankara, Evropská unie a Spojené státy považují za „teroristickou“ organizaci, uvedla Al Jazeera.

Otevřít v galerii (2)
Turecký prezident si chce vyjednat lepší podmínky pro nákup amerických stíhaček
Turecký prezident si chce vyjednat lepší podmínky pro nákup amerických stíhačekZdroj: Pixabay

Google spouští Gemini - novinku umělé inteligence

Google představil svůj nový projekt Gemini, model umělé inteligence, který se chová jako lidé. Zavádění novinky tohoto technologického giganta bude probíhat postupně: verze Gemini nazvané Nano a Pro budou okamžitě začleněny do chatbota Bard a smartphonu Pixel 8 Pro. Google slibuje, že Bard bude intuitivnější a lepší v plánování. Vylepšená verze chatbota Bard Advanced bude zpočátku nabízena pouze testovacímu publiku. Novinka má být na trh uvedena na začátku příštího roku, informovala agentura AP.

 

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, CNN, Al Jazeera, AP

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: