Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Respirátory od čtvrtka. Meghan a princ Harry budou mít podcast. USA hlásí půl milionu úmrtí

Kateřina Ostrejšová
23. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Jan Blatný

Povinnost nosit respirátor FFP2 nebo dvě chirurgické roušky bude platit od půlnoci ze středy na čtvrtek. Meghan Markle a princ Harry se spolu zúčastnili virtuální události “Spotify’s Stream On”, aby představili svůj nový podcast. Spojené státy překonaly odstrašující milník půl milionu úmrtí na nemoc covid-19.

Praha dá 41 milionů na volnočasové granty  

Otevřít v galerii (5)
Děti si venku hrají.
Děti si venku hrají. Zdroj: Freepik.com

Rada hlavního města Prahy včera odsouhlasila návrh na poskytnutí dotací v rámci Programu podpory využití volného času, celkem věnuje 41 milionů korun. Dotace v oblasti volného času dětí a mládeže obsahují většinou opatření i akce, které se kvůli pandemii koronaviru možná neuskuteční. V rámci grantové podpory se ale počítá s určitým rozvolněním vládních opatření.  

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5

“Dotace na podporu aktivit dětí ve volném čase plní velmi důležitou roli při zajištění finančně náročného chodu jednotlivých dětských a mládežnických oddílů a kroužků,” 

uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast školství a sportu Vít Šimral. Tento program zároveň podporuje i jednorázové akce v Praze a pořádání vícedenních akcí. Dětem to umožní trávit volný čas v přírodě mimo město.  

Respirátory povinné od čtvrtka  

Otevřít v galerii (5)
Jan Blatný
Jan Blatný Zdroj: 'MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia

Povinnost nosit respirátor FFP2/KN 95 nebo dvě chirurgické roušky bude platit od půlnoci ze středy na čtvrtek. Ministr zdravotnictví Jan Blatný původně avizoval, že je bude nutné nosit už ode dneška. Ochranu dýchacích cest bude nutné mít v prodejnách, zdravotnických a sociálních zařízeních, MHD, na letišti a v autě (pokud necestují členové jedné domácnosti).  

Výjimku mají děti do 15 let, podle Blatného pro ně totiž nejsou dostupné. Platí ale, že musí nosit minimálně zdravotnickou roušku nebo nanoroušku, nikoliv podomácku vyrobenou. Zakrytý nos a ústa nemusí mít například děti do dvou let nebo ve školce a na internátech. Povinnost dále neplatí pro hospitalizované pacienty a zdravotníky při poskytování pomoci. Dále sem patří řidiči MHD, herci, tanečníci anebo moderátoři.  

Pohřeb Otakara Černého: rozloučit se přišel i Jágr  

Otevřít v galerii (5)
Robert Záruba při proslovu na pohřbu.
Robert Záruba při proslovu na pohřbu. Zdroj: David Kundrát / CNC / Profimedia

S bývalým novinářem a dlouholetým šéfem sportovní redakce České televize Otakarem Černým (zemřel 15. února 2021) se přišly rozloučit desítky lidí. Do kostela svatého Václava v Kladně zavítali například Jaromír Jágr, Robert Záruba nebo Pavel Zuna. Pohřeb se konal za přísných hygienických opatření.  

Podle dostupných informací už dlouhou dobu bojoval s nemocí, kvůli níž několikrát výrazně zhubnul.  

“Mluvil jsem s ním pravidelně každý týden. Pořád nám dával konstruktivní připomínky k pořadům a přenosům,”  

řekl komentátor Michal Dusík s tím, že společně plánovali práci na roky dopředu. V České (tehdy ještě Československé) televizi pracoval s pauzami od roku 1969. Podílel se například na spuštění samostatného sportovního kanálu ČT sport.  

Podcast Meghan a prince Harryho 

Otevřít v galerii (5)
Meghan Markle a princ Harry
Meghan Markle a princ HarryZdroj: Profimedia.cz

Meghan Markle a princ Harry se poprvé od oznámení druhého těhotenství objevili znovu na veřejnosti, tentokrát té virtuální. Včera se spolu zúčastnili události “Spotify’s Stream On”, aby představili svůj nový podcast “Archewell Audio”. Podle slov Markle začínají s takovým projektem hlavně proto, aby dali prostor hlasům, které nejsou slyšet. První rozhovor bude 7. března s Oprah Winfreyovou, což bude jejich první počin pod jejich taktovkou.  

Meghan Markle pro virtuální událost zvolila šaty od Oscara de la Renty s potiskem citrusů za 77 tisíc korun. Šaty doplnila o jednoduché zlaté šperky a lehce zvlněné vlasy. Harry měl na akci bílou košili s tmavými kalhoty.  

USA překonalo půl milionu obětí  

Otevřít v galerii (5)
Americká vlajka na budově.
Americká vlajka na budově. Zdroj: Freepik.com

Spojené státy překonaly ohromující milník půl milionu úmrtí na nemoc covid-19. Je to jenom něco málo přes rok, kdy si pandemie vyžádala první oběť v okrese Santa Clara v Kalifornii. V prohlášení na počest mrtvých nařídil prezident Joe Biden, aby byla americká vlajka vyvěšena na půl žerdi na veřejných budovách až do pátečního západu slunce.  

"My jako národ si je musíme pamatovat, abychom se mohli začít léčit, sjednotit a nacházet smysl jako jeden národ porazit tuto pandemii," 

uvedl Biden ve svém prohlášení. Na počest všech ztracených životů zazvonily zvony v Národní katedrále ve Washingtonu – celkem zvonily 500krát, aby symbolizovaly 500 tisíc úmrtí. O několik okamžiků později se Biden, viceprezidentka Kamala Harris a jejich manželé, objevili v černém oblečení a černých rouškách. Tiše stáli, když hrála hymna “Amazing Grace“. 

To je od nás pro dnešek vše, mějte krásné ráno a doufáme, že jste na sebe v této nelehké době opatrní. Protože spisovatel Ralph Smart to přesně vystihl, když řekl: 

„Zdraví je bohatství.“ 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze