Top hledané
Výsledky (0)
143 ze 193 zemí je proti snahám Ruska o zabrání ukrajinského území

Ranní ptáče: Rezoluce OSN odsoudila pokus o nezákonnou anexi Ukrajiny. Česko má být součástí protiraketového deštníku

Radek Polák
13. října 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
OSN odsoudila ruskou agresi

Valné shromáždění OSN se většinově shodlo, že připojení části ukrajinského území k Rusku je nelegální. Zároveň žádá o stažení ruských vojsk z cizího území. Některé evropské země chtějí zlepšit svoji protivzdušnou obranu. Dvanáct z nich, včetně Česka, se proto nejspíše zapojí do společného protiraketového systému.

Valné shromáždění OSN odsoudilo anexi části Ukrajiny

Na Valném shromáždění OSN 143 ze 193 zemí odsoudilo nedávnou ruskou anexi čtyř částečně okupovaných ukrajinských území. Proti rezoluci odsuzující krok Moskvy jako nelegální hlasovalo pouze Rusko, Bělorusko, Sýrie, Nikaragua a Severní Korea. Dalších 35 zemí, včetně tradičního ruského spojence Číny, se zdrželo hlasování.

Rezoluce OSN odsuzuje "pokus o nezákonnou anexi" a vyzývá všechny země, aby tento krok neuznaly a posílily tak mezinárodní diplomatickou izolaci Moskvy. Vyzývá také ke stažení ruských jednotek z území Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznávaných hranic.

"Jsme vděční 143 zemím, které podpořily historickou rezoluci,"

napsal na Twitteru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6

Do protiraketového deštníku se zapojí Česko a dalších 11 zemí

Do projektu společné protiraketové obrany nejspíše vstoupí 12 evropských států, včetně Česka. Plán je reakcí na ruskou útočnou válku proti Ukrajině. 

"A Německo bude tuto budoucí protivzdušnou obranu navíc koncipovat tak, aby se na ní mohly podílet, pokud o to budou mít zájem, i evropští sousedé,"

řekl k tomu německý kancléř Olaf Scholz již v srpnovém projevu na Univerzitě Karlově v Praze.

Kromě Německa a Česka či Slovenska se má do projektu zapojit také Belgie, Bulharsko, Estonsko, Finsko, Norsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovinsko a Nizozemsko. Podle diplomatů přibudou ještě další partneři.

Otevřít v galerii (4)
Evropa se chce lépe bránit i ve vzduchu
Evropa se chce lépe bránit i ve vzduchuZdroj: Pixabay

Poslanci projednávali jednodušší registraci aut

Registrační značku pro automobil by mohla mít auta až měsíc předem. Především firmy by si tak mohly vyřizovat potřebná povolení ještě předtím, než úřad vozidlo zapíše do registru. Počítá s tím vládní novela o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, kterou projednal sněmovní hospodářský výbor.

Výbor navíc předpokládá zrušení povinnosti předkládat protokol o evidenční kontrole při žádosti o registraci vozidla nebo při změně provozovatele a současně i zrušení velkého technického průkazu, aby se tak omezila byrokracie a snížily náklady spojené s doklady k vozidlu. Od roku 2024 by tak malý technický průkaz obsahoval více údajů než dosud.

Otevřít v galerii (4)
Méně byrokracie čeká registraci aut v Česku
Méně byrokracie čeká registraci aut v ČeskuZdroj: Pixabay

Největším vývozcem a dovozcem plastového odpadu je Evropa

Podle šetření organizace Our World in Data vznikne na světě během jednoho roku celkově kolem 350 milionů tun plastového odpadu. 98 procent přitom zůstává v oblasti svého vzniku.

Podle této analýzy je největším vývozcem plastového odpadu, současně ale také největším dovozcem Evropa. Ročně vyveze 3,9 milionu tun plastu, ale doveze 2,8 milionu tun. Evropské země zároveň nejvíce plastu importují a exportují se sousedními státy v rámci Evropy. Z toho je největším obchodníkem Německo.

Z regionů Evropy a Severní Ameriky se do oceánů dostává pouhých pět procent ze světového plastového odpadu. Okolo 80 procent plastů, které se dostanou do oceánů z pevniny, pochází z řek v Asii.

Otevřít v galerii (4)
Produkce plastových obalů zatěžuje životní prostředí
Produkce plastových obalů zatěžuje životní prostředíZdroj: Pixabay

Severokorejský vůdce otevíral skleník, který má pomoci řešit hlad v zemi

Na veřejnosti se opět objevil severokorejský vůdce Kim Čong-un, když se zúčastnil otevření nového automatického skleníku, postaveném na bývalé raketové základně. Skleník, jenž zahrnuje 850 budov na rozloze 280 hektarů., včetně několik škol a přidružených služeb, má pomoci řešit nedostatek potravin v zemi.

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Kim se slavnosti, na které přestřihával červenou stuhu a obdivoval sazenice okurek či paprik, účastnil jen krátce poté, co země provedla cvičení jednotky pro jaderné operace. Při ní byly podle státní tiskové agentury KCNA odpáleny balistické střely s maketami jaderných hlavic. KLDR tak podle místních médií reagovala na společné americko-jihokorejské vojenské manévry.

Otevřít v galerii (4)
Severní Korea jde ve všem za svým vůdcem
Severní Korea jde ve všem za svým vůdcemZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, Reuters, Der Spiegel, Novinky.cz, Czechcrunch.cz, Blesk.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze