Top hledané
Výsledky (0)
Nový lídr britských konzervativců za svou hlavní prioritu označuje zajištění ekonomické stability

Ranní ptáče: Rishi Sunak střídá po pár týdnech Trussovou. Evropští ministři se shodli na dalším plánu boje s migrací

Radek Polák
25. října 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Sunak se již dnes stane novým britským premiérem

Nejvíce britských konzervativních poslanců ve volbě nového vůdce strany vyjádřilo podporu bývalému ministrovi financí Rishimu Sunakovi, který se tak stane novým britským premiérem. Do funkce jej dnes uvede král Karel III. poté, co přijme rezignaci Liz Trussové. Evropští ministři včetně českých zástupců připravili detailní plán, jak v dalších letech čelit na kontinentu neřízené migraci.

 

 

Novým britským premiérem bude Rishi Sunak

Nový lídr Konzervativní strany a budoucí britský premiér Rishi Sunak slíbil, že bude Británii sloužit s pokorou a zásadově.

Británie je významnou zemí. Není ale pochyb o tom, že čelíme hlubokým ekonomickým problémům. Nyní potřebujeme stabilitu a jednotu,"

řekl Sunak ve svém jen asi minutovém projevu.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Gratuluji Rishimu Sunakovi k vítězství ve volbě lídra. Věřím, že jakožto premiér ve svém odpovědném úkolu uspěje, a těším se na pokračování excelentní spolupráce mezi Českou republikou a Spojeným královstvím,"

poznamenal k tomu včera na Twitteru předseda české vlády Petr Fiala.

 

Boj s migrací nepolevuje

Třikrát více lidí oproti loňsku a desetkrát více než v roce 2018 přichází do Evropské unie. Podle eurokomisařky Ylvy Johanssonové je proto třeba především sladit vízovou politiku EU a západního Balkánu, podporovat pohraniční agenturu Frontex a zintenzivnit potírání pašeráctví.

Ve společné deklaraci ministři podpořili například zřízení migračních center v zemích původu. Počítá se rovněž se sdílením know-how a prostředků zaměřených na budování kapacit či digitalizaci procesů. Zavádění bude podle českého ministra vnitra Víta Rakušana ale trvat hned několik let. Největší zátěž však v současnosti představují ti, kteří utekli před válkou na Ukrajině. Podle Johanssonové je nyní v Evropě 4,3 milionu těchto běženců.

Otevřít v galerii (4)
Migranti se snaží dál dostat do Evropy
Migranti se snaží dál dostat do EvropyZdroj: Pixabay

Sňatek jako záminka

Z nárůstu sňatků v Rusku od vyhlášení částečné mobilizace v poslední třetině září lze odvodit, že úřady povolaly do zbraně nejméně 492 tisíc lidí, uvedl nezávislý ruský portál Mediazona. Muži se totiž podle portálu z praktických důvodů často rozhodli formalizovat vztah se svými partnerkami před odchodem do armády. Podle dřívějšího sdělení ruského ministra obrany Sergeje Šojgua i ujišťování Kremlu mělo být do zbraně povoláno pouze 300 tisíc záložníků.

Od 1. do 21. září, kdy ruský prezident Vladimir Putin mobilizaci oznámil, matriky registrovaly v průměru 83 svateb týdně. Po začátku mobilizace se tento počet zvýšil na 662 svateb týdně.

Otevřít v galerii (4)
I svatba může být možností, jak oddálit boj na Ukrajině
I svatba může být možností, jak oddálit boj na UkrajiněZdroj: Pixabay

I hračky se stávají udržitelné

Výrobci hraček sází čím dál více na udržitelnost. Například americký producent Mattel za poslední dva roky několikanásobně zvýšil počet udržitelných hraček s tím, že do roku 2030 budou všechny jeho produkty „zelené“. Jeho Playback program oslovuje zákazníky, aby hračky, jež nepoužívají, bylo možné vrátit do recyklace. Týká se to například kolekce Barbie, Fisher-Price, Matchbox a Mega.

Časopis Environmental Pollution přitom nedávno zveřejnil varovnou studii, jež ukázala, že kostky Lego vyplavené po desetiletích na břeh Velké Británie, mohou v oceánu přetrvávat až 1300 let.  

Otevřít v galerii (4)
Barbie budou udržitelné
Barbie budou udržitelnéZdroj: Pixabay

Pád omítky zastavil pražské metro

V tunelu metra u stanice Pražského povstání spadla včera večer ze stropu část omítky. Na lince C se kvůli tomu zastavila doprava mezi Florencí a Kačerovem. 

Doprava se podle webu dopravního podniku zastavila kolem 19:45.

Na místo vyjeli pracovníci, aby zjistili rozsah poškození,"

řekla mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková. Doprava byla obnovena okolo deváté večerní.

Podobný problém přerušil dopravu na lince C loni v prosinci. Kvůli uvolněné izolaci u stanice Vyšehrad se tehdy na hodinu v ranní špičce zastavila doprava mezi stanicemi Florenc a Pražského povstání.

Otevřít v galerii (4)
Část pražského metra opět nejezdila
Část pražského metra opět nejezdilaZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, Reuters, E15, Echo24

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze