Top hledané
Výsledky (0)
Lidé získají více státních příspěvků elektronicky

Ranní ptáče: Rodičovský příspěvek již také přes on-line formulář. Nový spor mezi Srbskem a Kosovem.

Radek Polák
01. srpna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Rodičovský příspěvek lze nově uplatnit i přes internet

Stát chce postupně zavádět elektronické formuláře pro jednotlivé sociální dávky. Od začátku srpna se spouští rodičovský příspěvek. Rozhodnutí kosovské vlády zrušit platnost osobních dokladů a registračních značek automobilů vydaných Srbskem vyvolalo další spor mezi oběma státy. 

Žádost o rodičovský příspěvek nově přes on-line formulář

Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes spustí on-line formulář, jehož prostřednictvím bude možné žádat o rodičovský příspěvek. Elektronicky bude možné žádat i o změnu výše měsíčního příspěvku.

Rodičovský příspěvek činí 300 000 korun a rodič si může určit, jak vysokou částku bude měsíčně pobírat.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Jsou to velmi pružné nástroje podpory rodičů dětí do čtyř let. Každé třetí měsíc se dá měnit výše rodičovského příspěvku anebo také změnit čerpání z jednoho rodiče na druhého,"

uvedl ke spuštění on-line formuláře ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Od 15. srpna se lidem navíc otevře možnost žádat elektronicky o příspěvek 5 000 korun na dítě pro rodiny s hrubým příjmem do milionu korun. Příspěvek patří k opatřením, kterými chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

 

Srbové vyhrožují Kosovu

Mezi Srbskem a Kosovem v neděli výrazně vzrostlo napětí, které souvisí s rozhodnutím kosovské vlády zrušit platnost osobních dokladů a registračních značek automobilů vydaných Bělehradem. Kosovská vláda kvůli tomuto napětí plánovaná pravidla nakonec odložila o měsíc.

Od 1. srpna měli totiž ti, kteří přicestují do Kosova ze Srbska, dostávat doklady totožnosti pro překračování hranice vydané Prištinou s platností na tři měsíce. Opatření kopíruje dlouhodobou praxi, kterou Bělehrad uplatňuje pro občany Kosova navštěvující Srbsko. Vedle toho ale Kosovo hodlá rušit uznávání registračních značek automobilů vydaných Srbskem a označujících kosovská města.

Všechno mi říká, že Srbsko bude přinuceno zahájit denacifikaci Balkánu. Rád bych se mýlil,“

tweetoval politik vládní Srbské pokrokové strany Dukanović, přičemž použil termín „denacifikace“, kterým Rusko obhajuje svou útočnou válku na Ukrajině.

Otevřít v galerii (4)
Kosovo má další problém
Kosovo má další problémZdroj: Pixabay

Až napočtvrté Sting odehrál koncert ve Slavkově

V zámeckém parku ve Slavkově u Brna na Vyškovsku včera večer vystoupil před 14 tisíci návštěvníky britský hudebník Sting. Jeho koncert se přitom podařilo uskutečnit až napočtvrté. První termín v roce 2019 padnul kvůli hudebníkově zdravotní indispozici, další dva pak kvůli pandemickým omezením.

Do Slavkova lidé dorazili ze zahraničí i ze všech koutů republiky. Mnohonásobný držitel ceny Grammy vystoupil s koncertním programem My Songs, který zahrnul hudebníkovy největší hity.

Otevřít v galerii (4)
Až napočtvrté zahrál Sting ve Slavkově
Až napočtvrté zahrál Sting ve SlavkověZdroj: Pixabay

Náplast snímá ultrazvukem vnitřnosti člověka

Podle vědců z Massachusetského technologického institutu je na světě náplast, která umí snímat ultrazvukem vnitřnosti člověka během každodenních činností.

Tento nový vynález, který je ve velikosti poštovní známky, přitom umí zobrazit cévy, trávicí systém a vnitřní orgány po dobu až 48 hodin. To poskytuje lékařům lepší obraz o zdravotním stavu pacienta.

V případě, že by náplast začali lékaři používat, znamenalo by to další zkvalitnění péče. V současnosti musí být totiž náplast připojena k přístroji, který odrazy promění v obraz. Výzkumníci údajně ale také vyvíjí bezdrátovou variantu, jež bude spolupracovat se softwarem v mobilním telefonu.

Otevřít v galerii (4)
Nová náplast prý lékařství pomůže
Nová náplast prý lékařství pomůžeZdroj: Pixabay

Pití kávy je zdravé, tvrdí vědci

Podle výsledku studie čínských vědců, kteří využili údaje ze vzorku více než 170 tisíc dospělých Britů, žijí déle lidé, co vypijí denně dva až čtyři šálky kávy. Riziko předčasného úmrtí u nich bylo o 30 procent nižší než u těch, kdo kávu nepili.

Na druhou stranu ti, kteří pili kávu s umělým sladidlem namísto cukru, nežili výrazně déle než ti, kteří kávu nepili vůbec. Vědci se domnívají, že v tomto případě mohou hrát roli i další zdravotní faktory, včetně vyšší míry obezity a vysokého tlaku ve skupině s umělými sladidly. Studie podle autorů posiluje předchozí zjištění o prospěšnosti pití kávy, které by se dalo popsat tvarem písmene "U".

Otevřít v galerii (4)
Káva prodlužuje podle vědců život
Káva prodlužuje podle vědců životZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, New York Post, The Guardian, Aktualne.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze