Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Rok od tragické smrti Bryanta. Praha spustila web o očkování. Biden poprvé hovořil s Putinem

Kateřina Ostrejšová
27. ledna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Kobe Bryant

Hlavní město Praha připravilo informační web o očkování proti covid-19. Podle průzkumu by se nechalo naočkovat přibližně 65 procent obyvatel. Uplynul jeden rok od tragické havárie legendy NBA, Kobeho Bryanta. Celý svět mu posílá vzkazy do basketbalového nebe. Joe Biden poprvé od nástupu do funkce hovořil s Putinem, vyjádřil mu svoje obavy.  

Projekty proti klimatické krizi

Otevřít v galerii (5)
Muž se synem zasazují strom.
Muž se synem zasazují strom. Zdroj: Freepik.com

Odstartoval třetí ročník soutěže Adapterra Awards. Až do konce letošního března mohou lidé na webu www.adapterraawards.cz přihlašovat již hotové projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize. Odborná porota vybírá nejlepší nápady z volné krajiny, městského i pracovního prostředí nebo z oblasti bydlení. Praha má v soutěži také kategorii o nejlepší adaptační projekt na území hlavního města. Nejsympatičtější projekt pak bude v létě opět vybírat i veřejnost. Neotřelá technologická nebo přírodě blízká řešení mohou do soutěže hlásit vlastníci, investoři, projektanti i zhotovitelé. 

"V projektech se zaměřujeme na zadržování a hospodaření s dešťovou vodou, výsadbu stromů v ulicích města i v parcích a lesoparcích, přípravu péče o stromořadí a zeleň, výměnu nepropustných povrchů za propustné a polopropustné, realizaci komunitních zahrad či zelených vnitrobloků, tedy projekty, které pomohou co nejvíce obyvatelům města lépe se se změnami klimatu vyrovnávat,“  

říká náměstek primátora hl. m. Prahy a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček. Vítěze vyhlásí Nadace Partnerství na konferenci věnované adaptačním opatřením letos 4. listopadu v Praze. 

Naočkovat by se nechalo 65 % obyvatel Prahy 

Otevřít v galerii (5)
Muž čeká na očkování.
Muž čeká na očkování. Zdroj: Freepik.com

Hlavní město Praha ve spolupráci s městskou společností Operátor ICT a agenturou DDB Prague připravilo komplexní informační kampaň o očkování proti nemoci covid-19 pro obyvatele Prahy. Základním nástrojem bude informační web ockovani.praha.eu. Jeho návštěvníci na něm naleznou odpovědi na zásadní otázky ohledně očkování připravené společně s odborníky z oblasti zdravotnictví. Dalším cílem webu bude vyvracet zavádějící a nepravdivé informace, které se šíří po sociálních sítích. 

„Cítíme potřebu nabídnout lidem přehledně a na jednom místě všechny potřebné informace ohledně očkování. Vláda totiž zaspala nejen se zajištěním vakcín pro nejrizikovější skupiny, ale i se šířením povědomí o samotném očkování. Aby se lidé mohli skutečně rozhodnout, musejí mít dostatek relevantních informací,“  

říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. Podle průzkumu se chce nechat naočkovat přibližně 65 % obyvatel Prahy, důvodem je hlavně ochrana vlastního zdraví a zdraví svých blízkých. Ty, kdo o očkování nemají zájem, nejčastěji odrazuje obava z vedlejších účinků vakcíny a to, že vakcína byla vyvinuta „příliš rychle“ od propuknutí pandemie na jaře minulého roku. 

Biden poprvé hovořil s Putinem: vyjádřil svoje obavy 

Otevřít v galerii (5)
Vladimír Putin
Vladimír PutinZdroj: Profimedia.cz

Americký prezident Joe Biden hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poprvé od nástupu do funkce a vyjádřil své obavy ohledně ruských aktivit, včetně zacházení s uvězněným kritikem Kremlu Alexejem Navaľným. Prohlášení Bílého domu uvedlo, že se oba vůdci dohodli, že jejich týmy budou naléhavě pracovat na dokončení rozšíření nové smlouvy o kontrole zbraní mezi USA a Ruskem do 5. února, kdy vyprší platnost současného paktu. Smlouva o kontrole zbraní omezuje USA a Rusko na rozmístění maximálně 1550 strategických jaderných hlavic. 

Biden dále vyjádřil znepokojení Putina ohledně toho, co Bílý dům označil za zasahování do prezidentských voleb v roce 2020, a také z obrovského kybernetického hacku Solar Winds, který je obviňován z Moskvy, a ze zpráv, že Rusové nabídli za zabití amerických vojáků v Afghánistánu prémie povstalcům Talibanu.

Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2
Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2, Praha 6

Rok od tragické smrti Kobeho Bryanta 

Otevřít v galerii (5)
Kobe Bryant
Kobe Bryant Zdroj: Profimedia.cz

Včera to byl přesně rok, co Kobe Bryant, legenda světového basketbalu, zahynul při havárii vrtulníku v Kalifornii. Společně s ním cestovala i jeho dcera Gigi, která pád vrtulníku také nepřežila. Právě ona byla velmi často přítomna na Bryantových zápasech, protože láska k basketbalu je silně spojovala.  

Bryantův odkaz je vzorem sportu oddaného dříče, moudrého basketbalového mentora a milujícího manžela. Právě včera na něj vzpomínal celý svět.  

“Nemohu uvěřit, že už je to rok, co jsme tě ztratili. Mamba navěky,” 

vzpomínal Justin Timberlake na Twitteru.  

„Věřit v sebe samou je něco, co pro někoho není tak snadné. To ale byla jedna věc, kterou jsem si vzala právě od Kobyho,“  

řekl japonská tenistka Naomi Osaka.

Překážky pro zavedení japonské vakcíny 

Otevřít v galerii (5)
Doktor očkuje pacienta.
Doktor očkuje pacienta. Zdroj: Freepik.com

Japonské zavedení očkování čelí logistickým překážkám, které by mohly dále oddálit pomalou kampaň, říkají odborníci a úředníci, což komplikuje plány na včasné naočkování proti koronaviru pro olympijské hry. 

Jako poslední velké průmyslové zemi, která zahájila masové očkování, bude Japonsku pravděpodobně bránit na místě nedostatek kontejnerů a suchého ledu a potíže s náborem zdravotnického personálu. Premiér Yoshihide Suga uvedl, že vakcíny jsou po loňském zpoždění zásadní pro pořádání úspěšných olympijských her. První očkování jsou pro zdravotnické pracovníky plánovány na konec února, přitom zbývá jen 145 dní do zahájení her 23. července. 

Japonsko by muselo do té doby podat 870 000 vakcín denně, aby stihlo naočkovat polovinu své populace, přičemž každý člověk bude potřebovat dvě dávky.  

To je od nás zatím vše, mějte krásné ráno a neodkládejte věci na později, protože jak říká římský filozof Seneca:

„Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká.“

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze