Top hledané
Výsledky (0)
Ruský soud poslal do vazby bratry Aminčona a Dilovara Islomovovy a jejich otce

Ranní ptáče: Rusko obvinilo z podílu na terorismu další Tádžiky. Spojené státy tlačí na Izrael

Radek Polák
26. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Putin nedbal na varování před teroristickým útokem

Teroristický útok u Moskvy spáchali radikální islamisté, ale chceme vědět, kdo jej zorganizoval, prohlásil včera ruský prezident Vladimir Putin. Rusko mezitím obvinilo další tři muže z Tádžikistánu. Spojené státy se v Radě bezpečnosti OSN zdržely hlasování, díky němuž byla schválena rezoluce, která požaduje okamžité příměří v Gaze.

Ruský soud uvalil vazbu na další tři muže z Tádžikistánu

Moskevský soud včera na žádost vyšetřovatelů uvalil vazbu na další tři Tádžiky zapojené údajně do teroristického útoku v koncertní síni v Krasnogorsku na předměstí Moskvy, při kterém na konci minulého týdne zahynulo nejméně 137 lidí a dalších více než 180 utrpělo zranění. Soud poslal do vazby bratry Aminčona a Dilovara Islomovovi a rovněž jejich otce Isroila. Dilovar byl posledním majitelem vozidla, kterým na místo přijeli a po útoku prchali čtyři předpokládaní pachatelé útoku. Bratři byli obviněni ze spáchání teroristického činu a jejich otec je vyšetřován jako podezřelý, informoval server Ceskenoviny.cz. Ruský prezident Vladimir Putin mezitím přiznal, že teroristický útok u Moskvy spáchali radikální islamisté, dodaly Ceskenoviny.cz.

Tlak na Izrael ze strany Spojených států roste

Napětí mezi USA a Izraelem roste. Spojené státy totiž dovolily Radě bezpečnosti OSN schválit rezoluci, která požaduje okamžité příměří v Gaze. Toto rozhodnutí přimělo izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ke zrušení plánované cesty dvou svých hlavních poradců do USA. Rezoluce, kterou předložilo 10 nestálých členů Rady bezpečnosti, požaduje okamžité příměří na měsíc ramadán, okamžité a bezpodmínečné propuštění rukojmích a „naléhavou potřebu rozšířit tok“ pomoci do Gazy, uvedla CNN. Zvláštní zpravodajka OSN pro okupovaná palestinská území Francesca Albaneseová mezitím uvedla, že ze způsobu a rozsahu izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy se lze domnívat, že Izrael se na Palestincích dopouští genocidy, napsal server Ceskenoviny.cz.

Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1
Otevřít v galerii (2)
Situace v Gaze je terčem kritiky
Situace v Gaze je terčem kritiky Zdroj: Pixabay

Japonsko začne své zbraně prodávat dalším státům

Japonský kabinet v úterý schválil plán prodeje budoucích bojových letounů nové generace, které vyvíjí ve spolupráci s Británií a Itálií, dalším zemím. Vedle toho umožní nákup svých ostatních zbraní jiným státům. Toto rozhodnutí pomůže k vybudování japonského zbrojního průmyslu a posílení jeho role v globální bezpečnosti. Japonsko podniká tyto kroky v době rostoucího regionálního napětí, které je způsobeno zejména aktivitami nedaleké Číny, uvedla agentura AP.

Otevřít v galerii (2)
Japonsko se snaží reagovat na nové bezpečnostní hrozby
Japonsko se snaží reagovat na nové bezpečnostní hrozbyZdroj: Pixabay

Nový Zéland obvinil Čínu z hackerství

Novozélandský vládní úřad pro bezpečnost komunikací uvedl, že jeho Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost zjistilo, že Čínou podporovaná hackerská skupina známá jako „APT40“ se v roce 2021 dostala do tamní parlamentní počítačové sítě. Ministr zahraničí Winston Peters v úterý prohlásil, že takový kybernetický útok je pro zemi „nepřijatelný“. Nový Zéland se tak připojil k USA a Velké Británii, které Čínu z obdobných aktivit kritizovali už v minulosti, jak napsal portál televize Al Jazeera.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, CNN, Al Jazeera, AP

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: