Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče. Kam asi tak doskáče dneska…

Ranní ptáče: Rusko útočí na Ukrajinu, vzdorný Putin varuje USA a NATO. Vévodkyně Kate namísto po schodech naskočila do toboganu. Konec omezení, odložíme vesměs i respirátory

Lenka Ciznerová
24. února 2022
4 minuty čtení
Rusko - Ukrajina

Dobré ráno. Nikdo nejspíš netušil, že hlavní zprávou dne bude právě ta, že Putin opravdu zaútočil. Všichni napjatě čekáme, co se bude na Ukrajině dít. Zpráv je nespočet. Jasné je, že Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu a dost ostře varovalo proti jakémukoliv zásahu zvenčí. Jsme opravdu na prahu války? No nic. Našeho tenistu čeká zápas s aktuálně tolik propíraným Djokovičem. Vévodkyně Kate se při návštěvě Dánska v klidu sklouzla na toboganu. A lidé prý přestávají koukat na Oscary. To jsou věci. Vás ale každopádně čeká dnešní Ranní ptáče. Tak pojďme na to.

Rusko útočí na Ukrajinu, vzdorný Putin varuje USA a NATO

Otevřít v galerii (2)
Rusko - Ukrajina
Rusko - UkrajinaZdroj: Profimedia

Ruské jednotky zahájily v noci na čtvrtek svůj očekávaný útok na Ukrajinu, když prezident Vladimír Putin ignoroval mezinárodní odsouzení a sankce a varoval ostatní země, že jakýkoli pokus o zásah by vedl k „následkům, které jste nikdy neviděli“. Před úsvitem byly v Kyjevě, Charkově a Oděse slyšet velké výbuchy. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zavedl stanné právo s tím, že Rusko se zaměřilo na ukrajinskou vojenskou infrastrukturu a po celé zemi jsou slyšet výbuchy. Zelenskyj řekl, že právě mluvil s prezidentem Joe Bidenem a USA shromažďují mezinárodní podporu Ukrajině. Ukrajince vyzval, aby zůstali doma a nepropadali panice. K ránu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil v zemi válečný stav, uvádí agentura Unian.

"Bez paniky, jsme silní, jsme připraveni na všechno, zvítězíme,"

citovala Unian ukrajinského prezidenta. Zprávy o ruských útocích se objevují hlavně na sociálních sítích a nelze je spolehlivě ověřit, stejně jako autenticitu záběrů. Letecká mapa ukazuje naprosto prázdný vzdušný prostor nad Ukrajinou a Ruskem.

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852, Okolí Prahy

 

Ukrajina je "pod palbou" kybernetických útoků

Nefungují weby vlády nebo některých bank. Ukrajina podle místních úřadů čelí od středy dalšímu rozsáhlému kybernetickému útoku. Podle agentury Reuters nefungují weby vlády, parlamentu, ministerstva zahraničí ani některých bank. Původ útoku zatím není zřejmý, ale Kyjev i západní činitelé opakovaně varovali, že takové napadení může chystat Moskva, která podle Západu připravuje i široký vojenský útok na Ukrajinu.

Puma skočila do kryptosvěta

Puma si zaregistrovala doménu Puma.eth a na Twitteru mění název účtu. Známá sportovní značka Puma se přidala na seznam velkých společností, které vlastní jméno s koncovkou .eth. Jak uvádí Cointelegraph, německá značka sportovního oblečení si zaregistrovala název domény u ENS. Mezi další významné společnosti s doménou .eth patří například Budweiser.

Konec omezení, odložíme vesměs i respirátory

Od 1. března skončí na všech hromadných akcích v Česku omezení počtu lidí, které bylo zavedeno kvůli epidemii koronaviru. Od 13. března by také mělo skončit testování ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách. Respirátory nejspíš zůstanou povinné pouze v MHD, zdravotnických a sociálních zařízeních a možná na některých typech hromadných akcí. Všichni lidé budou mít nárok na jeden PCR test hrazený ze zdravotního pojištění bez toho, aby museli použít žádanku od lékaře či hygieny, rozhodla včera vláda. Epidemie dále zpomaluje.

„Když si vezmu hromadné akce, hokejové zápasy, tam asi není potřeba nutnost nošení roušek prodlužovat donekonečna. Čím dřív to uvolníme, tím lépe,"

řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč, Praha 7

 

Veselého čeká v Dubaji Djokovič. V Dauhá vypadly Krejčíková i Martincová

Na turnaji v Dauhá včera v osmifinále vypadly poslední dvě české tenistky ve dvouhře. Barbora Krejčíková prohrála v souboji šampionek Roland Garros s rozjetou Jelenou Ostapenkovou z Lotyšska, Tereza Martincová podlehla světové desítce Ons Džabúrové z Tuniska. Jiří Veselý vyřadil v Dubaji Roberta Bautistu a po výhře ho ve čtvrtfinále čeká Srb Novak Djokovič.

Slovensko vítalo hokejisty!

Slováci holt medaili mají, dokonce historicky tu úplně první, a my ne. Ale přiznejte se, taky jste jim fandili, že jo? Takže si oslavy naprosto zasloužili. No jo no, taky jsme ty naše hokejisty kdysi takhle luxusně vítali! Po návratu slovenských hokejistů z Pekingu se tak logicky na Náměstí Slovenského národního povstání v Bratislavě konaly velkolepé oslavy historické první olympijské hokejové medaile pro Slovensko. Hokejisté Slovenska porazili po skvělém výkonu v boji o bronz Švédsko 4:0.

Oskaři zeštíhlují, před vysíláním rozdají už 8 cen

Kvůli boji s propadem sledovanosti procházejí ceny Oscar 2022 radikálním zeštíhlením. Takže osm sošek bude předáno mimo vysílání. V dopise zaslaném v úterý členům Akademie filmových umění a věd prezident skupiny David Rubin uvedl, že před kamerou budou chybět ceny za filmový střih, produkční design, zvuk, make-up a účes, hudbu a tři krátké filmy (dokumentární, hrané a animované). Všechny tyto kategorie budou předány na ceremoniálu před zahájením přímého přenosu 27. března na ABC.

Vévodkyně Kate namísto po schodech, naskočila do toboganu

Otevřít v galerii (2)
Vévodkyně z Cambridge s princeznou Mary při návštěvě Dánska
Vévodkyně z Cambridge s princeznou Mary při návštěvě DánskaZdroj: Profimedia

Vévodkyně Kate se na své cestě po Dánsku ani chvíli nezastaví. Včera se setkala s dánskou královnou Margrethe II. jako dánskou korunní princeznou Mary. Dámy se potkaly v paláci v Kodani, kde se vévodkyně Kate dostalo oficiálního přivítání. No a potom si ještě vyrazila do Kodaně, aby navštívila nadaci Lego Foundation Play Lab, která pomáhá dětem v raném věku se správným vývojem. A Kate se i tentokrát nechala strhnout hrou. Místo aby to vzala po schodech, naskočila do toboganu a sjela ho klidně v podpatcích.

A když už máme to nepříjemné téma války pořád tak nějak, ať chceme nebo ne, na jazyku, není nikdy od věci pocity trochu odlehčit. A tak jsme si vzpomněli na českou postavu dobrého vojáka Švejka a loučíme se jeho slovy z knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od autora Jaroslava Haška:

„Co blázníte, vždyť jsou tady lidi!“
 

Zdroje: bbc, profimedia, reuters, citáty.net, ceskenoviny, irozhlas, kryptomagazín, agentura AP

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze