Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče

Ranní ptáče: Ruští a běloruští tenisté bez Wimbledonu. Začíná stavba metra. Jak Křetínský ovlivní volby ve Francii?

Barbora Večeřová
21. dubna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Světová dvojka přijde o Wimbledon

Pořadatel nejslavnějšího tenisového turnaje světa oznámil, že Wimbledon se letos bude muset obejít bez ruských a běloruských tenistů z důvodu invaze na Ukrajinu. O svou šanci dosáhnout na titul tak přijde například i světová dvojka Daniil Medveděv. Organizátoři jsou si vědomi vysoké sledovanosti sportovního klání a nechtějí, aby bylo jakkoliv zneužito k propagaci Ruska. Co myslíte, měli by se sportovci účastnit akcí bez ohledu na původ? Nebo je v pořádku, že na turnaji budou chybět? 

 

Ruští a běloruští tenisté vyloučeni z Wimbledonu 

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu si Wimbledon nezahrají tenisté ruského a běloruského původu. Informovali o tom organizátoři londýnského grandslamu, který začíná na konci června. Podle slov samotných organizátorů je důvodem právě válka na Ukrajině a to, že nechtějí, aby byl turnaj jakkoliv zneužit k propagaci putinovského režimu. O nejslavnější tenisový turnaj světa tak přijde například světová dvojka Daniil Medveděv, Aryna Sabalenko nebo osmička Andrej Rubljov, který se bezprostředně po zahájení invaze proti válce a počínání Ruska vyslovil. 

 

Prodej luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle
Prodej luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle, Praha 5

Na jihu Izraele dopadla raketa

V Izraeli dopadla raketa vystřelená z palestinského Pásma Gazy, informovala o tom izraelská armáda. Jde již o druhou raketu v tomto týdnu. Napětí mezi zeměmi roste kvůli násilnostem v Jeruzalémě a země se bojí dalších konfliktů, které budou novou vlnu násilí následovat. 

 

Německo do konce roku ukončí dovoz ruské ropy

Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková na schůzce s kolegy z pobaltských zemí oznámila, že Německo hodlá do konce letošního roku zastavit dovoz ruské ropy. Koncem března už to naznačil i německý ministr hospodářství Robert Habeck

„Německo zcela upouští od energetického dovozu z Ruska. Do léta snížíme objem dodávek na polovinu a do konce roku budeme na nule. Potom bude ve společné evropské mapě následovat plyn, protože naše odstoupení, úplné odstoupení Evropské unie od dohod, je naší společnou silou,“

řekla šéfka německé diplomacie. 

Otevřít v galerii (2)
Šéfka německé diplomacie oznámila, že Německo do konce roku konči s ruskou ropou.
Šéfka německé diplomacie oznámila, že Německo do konce roku konči s ruskou ropou.Zdroj: Profimedia

Česko čelilo kyberútoku 

V noci se Česko muselo potýkat s kybernetickým útokem hackerů. Jeho cílem byly státní instituce, ale také soukromý sektor. Útok měl podle dostupných informací zasáhnout jedenáct webů, uživatelé se na stránky nemohli dostat a jevily se jim jako nefunkční. Podle odborníků ale neměl útok tak zásadní dopad, protože weby opět fungují. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost celou věc předal do rukou policie. 

 

Odebrání licence bance s vazbami na Rusko 

Česká národní banka odebrala licenci ruské bance Sberbank. Kroky k odejmutí zahájila ČNB bezprostředně po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Ještě před rozhodnutím o odejmutí licence vydala ČNB předběžné opatření, které Sberbank zakázalo nakládat s aktivy a pasivy, přijímat vklady nebo poskytovat úvěry. Rozhodnutí centrální banky zatím není pravomocné, Sberbank proti rozhodnutí může podat rozklad. 

 

Začne stavba metra D

Pražský dopravní podnik společně s představiteli Prahy dnes na Pankráci slavnostně odstartuje dlouho očekávanou stavbu nové linky metra. První část povede z Pankráce na Olbrachtovu a pak na Nové Dvory. Poté bude pokračovat do Depa Písnice a v budoucnu má dojít k dostavění úseku z Pankráce na Náměstí Míru. Očekávané náklady na výstavbu se odhadují na 52 miliard korun. Nové metro by mělo být v provozu od roku 2029 a očekává se, že tuto linku využije 120 tisíc cestujících denně. 

 

Křetínský zasáhl do francouzských voleb 

Francouzské prezidentské volby jsou v plném proudu, a voličské preference dokáže ovlivnit sebemenší detail. Daniel Křetínský se nyní dopustil kroku, který zahýbal redakcí francouzského týdeníku Marianne, jehož je Křetínský většinovým vlastníkem. Rozhodl se totiž zasáhnout do podoby dnešní obálky časopisu. Upozornili na to redaktoři, kteří se proti tomuto kroku vzbouřili. Titulní strana je sestavena z fotografií obou prezidentských kandidátů. Titulek u fotografií zněl původně „Zlost, nebo chaos“, po zásahu Daniela Křetínského se změnil na „Vyhnout se chaosu i přes zlost“ ve prospěch současného prezidenta Emmanuela Macrona

Otevřít v galerii (2)
Daniel křetinský se pokusil ovlivnit francouzské volby.
Daniel křetinský se pokusil ovlivnit francouzské volby. Zdroj: Profimedia

Zdroje: ČTK, irozhlas.cz, denikn.cz, newstream.cz 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze