Top hledané
Výsledky (0)
Nizozemský premiér Mark Rutte se chystá ne převzetí role generálního tajemníka NATO.

Ranní ptáče: Rutte je připraven převzít po Stoltenbergovi vedení NATO. Brazilský soud rozhodl o dekriminalizaci marihuany

Radim Červenka
26. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Mark Rutte

V křesle generálního tajemníka dnes vystřídá oficiálně Mark Rutte dosavadního Jense Stoltenberga z Norska. V Brazílii Nejvyšší soud odhlasoval dekriminalizaci držení marihuany, soud běžel od roku 2015. Podle držitelů Nobelovy ceny za ekonomii Trumpovo další prezidenství může zpustit rozsáhlou inflační vlnu. Nepokoje v Keni přerostly ve střelbu, kterou zaplatilo několik lidí životy.

Po Stoltenbergovi se do čela NATO postaví Mark Rutte

 NATO dnes formálně rozhodne o jmenování nizozemského premiéra Marka Rutteho svým příštím šéfem, zatímco na jeho prahu zuří válka na Ukrajině a nad budoucím postojem Spojených států k transatlantické alianci visí nejistota.

Podle diplomatů se očekává, že velvyslanci 32 zemí NATO na zasedání Severoatlantické rady, hlavního rozhodovacího orgánu aliance, vyberou Rutteho jako nástupce Jense Stoltenberga z Norska ve funkci generálního tajemníka, uvedla agentura Reuters.

Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m
Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m, Praha 5

Dekriminalizace držení marihuany může snížit počet vězňů v Brazílii

Brazilský Nejvyšší soud v úterý odhlasoval dekriminalizaci držení marihuany pro osobní potřebu, čímž se tato země stala jednou z posledních v Latinské Americe. Rozhodnutím by země mohla snížit počet vězňů. Po úterním konečném hlasování se většina soudců jedenáctičlenného soudu vyslovila pro dekriminalizaci od zahájení projednávání v roce 2015.

Soudci ještě musí určit maximální množství marihuany, které by bylo charakterizováno jako určené pro osobní potřebu, a kdy rozhodnutí vstoupí v platnost. Očekává se, že to bude hotovo již ve středu. Všichni soudci, kteří hlasovali pro, uvedli, že dekriminalizace by se měla omezit na držení marihuany v množství vhodném pro osobní potřebu. Prodej drog zůstane i nadále nezákonný, informovala agentura AP.

Trumpovo prezidentství může v USA způsobit rozsáhlou inflaci, varují nobelisté

Šestnáct nositelů Nobelovy ceny za ekonomii v úterý podepsalo dopis, v němž varují, že pokud v listopadových prezidentských volbách v USA zvítězí republikánský kandidát Donald Trump, utrpí tím americká i světová ekonomika. Příčinou jsou především Trumpovy plány zavést cla na zahraniční zboží.

Ve společně podepsaném dopise, o němž jako první informoval server Axios, se uvádí, že ekonomický program amerického prezidenta, demokrata Joea Bidena, je "výrazně lepší" než program Trumpa, bývalého republikánského prezidenta usilujícího o druhé funkční období, napsala agentura Reuters.

V Keni se střílelo do demonstrantů

Keňský prezident William Ruto v úterý odsoudil protesty, při nichž došlo k vpádu do parlamentu a nejméně pět lidí bylo zastřeleno, jako "vlastizrádné", ale nezmínil se o rostoucím rozhořčení proti kontroverznímu zákonu o financích, který vyvolal rozsáhlé demonstrace. Keňa se zmítá v celonárodních protestech proti navrhovanému zvýšení daní, které vyvrcholily úterním "úplným uzavřením" země, jež se rychle změnilo v násilnosti, když policie použila proti demonstrantům slzný plyn a ostré náboje.

Kontroverzní návrh zákona o financích rozpoutal rozsáhlé protesty hnutí slibující "7 dní hněvu". Minulý týden vláda zrušila některá zvýšení daní, včetně navrhované 16% daně z přidané hodnoty na chléb spolu se zdaněním motorových vozidel, rostlinného oleje a převodů mobilních peněz. Tyto ústupky však nestačily k potlačení protestů uprostřed rostoucích životních nákladů, uvedla k situaci CNN.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze