Top hledané
Výsledky (0)
Vědecká fotografie ve znamení českého úspěchu

Ranní ptáče: S kým se utkají čeští hokejisté? Doktorand přírodovědy obstál v celosvětové fotografické soutěži. Podle astrologa zemře Putin za rok.

Radek Polák
24. května 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
V pondělí jsme těsné vyhráli nad Spojenými státy

Po včerejším vítězství nad Spojenými státy a dnešním zápase s Finy mohou naši hokejisté teoreticky narazit i na Slováky. Se snímkem květu huseníčku rolního získal prvenství soutěže Olympus Image of the Year Award náš Jan Martinek.

Na koho mohou narazit naši hokejisté?

Čeští hokejisté, kteří v pondělí vyhráli 1:0 nad Spojenými státy, čeká dnes zápas s Finy. Pokud bychom i tento duel zvládli, bude nás čekat pravděpodobně buď Německo, nebo Dánsko. Za jistých okolností by to ale mohla být i Kanada. V případě porážky s týmem Suomi by to mohl být kdokoliv z tria Švýcarsko, Německo či Kanada.

Také Slováci mají ještě šanci postoupit. Museli by ale dnes porazit Dánsko a doufat, že Kanada získá v zápase s Francií minimálně bod. Češi by se pak se Slováky utkali jen tehdy, kdyby svoji skupinu ovládli a skončili v ní první.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

 

Doktorand Martinek vítězem prestižní fotografické soutěže

Mladý Čech Jan Martinek se stal celosvětovým vítězem soutěže Olympus Image of the Year Award. Porotu zaujal snímkem, na němž je květ rostliny s pylovými láčkami prorůstajícími pestíkem. Tkáně květu byly chemicky projasněny, aby byly pod mikroskopem průhledné. Naproti tomu pylové trubice obarvil autor snímku anilinovou modří, aby byly viditelné.

Huseníček rolní, latinsky Arabidopsis thaliana, je drobná jednoletá rostlina z čeledi brukvovité. V genetice se díky její nenáročnosti a krátkému životu jedné generace používá tato rostlina jako modelový organismus.

Martinek je doktorandem katedry experimentální biologie rostlin Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Loni v soutěži uspěl Němec Werner Zuschratter s fotografií krysího embrya.

Otevřít v galerii (3)
Vítězné foto Jana Martinka
Vítězné foto Jana MartinkaZdroj: Olympus Image of the Year Award

Britská královská rodina pomáhá ukrajinským uprchlíkům

Ukrajinským uprchlíkům pomáhá také britská královská rodina. Členové královské rodiny přislíbili, že „přispějí svým dílem“ a poskytnou uprchlíkům ubytování. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu přišlo do Británie v rámci vízového programu asi 53 800 ukrajinských běženců.

Pomáháme různými způsoby, ale nebudeme to dále komentovat,“

uvedl v té souvislosti ale jen stručně mluvčí Buckinghamského paláce.

Za druhé světové války sloužil Buckinghamský palác jako dočasné sídlo pro členy královských rodin z jiných zemí. Bydlela zde například nizozemská královna Wilhelmina nebo norský král Haakon VII. a jeho syn princ Olaf.

Otevřít v galerii (3)
Také britská královna pomáhá Ukrajině
Také britská královna pomáhá UkrajiněZdroj: DAN MATERNA / MAFRA / Profimedia

Dlouhý už nebude radit Zemanovi

Ekonom Vladimír Dlouhý odchází z týmu poradců prezidenta Miloše Zemana. Prezident Hospodářské komory ČR důvody svého konce v poradním týmu neuvedl, spekuluje se ale, že to bylo kvůli jmenování Aleše Michla novým guvernérem České národní banky.

Počátkem letošního roku uvedla Česká televize, že podle jejích informací je Dlouhý Zemanovým kandidátem na guvernéra centrální banky po Jiřím Rusnokovi, kterému v červnu končí druhý mandát a znovu kandidovat nemůže. Předminulý týden prezident novým guvernérem ČNB jmenoval člena bankovní rady právě Michla.

 

Podle astrologa zemře Putin za rok

Spekulace o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho fyzickém či duševním zdraví dávají prostor mnoha spekulacím. V těchto dnech se objevila také už vyloženě abstraktní předpověď přesného data jeho smrti, kterou určil ruský okultista Andrej Kosmač. V rozhovoru s lidskoprávním aktivistou Markem Fejginem řekl, že po úplném zatmění Slunce 20. dubna 2023 a polostínovém zatmění Měsíce 5. května 2023 "životní pouť ruského panovníka skončí“.

Podle Kosmače tuto předpověď sestavili tři přední osobnosti v oboru celosvětové astrologie, která zkoumá historické a kulturní trendy, osudy národů, meteorologické podmínky, zemětřesení a další důležité světové události.

Otevřít v galerii (3)
Putinovi dává astrolog už jen rok života
Putinovi dává astrolog už jen rok životaZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, Respekt.cz, Idnes.cz, Sport.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze