Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Šarlatán v šanci na Oscara. Nezaměstnanost v Jižní Koreji roste. Apple vyvíjí ultramoderní displeje

Kateřina Ostrejšová
10. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Ivan a Josef Trojanovi

Byla oznámena užší nominace na předávání cen Oscara. Mezi patnáctku nejlepších mezinárodních filmů se dostal český film Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové. Míra nezaměstnanosti v Jižní Koreji v lednu vzrostla na maximum za posledních 21 let. První výsledky mise ve Wu-chanu: Únik koronaviru z laboratoře je nepravděpodobný.  

Apple pracuje na vývoji ultramoderních displejů 

Otevřít v galerii (5)
Žena drží v ruce telefon.
Žena drží v ruce telefon.Zdroj: Pixabay.com/Firmbee

Společnost Apple uzavřela partnerství se společností Taiwan Semiconductor Manufacturing Co při vývoji displeje na Tchaj-wanu, informovala společnost Nikkei Asia. 

Výrobce iPhonů plánuje tyto mikro OLED displeje nakonec použít ve svých nadcházejících zařízeních. TSCM je jediným dodavatelem procesorů společnosti Apple, jejich OLED displeje jsou tenčí, menší a spotřebovávají mnohem méně energie. Projekt micro OLED je v současné době ve fázi zkušební výroby a podle informací bude trvat několik let, než bude dosaženo sériové výroby. 

Šarlatán v užším výběru na Oscara 

Otevřít v galerii (5)
Ivan a Josef Trojanovi
Ivan a Josef TrojanoviZdroj: Profimedia.cz

Americká Akademie filmového umění a věd v úterý oznámila užší nominace na nadcházející předávání cen Oscar. Mezi patnáctku nejlepších mezinárodních filmů se dostal český film Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové s Ivanem Trojanem v hlavní roli. Akademie zveřejnila užší nominace hned v devíti kategoriích.  

Na seznamu jsou dále dánský Chlast nebo guatamelský horor La Liorona: Prokletá žena. Šarlatána, inspirovaného osudy léčitele Jana Mikoláška, do boj o Oscara vyslala Česká filmová a televizní akademie. Hlavní roli ztvárnil Ivan Trojan a jeho syn Josef.  

“Dlouho jsme si to studovali každý sám, protože jsme měli takový počáteční ostych, v dobrém slova smyslu. Když se pak začínalo blížit natáčení, vždycky jsme se někde zasekli, třeba v kuchyni, kde na to přišla řeč,“  

popsal Josef Trojan, jak se na roli s otcem připravovali. Oscara za cizojazyčný film dosud získaly v 60. letech minulého století snímky Obchod na korze a Ostře sledované vlaky, v 90. letech pak Kolja režiséra Jana Svěráka. 

Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2
Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2, Praha 6

Tom Brady oslavil 7. vítězství Super Bowlu velkým děkováním 

Otevřít v galerii (5)
Tom Brady slaví vítězství.
Tom Brady slaví vítězství. Zdroj: Profimedia.cz

Po odchodu z Patriots mimo sezónu, Brady završil svůj debutový rok v Tampa Bay tím, že dovedl jeho tým Buccaneers k vítězství finále Super Bowlu. Bylo to posedmé v jeho kariéře, kdy byl jmenován “Super Bowl MVP” (nejužitečnější hráč Super Bowlu).  

Ihned po zápasu se Brady běžel objat se svými třemi dětmi a velmi dlouho také mluvil s novináři. Potom ale nastal čas to pořádně oslavit! A svoje oslavování přesunul i na sociální sítě. Pokud patříte mezi sledující Instagramového účtu Toma Bradyho, hádáme, že jste to ani vy dokonce nevydrželi. Třiačtyřicetiletý quarterback se nechal lehce unést a jeho příspěvky patřily všem jeho spoluhráčům, kterým tak děkoval a oslavoval jejich hru. Ani po tom ale dojemné příspěvky nekončily a Brady sdílel nekonečně mnoho “highlightů” z uplynulé sezóny. V ten se se jednoduše nechal unést online světem.  

Nezaměstnanost v Jižní Koreji v lednu roste nejprudším tempem za více než dvě dekády 

Otevřít v galerii (5)
Žena pracuje na počítači.
Žena pracuje na počítači.Zdroj: Freepik.com

Míra nezaměstnanosti v Jižní Koreji v lednu vzrostla na maximum za posledních 21 let. Vyskočila na 5,4 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1999, jak ukazují údaje korejských statistik. Počet zaměstnaných se snížil o 982 tisíc oproti předchozímu roku. 

Tyto data jsou tak další ránou pro jihokorejského prezidenta Moona Jae-ina, která kvůli pandemii koronaviru silně zasáhla jeho stranu před dubnovými volbami, ve kterých si budou lidé vybírat starosty dvou největších měst - Soulu a Pusan.  

"Posílená opatření, která byla zachována, aby potlačila třetí vlnu COVID-19, vedla ke ztrátě pracovních míst, zejména k poškození sektoru služeb,"  

uvedlo ministerstvo financí ve svém prohlášení po zveřejnění údajů. Rozdělení ukázala, že nejvíce zasaženi byli pracovníci maloobchodníků, ubytovacích zařízení a restaurací, kteří před rokem ztratili 586 000 pracovních míst. 

Únik koronaviru z laboratoře je nepravděpodobný 

Otevřít v galerii (5)
Muž dezinfikuje místnost v roušce.
Muž dezinfikuje místnost v roušce.Zdroj: Freepik.com

Expertům z Číny a Světové zdravotnické organizace (WHO) se zatím nepodařilo odhalit původ nového typu koronaviru, jenž způsobil pandemii nemoci covid-19. Odborníci po něm v uplynulých dnech pátrali v čínském městě Wu-chan, kde byla nákaza koncem roku 2019 zaznamenána poprvé. Šéf týmu WHO Peter Ben Embarek na tiskové konferenci uvedl, že podle dosavadních zjištění je virus SARS-CoV-2 pravděpodobně přírodního původu a jeho hostitelem mohli být netopýři. Že by virus unikl z laboratoře, je vysoce nepravděpodobné, dodal Embarek. 

Na člověka se koronavirus zřejmě přenesl přes mezihostitele. Čínští odborníci již před rokem mluvili o možnosti, že se nový typ koronaviru dostal k člověku z netopýrů přes luskouny. Chránění luskouni se loví pro maso, které se v zemích jako Čína považuje za delikatesu, a kvůli šupinám, jež se v tradiční čínské medicíně používají k léčbě mnoha nemocí, od rakoviny až po artritidu. 

"Fakt, že se virem SARS-CoV-2 snadno nakazí také norci a kočky, naznačuje, že rezervoárem mohou být i další živočichové. Dosavadní výzkum je ale nyní nedostatečný," 

podotkl představitel čínské národní zdravotnické komise Liang Wan-nien. Čína se zároveň snaží vyhnout obviněním, že objev nového typu koronaviru zpočátku tajila a dopustila se rozšíření nákazy.  

To je pro dnešní ráno zatím vše, přejeme vám příjemné vstávání. A nemějte strach z vašich neúspěchů, protože jak řekl Mahátma Gándhí: 

“Udělat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.” 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze