Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Scarlett Johansson porodila syna. Brita zavřeli za nenošení roušky. IKEA bude prodávat elektřinu

Lukáš Bilinec
19. srpna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Šestatřicetiletá herečka Scarlett Johansson

Krásné čtvrteční ráno všem ranním ptáčatům, kteří si opět přečtou aktuální zprávy z domova i ze světa jako první. Dnes se dozvíte, jak se jmenuje druhé dítě herečky Scarlett Johansson, kolik týdnů stráví ve vězení Brit, který nenosil v Singapuru roušku, nebo jakou vychytávku pro uživatele chytrých zařízení od Apple si přichystal Netflix. Příjemné čtení!

Nerostné bohatství Afghánistánu je obrovské

Otevřít v galerii (8)
Bojový vrtulník Apache v Afghánistánu v roce 2020
Bojový vrtulník Apache v Afghánistánu v roce 2020Zdroj: Unsplash/ Andre Klimke

Afghánistán je momentálně jedním z nejchudších národů na světě. Před deseti lety však američtí geologové odhalili, že země leží na ložiscích nerostů v hodnotě téměř 1 bilionu amerických dolarů (zhruba 21,8 bilionu českých korun). Jejich vytěžení by mohlo dramaticky změnit ekonomickou situaci země. Zásoby nerostů jako jsou železo, měď, či zlato, jsou roztroušeny po celém Afghánistánu napříč všemi provinciemi. Extrémně důležité by pro pro tuto asijskou zemi mohlo být naleziště lithia, které je podle propočtů jedním z největších na světě. Význam tohoto prvku stále stoupá, jelikož je lithium velmi důležité v dobíjecích bateriích. Těžko říct, jak nerostné bohatství využije hnutí Tálibán a zda-li se mu podaří ho alespoň z části efektivně vytěžit. 

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

Prodlouží se otcovská dovolená

Otevřít v galerii (8)
Muž vede za ruku malé dítě
Muž vede za ruku malé dítěZdroj: Pixabay/ Pexels

Zdvojnásobí se doba, kterou bude moci novopečený tatínek strávit se svým potomkem doma. Senát schválil hlasy 58 z 66 přítomných členů prodloužení otcovské dovolené z jednoho na dva týdny. Změna už teď čeká pouze na podpis prezidenta republiky Miloše Zemana a účinná bude od příštího roku. Prodloužení otcovské dovolené prosadila skupina poslanců ANO, Pirátů, STAN, TOP 09, KDU-ČSL a SPD. Zvýší se také důchody, v průměru o 748 českých korun. Ženy získají navíc 500 korun za jedno vychované dítě (maximálně 1500 korun navíc). 

Brit stráví 6 týdnů v singapurském vězení kvůli roušce

Otevřít v galerii (8)
Muž s nasazenou rouškou
Muž s nasazenou rouškouZdroj: Unsplash/ Tai's Captures

Zle zaplatil britský občan v Singapuru za své lehkovážné jednání. Kvůli nenasazení roušky teď stráví měsíc a půl v tamním vězení. Čtyřicetiletý Benjamin Glynn nařízení porušoval opakovaně, když hned čtyřikrát odmítl nosit pokrývku nosu a úst na veřejnosti. Singapurský soud ho tak poslal na šest týdnů do vězení. Glynnovi uškodily také vulgarismy a výhružky, které používal při komunikaci se státními zaměstnanci. S rozhodnutím soudu nesouhlasí a obvinění pokládá za nezákonná. Zároveň se podle zpráv CNN dožaduje svých dokladů a chce se vrátit zpět do Británie za rodinou. 

Podle Vojtěcha už nehrozí plošný lockdown

Otevřít v galerii (8)
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam VojtěchZdroj: Profimedia

V rozhovoru pro Lidové noviny uvedl úřadující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), že podle jeho názoru letos na podzim nenastane plošný lockdown. Zároveň ale doporučuje očkování dětí. Podle jeho názoru nebude v následujících měsících po návratu dětí do škol situace tak vážná jako vloni a pokud přijdou opatření, měly by být spíše na lokální úrovni. Pokud se bude situace zhoršovat, očekává mimo jiné omezení hromadných akcí. Sám to však neočekává, jelikož se epidemická situace vyvíjí stabilně a i když došlo v posledních týdnech k dalším rozvolněním, počet nakažených nijak dramaticky nestoupá. Podobný scénář očekává Vojtěch i na podzim.

Scarlett Johansson porodila své druhé dítě

Otevřít v galerii (8)
Scarlett Johansson a její manžel Colin Jost
Scarlett Johansson a její manžel Colin JostZdroj: Profimedia

Prvního potomka s manželem Colinem Jostem porodila americká herečka Scarlett Johansson. Nejlépe placená herečka světa v letech 2018 a 2019 na sebe v poslední době nejvíce upoutala pozornost rolí Black Widow a následným soudem se společností Disney po premiéře filmu. Jen pár dnů poté, co její manžel Colin Jost potvrdil povídačky o jejím těhotenství, přišla oficiální zpráva, že miminko je již na světě. Jako první ji zveřejnil magazín People.

"Ano, máme dítě. Jmenuje se Cosmo. Moc ho milujeme,"

napsal pak na sociální sítě komik Colin Jost, který je od roku 2005 scénáristou show Saturday Night Live. Scarlett už má šestiletou dceru Rose Dorothy.

Cardi B láme hudební rekordy

Otevřít v galerii (8)
Americká rapperka Cardi B
Americká rapperka Cardi B Zdroj: Profimedia

Osmadvacetiletá americká rapperka Cardi B, která očekává narození svého druhého potomka, láme další hudební rekordy. Její debutové album Invasion of Privacy z roku 2018 je v albové hitparádě Billboard 200 už 175 týdnů, což před ní žádná jiná rapperka nedokázala. Deska po svém vydání byla na vrcholu žebříčku a od té doby z něj ještě nevypadla. Hned dva singly z alba, Bodak Yellow a I Like It, pak triumfovaly v singlovém žebříčku Billboard HOT 100, což se před Cardi také žádné jiné rapperce nepodařilo. Aktuálně pracuje rodačka z New Yorku i přes své těhotenství na nové desce.

IKEA bude prodávat obnovitelnou energii

Otevřít v galerii (8)
Obchodní dům IKEA v polském Krakowě
Obchodní dům IKEA v polském KrakowěZdroj: Pixabay/ autokaremcom

Švédský gigant IKEA bude švédským domácnostem prodávat energii, vyrobenou ze solárních a větrných zdrojů. Zaplacením fixního měsíčního poplatku za službu STRÖMMA a variabilní sazby uživatelé získají certifikovanou čistou elektřinu pro napájení svých domácností. Využití energie budou moci sledovat v mobilní aplikaci. Případnou přebytečnou energii pak bude možné obchodnímu řetězci IKEA prodat zpět. Kromě předplatného nabízí bytový obr v 11 zemích světa také solární panely. IKEA věří, že by mohla do roku 2025 prodávat obnovitelnou energii ve všech zemích, kde má své obchodní domy, tedy i v Čechách nebo na Slovensku. 

Netflix přidává podporu pro prostorový zvuk

Otevřít v galerii (8)
Streamingová služba Netflix na chytrých zařízeních
Streamingová služba Netflix na chytrých zařízeníchZdroj: Freepik/ freepik

Uživatelé iPhonů a iPadů slaví. Netflix konečně přidal podporu pro pohlcující funkci prostorového zvuku Apple. Mluvčí společnosti uvedl, že import této vychytávky začal již včera a měl by být všem uživatelům dostupný v průběhu několika dalších dnů. Na Redditu již někteří uživatelé nadšeně hlásí, že je pro ně služba dostupná. Prostorový zvuk Apple, který můžete využít pouze u modelů sluchátek AirPods Pro a AirPods Max na iPhonu nebo iPadu je navržen tak, abyste se díky působivému efektu prostorového zvuku cítili více ponoření do toho, co posloucháte. Podpora prostorového zvuku je již delší dobu dostupná na HBO Max nebo Disney Plus. V budoucnu Apple plánuje přidat tuto funkci také do macOS a tvOS.

To je od nás pro čtvrteční ráno skoro vše. Na úplný závěr pro vás zase jednou máme citát. Co řekl německo-americký fyzik Albert Einstein?

"Chcete-li, aby byly vaše děti chytré, čtěte jim pohádky. Chcete-li, aby byly ještě chytřejší, čtěte jim více pohádek."

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze