Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Shakira bude souzena kvůli daňovým podvodům. Přeočkování v Izraeli. V Ekvádoru mění růže za konopí

Kateřina Ostrejšová
30. července 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Shakira

Máme tu poslední pracovní den v týdnu a my vám přejeme ať se vydaří. I dnes vám přinášíme novinky ze světa. Vypadá to, že popová zpěvačka Shakira se podívá před soud. Český judista Lukáš Krpálek zase do osmifinále v Tokiu. Více informací v dnešním Ranním ptáčeti. 

V Česku hrozí napadení 31 % domácích počítačů 

Otevřít v galerii (8)
Kódy na počítači
Kódy na počítači Zdroj: Unsplash

Globální lídr v oblasti digitálního zabezpečení a ochrany soukromí Avast, včera zveřejnil zprávu Global PC Risk Report 2021. Podle ní se meziročně o 41 % zvýšilo riziko, že se uživatelé v Česku setkají s některou z kyberbezpečnostních hrozeb. Konkrétně zpráva říká, že je 31% šance, že se počítač v české domácnosti stane cílem útoku, v případě firemních počítačů je pravděpodobnost setkání s kyberhrozbou 18 %, jde tedy o 13% nárůst oproti loňským 15 %.  

„Poměr rizika se pro všechny typy malwarových útoků celosvětově zvýšil a Česko není výjimkou. Během pandemie se pro nás internet stal nenahraditelným pomocníkem, díky kterému lidé zůstali v kontaktu se svými blízkými, virtuálně cvičili, trénovali, setkávali se s přáteli, studovali i pracovali. To nezůstalo bez povšimnutí hackerů, kteří spustili řadu kampaní zneužívajících pandemii a zvýšenou online aktivitu. Zaznamenali jsme například útoky spojené s covid-19, sextortion útoky, sledovací spyware a vyděračský ransomware,“  

vysvětluje ředitel týmu Threat Intelligence v Avastu Michal Salát. 

Luxusní vila na prodej Praha Západ - 255m
Luxusní vila na prodej Praha Západ - 255m, Okolí Prahy

Izrael jako první na světě nabídne přeočkování vakcínou Pfizeru seniorům 

Otevřít v galerii (8)
Doktor očkuje muže
Doktor očkuje muže Zdroj: Unsplash

Izrael se stane první zemí, která nabídne přeočkování třetí dávkou proti covidu-19 od společnosti Pfizer osobám starším 60 let. Jako první by měl být přeočkovaný prezident Jicchak Herzog. Izrael řeší neustálé narůstání počtu nakažených, jedná se tedy o krok, jak z toho definitivně ven.  

“Realita ukazuje, že vakcíny jsou bezpečné. Realita také ukazuje, že vakcíny chrání před vážným průběhem nemoci a smrtí. A stejně jako u vakcíny proti chřipce, která se musí čas od času obnovit, je tomu tak i v tomto případě," 

řekl ve svém projevu izraelský premiér Naftali Bennett.  

Vědci vytvořili další embrya ohrožených nosorožců  

Otevřít v galerii (8)
Nosorožec v detailu
Nosorožec v detailu Zdroj: Unsplash

Mezinárodní vědecký tým vytvořil další tři embrya nosorožců bílých severních, kteří jsou velmi silně ohroženi vyhynutím. Vědci už mají celkem 12 embryí, 11 z nich pochází ze spermatu zahynulého samce Suniho. Využil si mimo jiné poprvé i genetický materiál samce Angalifu, který uhynul v roce 2014. Na světě už žijí pouze dvě poslední samice – Fatu a Nájin, které se nacházejí v rezervaci Ol Pejeta v Keni. Obě patří Zoo Dvůr Králové, která o vytvoření nových embryí informovala.  

Zeman je pro pomoc českých vojáků v Afghánistánu 

Otevřít v galerii (8)
Miloš Zeman
Miloš Zeman Zdroj: Alexandr Malachovsky / CNC / Profimedia

Prezident Miloš Zeman oznámil, že je připraven poskytnout pomoc spolupracovníkům české armády v Afghánistánu. Sdělil to při nedávném setkání ministrovi obrany Lubomíru Metnarovi, informoval o tom na twitteru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zeman se obává, že afghánským spolupracovníkům českých vojáků hrozí riziko ze strany Tálibánu, konkrétně mluvil o zavraždění nevyzpytatelným islamistickým hnutí.  

"Prezident republiky se domnívá, že jakékoli odklady příslušného rozhodnutí mohou vést k tomu, že zradíme zhruba padesát pomocníků a dalších členů pomocného personálu a odsoudíme je na smrt,"  

napsal mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. O poskytnutí pomoci bude vláda jednat dnes.  

Národní knihovna vystaví 600 let starou Lipnickou bibli  

Otevřít v galerii (8)
Detail na hřbety knih
Detail na hřbety knih Zdroj: Pixabay

Od září bude v prostorách Národní knihovny v pražském Klementinu k vidění vzácná Lipnická bible, která vznikla před 600 lety. A nejenom ta, na výstavě budou i další biblické kodexy. Lipnická bible je nazývána podle svého místa vzniku. V roce 1421 aspoň z části vznikla na hradě v Lipnici nad Sázavou. Potom se objevila až ve 20. století v majetku evropských sběratelů. Nyní je ve sbírkách amerického Muzea Bible ve Washingtonu, odkud byla do Česka zapůjčena.  

Zpěvačka Shakira bude zřejmě souzena kvůli daňovým podvodům 

Otevřít v galerii (8)
Shakira
ShakiraZdroj: Profimedia

Popová zpěvačka Shakira zřejmě bude muset nastoupit před soud kvůli daňovým podvodům, kterých se podle žalobců dopustila v letech 2012 až 2014. Soudce v Barceloně uznal, že obvinění, které podali státní zástupci a daňové úřady, obsahuje závažné kroky, podle kterých zpěvačka páchala trestnou činnost. Rodačce z Kolumbie dokonce hrozí i trest vězení. Ona sama ale obvinění odmítá. Její obhájci poukazují na fakt, že do roku 2015 byla Shakira ve Španělsku jen občasně. Trvalý pobyt měla na Bahamách, kde vlastnila nemovitost.  

Luxusní byt 4+kk s terasou na prodej, Praha
Luxusní byt 4+kk s terasou na prodej, Praha, Praha 5

Krpálka vyzve v osmifinále OH Džavád Mahdžúb 

Otevřít v galerii (8)
Lukáš Krpálek
Lukáš KrpálekZdroj: Profimedia

Český judista a obhájce medaile z minulých her v Riu, judista Lukáš Krpálek, narazí v osmifinále v Tokiu na Džaváda Mahdžúba z týmu uprchlíků. Rodák z Íránu na úvod soutěže v kategorii nad 100 kilo zdolal Němce Johannese Freye.  

Mahdžúb je mistrem Asie z roku 2013. Pod pěti kruhy v Londýně v roce 2012 nenastoupil kvůli údajným zdravotním problémům. Česká naděje se tak pět let po triumfu v Riu de Janeiro v kategorii do 100 kilo pokusí zaútočit na cenný kov i v soutěži nad sto kilo.  

Z růží ke konopí  

Otevřít v galerii (8)
Listy konopí
Listy konopí Zdroj: Unsplash

Na jedné z nejstarších ekvádorských květinových farem dělníci začali vysazovat konopí do půdy, kde se tradičně po dlouhá léta zasazovaly pouze růže. Potom ovšem přišla pandemie, která způsobila silný pokles prodeje květin. Vysazením konopí v Ekvádoru doufají, že aspoň z části smažou takový pokles.  

Farma Boutique Flowers v Tabacundo, hodinu severně od hlavního města Quito, postavila konopné skleníky, které využívají právní reformy, jenž umožňují pěstovat rostliny.  

„Projekt se zrodil kvůli těžkým časům,“  

řekl Klaus Graetzer, manažer květinářství Boutique Flowers a prezident konopného startupu CannAndes. 

To je od nás pro tento týden vše, mějte příjemný víkend a budeme se těšit zase v pondělí. Loučíme se se slovy Pabla Nerudy:  

“Jedním polibkem poznáš všechno, co jsem neřekl.” 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze