Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče.

Ranní ptáče: Sníží se daň z pohonných hmot. Česko má páté nejhorší životní prostředí z EU. Fotbalista odmítl dres se symboly podpory LGBTQ+.

Barbora Večeřová
19. května 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Miloš Zeman podepsal novelu o spotřební dani.

Podle indexu, který měří životní prostředí, se Česko nachází na 23. místě v Evropě. Není moc za co chválit, v jedné věci přece jen Česko převyšuje evropský průměr. Dramatický večer zažili včera fotbaloví fanoušci, finále Evropské ligy poznalo svého vítěze až po penaltách. A v Pákistánu a Indii žijí doslova v pekle. Pocitová teplota zdě přesahuje až 50 stupňů Celsia a země čelí nedostatku elektrické energie kvůli klimatizacím, které jedou nonstop naplno. 

Spotřební daň benzinu se sníží 

Novelu o spotřební dani podepsal prezident Miloš Zeman. Znamená to, že se tato daň od začátku června do konce září dočasně sníží o 1,50 koruny na litr. Čtyřměsíčním snížením daně reaguje vláda na zvýšení cen pohonných hmot kvůli inflaci a invazi na Ukrajinu. Podle ministra financí by u nafty mohlo jít dokonce o trvalé snížení. Z litru benzinu se odvádí 12,84 koruny a z litru nafty 9,95 koruny. Výpadek, který kvůli snížení daně potká státní kasu, je 4 miliardy korun. 

 

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Životní prostředí je podle analýzy páté nejhorší v EU 

Podle indexu životního prostředí, který hodnotí stav životního prostředí podle 14 indikátorů, není kvalita životního prostředí v Česku příliš dobrá. Česko se v tomto žebříčku umístilo na 23. příčce, tedy páté od konce. Hůř je na tom pouze Irsko, Řecko, Lucembursko a Kypr. Na příčkách vítězů se umístilo Švédsku v závěsu s Portugalskem a Francií. V některých z ukazatelů se přece jen drží nad průměrem oproti zbytku Evropské Unie, a to například v investicích do ochrany životního prostředí. Evropský průměr pro tyto účely vydává 1,8 procenta svého hrubého domácího produktu, Česko 2,7 procenta.  

 

Frankfurt vyhrál Evropskou ligu 

Dramatické finále Evropské ligy zná svého vítěze. Stal se jím německý Eintracht Frankfurt, který až po penaltách rozhodl o svém vítězství nad Rangers. Během základní hrací doby se týmy loučily smírně 1:1, gól nepadl ani v nastavení. Rozhodnuto bylo až po penaltách. V páté sérii rozstřelu rozhodl kolumbijský útočník Rafael Borré, který se trefil už v základní hrací době. Frankfurt si vítězstvím zajistil účast v Lize mistrů. 

„Je to neuvěřitelné. Třináct zápasů v Evropě a my jsme neprohráli ani jeden. Nemám slov. Teď budeme pár dnů slavit,“

řekl po výhře trenér Oliver Glasner

Otevřít v galerii (1)
Vítězem Evropské ligy se stal německý Frankfurt.
Vítězem Evropské ligy se stal německý Frankfurt. Zdroj: Profimedia

Fotbalista PSG si odmítl vzít dres se symboly LGBTQ+

Idrissa Gueye si odmítl na zápas vzít dres s duhovým symbolem na podporu práv komunity LGBTQ+. Dvaatřicetiletý fotbalista chyběl v zápase s Montpellierem, trenér Mauricio Pochettino řekl, že nebyl na soupisce z osobních důvodů. V Senegalu, odkud Gueye pochází, je homosexualita zakázána a může být trestána až pěti lety za mřížemi, i to je jedním z možných důvodů, proč fotbalista dres odmítl. Další je jeho muslimské náboženské vyznání. Na sociálních sítích sklízí fotbalista vlnu kritiky. 

 

Pákistán a Indie zažívají smrtelná horka 

Už od března sužují Pákistán a Indii vlny horka. Průměrná teplota v březnu vyšplhala v Indii na rekordních 33 stupňů, Pakistán zažil nejteplejší březen za 60 let. To způsobuje problémy nejen obyvatelům zemí, ale také Evropě. Indie je totiž největším producentem pšenice na světe. Kvůli vedrům však hrozí, že se o úrodu přijde. Obyvatelé zemí mají asi největší problém s nedostatkem elektrické energie, který způsobilo zvýšené využívání klimatizací. Pocitové teploty zde dosahují nad 50 stupňů Celsia, v kombinaci s vysokou vlhkostí má lidské tělo problém se ochlazovat a může tak přestat fungovat. 

 

Zdroje: ČTK, bbc.com, seznamzpravy.cz 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze