Top hledané
Výsledky (0)
Americké soudy mají výhrady vůči Trumpově účasti ve volbách.

Ranní ptáče: Soud hrozí Trumpovi zákazem účasti ve volbách. V Libanonu byl zabit novinář během bombardování

Radim Červenka
30. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Donald Trump

Bývalý prezident USA řeší desítky obvinění před americkými soudy, mohly by mu zabránit i v účasti v prezidentských volbách. Novinář pracující pro Agenturu Reuters se stal obětí bombardování v Libanonu, podle posledních analýz rakety přiletěly z izraelského území. Ceny nájmů jdou v Austrálii prudce nahoru. Příčinou je vysoká migrace a vlastnictví nájemních bytů privátními investory, kteří agilně na silnou poptávku reagují zvyšováním cen.

Trumpovi hrozí soudní zákaz účasti ve volbách

Problematicky se pro Trumpa může stát 14. dodatek ústavy z časů občanské války v USA z poloviny 19. století, který dodnes nebyl nikdy uplatněn. Jedná se o konstatování zakazující zastávat vyšší úřady těm, kteří přísahali dodržovat ústavu USA a pak ji porušili pokusem o vzpouru. Zákaz účasti ve volbách řešili právníci například v případě Baracka Obamy nebo Johna McCaina, ovšem jednalo se o otázky jejich rodného původu, který je nutným předpokladem k prezidentskému úřadu. Otázka vzpoury se řeší poprvé.

Tomuto obvinění čelí ex-prezident Trump před dvěma národními soudy. Dnes začíná jednání v této kauze před nejvyšším soudem v Coloradu a ve čtvrtek před stejnou institucí v Minnesotě. I kdyby byl v této věci Trump odsouzen, není pochyb o tom, že se odvolá před nejvyšší federální soudní instanci, informuje agentura AP.

Prodej exkluzivního mezonetu s terasou, Praha
Prodej exkluzivního mezonetu s terasou, Praha, Praha 5

Novinář agentury Reuters byl zabit během bombardování Libanonu

Vizuální novinář Issam Abdallah byl zabit v polovině října na území Libanonu, aktuálně probíhá vyšetřování, které může poukázat na to, že rakety přiletěly od izraelských hranic. Podle organizace reportéři bez hranic rakety směřovaly na Libanon právě z izraelského území. Vyšetřování vycházelo z očitých svědectví, balistické expertízy a dostupných videozáznamů z místa.

Nicméně analýza Reportérů bez hranic neurčuje, kdo rakety reálně odpálil. Ministerstvo obrany Izraele na zjištění novinářské organizace přímo nereagovalo, jen se vyjádřilo k úmrtí Abdallaha s tím, že nikdy necílí raketové útoky přímo na novináře, napsala agentura Reuters.

Australský trh s nájemním bydlením je v krizi nedostatku a čelí rekordní inflaci

Nájemní bydlení se v Austrálii stalo velmi problematickým segmentem realitního trhu. Kvůli neobvykle vysoké migraci stoupla poptávka po nájemních bytech a ty jsou nejen těžko k dostání, ale velmi rychle stoupá také výše jejich nájmů. Za poslední 3 roky vyskočila o 30%. 

Cena nájmů nezpůsobuje problémy jen zájemcům o bydlení, ale je také tahounem celonárodní australské inflace, která se vyšplhala na 5,4 % a centrální bankéři byli nuceni navýšit základní úrokové sazby z 2% na 3 %. Bankéři ovem sazby zvýší dost možná už příští týden. Nájemní byty v Austrálii vlastní primárně soukromí investoři a ti velmi efektivně reagují na silnou poptávku zvyšováním cen, které budou podle dostupných údajů pokračovat, píše agentura Reuters.  

Otevřít v galerii (2)
Domy v Austrálii
Domy v AustráliiZdroj: Freepik

V Rusku proběhla připomínka obětí sovětského režimu

V Moskvě i jiných ruských městech si lidé připomněli oběti sovětského režimu. Proběhlo každoroční čtení jmen lidí zavražděných režimem diktátora Josifa Stalina pořádané organizací Memorial, tu však zakázaly ruské úřady jen několik týdnů před invazí na Ukrajinu.

Lidé se sešli před bývalým sídlem KGB v Moskvě, které patří mezí velmi známá místa města a kde v současnosti sídlí ruská tajná služba FSB. Akce se zúčastnili velvyslanci zahraničních zemí včetně USA a Francie, dále hlavní představitel organizace Memorial Oleg Orlov, jemuž hrozí tříletý trest odnětí svobody kvůli domnělé diskreditaci ruské armády. Tato obvinění slouží k perzekuci lidí, kteří šíří jakékoliv informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala ČTK.

Otevřít v galerii (2)
Budova FSB v Moskvě
Budova FSB v MoskvěZdroj: Pixabay

Zdroje: reuters.com, apnews,com, ČTK

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze