Top hledané
Výsledky (0)
Hlavní líčení s bývalým premiérem je nařízené zatím do pátku

Ranní ptáče: Soud s Babišem se chýlí k závěru. Školní jídelny mohou zvednout ceny

Radek Polák
05. ledna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Andrej Babiš čeká, jak dopadne soud

Andrej Babiš a Jana Nagyová mají již jen malou šanci na to, aby zvrátili průběh soudního líčení, v němž jsou obžalováni z podvodu kvůli získání dotace pro farmu Čapí hnízdo. Cena hlavní jídla může ve školních jídelnách zdražit až o 20 procent, jak umožňuje nová vyhláška  ministerstva školství.

Aféru dotace areálu Čapí hnízdo čekají závěrečné řeči

V případu dotace na stavbu kongresového areálu Čapí hnízdo, ve kterém čelí obžalobě kandidát na prezidenta a bývalý premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová, by dnes mohly začít závěrečné řeči. Hlavní líčení je zatím nařízené do pátku, uvedly Ceskenoviny.cz.

Obžaloba tvrdí, že Babiš svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert. Úspěšnou žádost o padesátimilionovou dotaci podala Nagyová.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Obědy ve školách nejspíše od února podraží

Školní jídelny budou moci podle serveru Tyden.cz od 1. února zdražit cenu hlavní jídla o 20 procent proti nynějším cenám. Poplatky za přesnídávky a odpolední svačiny budou moci jídelny zvýšit až o 30 procent, což jim umožní novelizovaná vyhláška o školním stravování, kterou připravilo ministerstvo školství a která vyjde ve Sbírce zákonů.

Důvodem zdražení je podle ministerstva to, že potraviny, jako jsou ovoce, zelenina nebo mléčné produkty, patří k sortimentu, u nichž se v poslední době zvedly ceny nejvýrazněji. Svačiny se podávají dětem v mateřských školách a ubytovaným na internátech či v domovech mládeže. Tato zařízení mají zákonnou povinnost zabezpečit dětem celodenní stravování.

Otevřít v galerii (4)
Ceny ovoce mohou obědy ve školách zdražit
Ceny ovoce mohou obědy ve školách zdražitZdroj: Pixabay

Americká Sněmovna zůstává dál paralyzovaná

Nově zvolená americká Sněmovna reprezentantů nadále není funkční. Uvnitř nastupující republikánské většiny pokračuje otevřený konflikt ohledně toho, kdo bude předsedou legislativní komory. 

Republikánský lídr Kevin McCarthy ve čtvrtém kole volby ztratil další hlas z vlastních řad, přestože předtím k jeho zvolení vyzval exprezident Donald Trump. Vyslovilo se totiž proti němu 20 republikánů. Navíc kongresmanka Victoria Spartzová, která předtím svého kalifornského kolegu podpořila, se tentokrát hlasování zdržela. Dokud sněmovna nového předsedu nezvolí, nelze na plénu probírat jiné záležitosti, napsal portál Ceskenoviny.cz.

Otevřít v galerii (4)
Sněmovna kvůli republikánským sporům zatím nefunguje
Sněmovna kvůli republikánským sporům zatím nefungujeZdroj: Pixabay

E-shopům se loni už tak nedařilo

Loni se růst e-commerce vůbec poprvé ve své historii zastavil. Celkem totiž on-line obchodníci utržili 197 miliard korun, což znamená meziroční pokles o dvanáct procent, jak vyplývá z dat společnosti Heureka a Asociace pro elektronickou komerci. Stejně se tak snížil počet e-shopů z předchozích 50 985 na 50 100.

Trh má totiž podle expertů za sebou zcela výjimečné období covidové pandemie, které vystřídala energetická krize a vysoká inflace, kvůli nimž spotřebitelé začali více šetřit a ve svých nákupech především v první polovině roku byli velmi opatrní, informoval server Czechcrunch.cz.

Otevřít v galerii (4)
Zájem o nabídku e-shopů v minulém roce mírně poklesl
Zájem o nabídku e-shopů v minulém roce mírně pokleslZdroj: Freepik

Socha zpěváka skupiny Rammstein vydržela jen jeden den

Zloději v severoněmeckém Rostocku ukradli bronzovou sochu zpěváka rockové kapely Rammstein Tilla Lindemanna, která stála na zatravněném prostranství v městské části Evershagen, kde Lindemann strávil část svého mládí. Dílo zhotovené jako dárek ke středečním 60. narozeninám tohoto zpěváka vydrželo na podstavci pouhý den, uvedly Novinky.cz. Na internetu přitom toto dílo sklidilo mnoho pozitivních reakcí v podobě lajků a souhlasných komentářů.

Kéž by tam stál věčně!

napsal jeden z fanoušků „metalového šansoniéra“. 

Otevřít v galerii (4)
Zpěvák kultovních Rammstein slaví šedesátiny
Zpěvák kultovních Rammstein slaví šedesátinyZdroj: Pixabay

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Tyden.cz, Czechcrunch.cz, Novinky.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze