Top hledané
Výsledky (0)
Prezident Petr Pavel udělí Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi

Ranní ptáče: Špičky světové diplomacie jednají v Praze. Rusko spustilo v Evropě hybridní válku

Radek Polák
30. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Na šéfa americké diplomacie čeká jednání v Praze

Neformální schůzka ministrů zahraničí Severoatlantické aliance se v Praze uskuteční ve čtvrtek a v pátek. Do města už přiletěl mimo jiné i šéf americké diplomacie Antony Blinken. Jde o největší alianční akci v Česku od summitu NATO v Praze v roce 2002. Na začátku května Rusko zahájilo kybernetické útoky proti kritické infrastruktuře v Německu, České republice, Litvě, Polsku, Slovensku a Švédsku. Další se očekávají.

V Praze začíná neformální setkání ministrů zahraničí NATO

Šéf americké diplomacie Antony Blinken se v Praze zúčastní dvoudenního neformálního zasedání ministrů zahraničí členských států NATO. Hlavním tématem jejich jednání bude válka na Ukrajině a příprava na červencový summit aliance ve Washingtonu, jak informoval server Ceskenoviny.cz

I když se neplánují žádné formální závěry, půjde o největší alianční akci v Česku od summitu NATO v Praze v roce 2002. Do Česka dorazí i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. V Senátu se pak koná veřejná debata, kde se kromě Stoltenberga debaty zúčastní také šéf komory Miloš Vystrčil a český ministr zahraničí Jan Lipavský, finská ministryně zahraničí Elina Valtonenová a polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Rusko spustilo v Evropě nové hybridní operace

Zpravodajští experti varují, že Evropa je pod rostoucí hrozbou ruských sabotážních operací. Jejich cílem je pomoci Rusku uspět ve válce na Ukrajině.

„Zažíváme raná stádia systematické aktivace ruských spících buněk po celém světě," 

řekl televizi Al Jazeera Joseph Fitsanakis, profesor zpravodajských a národních bezpečnostních studií na Coastal Carolina University a dodal:

Toto je v západní poválečné historii bezprecedentní."

Experti v té souvislosti hovoří o hrozících ruských hybridních operacích v Německu, Švédsku a Velké Británii. Na začátku května už Rusko zahájilo kybernetické útoky proti kritické infrastruktuře v Německu, České republice, Litvě, Polsku, Slovensku a Švédsku. 

Indii postihla rekordní vedra

V indickém Dillí ve středu vystoupaly teploty na historicky nejvyšší teplotu, když se dostala na 52,3 stupně, napsal server Ceskenoviny.cz. Předchozí rekord byl z května 2022. Tehdy bylo ve městě naměřeno 49,2 stupně Celsia.

Některé oblasti Dillí mají nyní potíže s přístupem k vodě. Jiné nemají dokonce vůbec žádnou,“

uvedla ministryně tamní vlády Atiši Marlena Singhová.

Rtuť prudce dosahovala svého maxima napříč celou severozápadní Indií. Vlna veder převládala v této části Indie již od úterý, uvedla CNN.

Koncertům Taylor Swiftové hrozí pokuta za hlasitou hudbu

Koncertům americké zpěvačky Taylor Swiftové hrozí v Madridu pokuta za hlasitou hudbu, uvedl portál Ceskenoviny.cz. Radnice španělské metropole oznámila, že nechá zkontrolovat, zda vystoupení bude dodržovat limity obsažené v městské vyhlášce. Radnice totiž při předchozích koncertech na stadionu Santiaga Bernabéua zaznamenala opakované překročení hlukových limitů. Maximální výše pokuty činí až 300 000 eur, tedy 7,5 milionu korun. Pokuta hrozí i dalším koncertům populární americké zpěvačky. Tyto koncerty mají celkově navštívit statisíce lidí.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, CNN, Al Jazeera

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: