Top hledané
Výsledky (0)
Velká města patří Spolu a ANO

Ranní ptáče: Spolu a hnutí ANO jsou nejpravděpodobnějšími vítězi komunálních voleb. TikTok zneužívá data uživatelů, tvrdí studie.

Radek Polák
18. července 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty čtení
Spolu se přetahuje s ANO o voliče

V Praze, Brně a Plzni by v komunálních volbách lidé volili nejčastěji Spolu vedené ODS. Ostrava pak patří hnutí ANO. TikTok využívá podle tvrzení studie společnost Internet 2.0 osobní data svých uživatelů. Čechů je na této čínské sociální síti zhruba dva miliony.

O voliče se před komunálními volbami přetahuje Spolu s hnutím ANO

Voličů koalice Spolu tvořené ODS, lidovci a TOP 09 je nyní v Praze před zářijovými komunálními volbami necelých 34 procenta. V případě ANO je to 19,3 procenta. Uskupení Praha Sobě by volilo 12,7 procenta a Piráty 7,2 procenta, jak ukázal průzkum, který na přelomu června a července provedla agentura Phoenix Research pro televizi Nova. V Brně by nejvíc lidí dalo hlas koalici ODS a TOP 09, která by dostala 28,2 procenta hlasů. Druhé by skončilo ANO s 19,8 procenta a na třetím místě by se umístili Piráti s 9,1 procenta. V Ostravě by vítězství patřilo ANO s 34,3 procenta, druhá koalice Spolu by měla 11,3 procenta a hnutí Ostravak by dostalo téměř desetinu hlasů.

 

Novinářka Ovsjannikovová byla zadržena v Moskvě

Policie Moskevské oblasti zadržela bývalou redaktorku ruské prokremelské televizní stanice Marinu Ovsjannikovovou u jejího bydliště v Rusku, kam se vrátila kvůli soudu se svým manželem ohledně svěření dítěte do péče.

Luxusní byt na prodej, Praha 7- Bubeneč - 150m
Luxusní byt na prodej, Praha 7- Bubeneč - 150m, Praha 7

Ovsjannikovová se proslavila v polovině března svojí akcí, při níž narušila vysílání nejsledovanější ruské televizní stanice Pervyj kanal. V hlavním vysílacím čase se objevila za zády moderátorky a roztáhla plakát, který hlásal, že stanice šíří propagandu, a vyzýval k ukončení války. Po ukončení spolupráce s ruskou televizí se Ovsjannikovová stala přispěvatelkou německého deníku Die Welt.

Otevřít v galerii (4)
Moskva tlačí na nepohodlné novináře
Moskva tlačí na nepohodlné novinářeZdroj: Pixabay

Zneužívá TikTok data svých uživatelů?

Analýza bezpečnostních expertů dokládá, že čínská aplikace z mobilů sociální sítě TikTok využívá osobní data uživatelů. Program z telefonů totiž získává data, která dle expertů k fungování nepotřebuje. Zjistila to australská kyberbezpečnostní společnost Internet 2.0, když zkoumala zdrojové kódy aplikace pro operační systémy Android a iOS. Firma tvrdí, že údaje bezpečnostnímu aparátu vládnoucí komunistické strany neposkytne. TikTok má také téměř dva miliony Čechů.

"Pro správnou funkci aplikace není většina přistupovaných údajů nezbytná. Fungovat může i bez jejich shromažďování. To nás vede k názoru, že jediným důvodem je sběr dat,"

tvrdí autoři analýzy Thomas Perkins, David Robinson, Michael Lammbrau a Robert Potter.

Otevřít v galerii (4)
TikTok má další problém
TikTok má další problémZdroj: Profimedia

Pokuta 50 tisíc korun za mince kryté bitcoinem

Spolek Paralelní Polis musí zaplatit České národní bance pokutu 50 tisíc korun za to, že nabízel stříbrné mince kryté bitcoinem. Městský soud v Praze totiž rozhodl, že mince jako takové smí v Česku vydávat výhradně centrální banka.

Paralelní Polis nabízí stříbrné mince na svém webu s tím, že jde o unikátní propojení umění, vědy a technologie, kdy každá mince je kryta virtuální měnou bitcoin. Spolek mince vydával celkem čtyři roky až do roku 2020, vždy u příležitosti takzvaného Hackers Congressu. Na něm se daly koupit za cenu 0,01 bitcoinu, tedy v přepočtu zhruba 5000 korun.

Otevřít v galerii (4)
Paralelní Polis s bitcoinem narazil
Paralelní Polis s bitcoinem narazilZdroj: Pixabay

Kvůli rasistickému výroku opouští starosta hnutí STAN

Starosta Poděbrad na Nymbursku Jaroslav Červinka, kritizovaný kvůli výrokům o Romech, končí v hnutí STAN. Nevyloučil ale, že se do komunálních voleb zapojí na nezávislé kandidátce.

Poděbradský starosta na červnovém jednání městského zastupitelstva hovořil o někdejší důtce od okresního úřadu. Uvedl, že ji dostal za výroky při dopravní nehodě v roce 2001, kterou způsobili psi vlastnění romským občanem.

"Já jsem pak pronesl onu památnou větu, že by bylo lepší je zastřelit. Policajt mi řekl, že by se neměli střílet, že ti psi za to nemůžou. A já jsem pronesl, že jsem neměl na mysli ty psy,"

řekl k tomu starosta Červinka.

Otevřít v galerii (4)
Starosta si stěžoval na Romy
Starosta si stěžoval na RomyZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, AP, Aktualne.cz, Ceskajustice.cz, Blesk.cz, TV Nova

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze