Top hledané
Výsledky (0)
Schodky rozpočtu zapříčinilo zrušení superhrubé mzdy či daně z nabytí nemovitostí, tvrdí experti

Ranní ptáče: Státním financím má pomoci vyšší zdanění. Kauzu zmanipulovaných IT zakázek čeká rozuzlení

Radek Polák
28. dubna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Rozpočet potřebuje nutné změny

Podle propočtů studie institutu IDEA při CERGE-EI a agentury PAQ Research kvůli zrušení superhrubé mzdy a souvisejícím změnám přišel stát až o 120 miliard kvůli zrušení daně z nemovitostí o 13 miliard korun. Řešení vidí odborníci v progresivním zdanění zaměstnanců. Kauze údajně zmanipulovaných 13 veřejných zakázek na informační systémy se škodou čtvrt miliardy korun má dnes dořešit soud.

Státní rozpočet spasí podle expertů progresivní zdanění

Schodky na výdajové straně státního rozpočtu změní k lepšímu především daňová reformy, jak vyplývá ze studie institutu IDEA při CERGE-EI a agentury PAQ Research. Důvodem je zrušení superhrubé mzdy, ale i daně z nabytí nemovitostí nebo zavedení paušální daně pro vysokopříjmové podnikatele a živnostníky, k nimž v minulosti došlo. Státní rozpočet kvůli tomu přišel až o 150 miliard korun. Autoři studie navrhují progresivní zdanění zaměstnanců. A to buď se základní sazbou 15, či 17 procent. První varianta může přinést navíc 32 miliard korun, druhá pak dokonce až 59 miliard korun, napsaly Novinky.cz.

Soud rozhodne v kauze údajně zmanipulovaných IT zakázek

Olomoucký krajský soud dnes podle portálu Ceskenoviny.cz vyhlásí rozsudek v kauze údajně zmanipulovaných 13 veřejných zakázek na informační systémy, ve které je obžalováno 24 lidí a firmy Tesco SW a Eunice Consulting. Žalobce škodu vyčíslil zhruba na čtvrt miliardy korun. Obžalovaní tyto zakázky údajně vzájemně ovlivňovali s cílem zvýhodnit vybranou obchodní společnost. Šlo například o dotace na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic.

Prodej bytu 2+kk, Praha 2 Vyšehrad – 70 m2
Prodej bytu 2+kk, Praha 2 Vyšehrad – 70 m2, Praha 4
Otevřít v galerii (4)
Zakázky na informační systémy čeká verdikt o vině a trestu
Zakázky na informační systémy čeká verdikt o vině a trestuZdroj: Pixabay

Rusové se připravují na obranu Záporožské jaderné elektrárny

Ruské jednotky, které okupují Záporožskou jadernou elektrárnu na jihu Ukrajiny, se chystají k obraně před očekávanou ofenzívou ukrajinské armády, jak upozornila britská vojenská rozvědka. Začlenění největší jaderné elektrárny v Evropě do taktických obranných plánů podle ní zvyšuje riziko poškození jejího bezpečnostního systému, ačkoliv přímé poškození reaktorů je nepravděpodobné. Rusové vybudovali na střechách několika ze šesti jaderných bloků elektrárny palebná postavení z pytlů s pískem. Rusko okupuje elektrárnu od loňského března, informoval server Blesk.cz.

Otevřít v galerii (4)
Válka zasáhla i provoz jaderné elektrárny
Válka zasáhla i provoz jaderné elektrárnyZdroj: Pixabay

Írán zabavil ropný tanker

Íránská armáda zabavila ropný tanker plující pod vlajkou Marshallových ostrovů v Ománském zálivu poté, co se srazil s íránským člunem a zranil několik členů posádky, uvedla Al Jazeera. Dva členové posádky lodi se pohřešují a několik bylo zraněno.

Ropný tanker plující pod vlajkou Marshallových ostrovů byl zabaven námořními silami íránské armády v Perském zálivu poté, co se srazil s íránským člunem v Ománském zálivu a pokusil se uprchnout,"

stojí v prohlášení íránské armády.

Otevřít v galerii (4)
Nehoda zastavila ropný tanker
Nehoda zastavila ropný tankerZdroj: Pixabay

Podle analytiků z britské banky zájem o kryptoměny vzroste

Hodnota bitcoinu by mohla podle Euro.cz do konce roku 2024 vyskočit až na sto tisíc dolarů, tedy 2,1 milionu korun, jak jsou přesvědčeni analytici britské banky Standard Chartered. Jako jeden z hlavních argumentů pro očekávaný vzestup bitcoinu označili nedávný kolaps některých amerických bank, jako byla třeba Silicon Valley Bank. 

Potvrzuje to naše původní předpoklady, které označily bitcoin za decentralizované, důvěryhodné a vzácné digitální aktivum. Vzhledem k tomu si myslíme, že podíl této kryptoměny na celkové tržní kapitalizaci digitálních aktiv by se v příštích několika měsících mohl posunout ze současných přibližně 45 procent do rozmezí 50 až 60 procent,“ 

tvrdí analytik společnosti Standard Chartered Geoff Kendrick.

Otevřít v galerii (4)
Čeká bitcoin další růst
Čeká bitcoin další růstZdroj: Pixabay

Zdroje: Novinky.cz, Ceskenoviny.cz, Blesk.cz, Euro.cz, Al Jazeera

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze