Top hledané
Výsledky (0)
Společenské náklady nadměrného pití se odhadují na 56 miliard ročně

Ranní ptáče: Stovky tisíc lidí si opět odřeknou alkohol. Lukašenko nabídl další pomoc Rusku

Radek Polák
01. února 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Alkohol je pro mnohé zcela běžnou záležitostí

Dnes začíná kampaň Suchej únor, která upozorňuje na problematiku vysoké a rizikové konzumace alkoholu. Loni se do ní zapojilo téměř 14 procent Čechů. Stávkující továrny Nexen dostanou od března vyšší mzdy, slíbilo jim vedení firmy.

Startuje Suchej únor

V Česku dnes začíná 11. ročník měsíční osvětové akce Suchej únor, která má přispět k omezení nadměrného pití alkoholu. Lidé, kteří se do ní zapojí, by si měli po celý únor alkoholické nápoje odepřít, uvedl portál Ceskenoviny.cz.

Suchej únor podle organizátorů umožňuje účastníkům dát si na jeden měsíc od alkoholu odstup. To jim umožní poznat, jak moc své pití ovládají a jak moc alkohol ovládá je. Loni se podle průzkumu zúčastnilo akce 13,5 procenta dospělé populace. Rizikově pije v Česku podle organizátorů víc než milion lidí, tedy zhruba každý sedmý dospělý. Společenské náklady nadměrného pití se odhadují na 56 miliard korun ročně.

Prodej luxusní prvorepubliková Vily 450 m²
Prodej luxusní prvorepubliková Vily 450 m², Okolí Prahy

Stávkujícím Nexenu se navýší mzdy

Zaměstnanci jihokorejské továrny Nexen Tire u Žatce na Lounsku, kteří v úterý zahájili neomezenou stávku, slaví první úspěch. Společnost totiž po včerejší schůzce s tamními odbory oznámila, že připravuje zvýšení mezd od 1. března. Cílem stávky je uzavření kolektivní smlouvy, v níž odbory žádají pro zaměstnance například i zvýšení mezd.

Firma ale přesto tvrdí, že je nyní kvůli rostoucím nákladům ve ztrátě. Důvodem jsou rostoucí náklady na logistiku, ceny ropy i materiálů. Podle údajů z výročních zpráv ve Sbírce listin přitom Nexen v roce 2021 vykázal zisk po zdanění přes 709 milionů Kč, o rok dříve byla ve ztrátě 1,4 miliardy Kč, uvedl server Aktualne.cz.

Otevřít v galerii (4)
Výrobci pneumatik tvrdí, že obor postihl útlum
Výrobci pneumatik tvrdí, že obor postihl útlumZdroj: Pixabay

Lukašenko stojí dál při Rusku

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko nabídl Rusku další pomoc, když na návštěvě Zimbabwe odpovídal na dotazy novinářů. Nespecifikoval ale, o jakou podporu by se jednalo.

Pokud by naši ruští bratři potřebovali pomoc, jsem vždy připraveni nabídnout podporu,“

uvedl běloruský diktátor, jak napsala agentura AP.

Bělorusko již poskytuje ruské armádě svoje území pro útoky na sousední Ukrajinu. Na druhou stranu běloruská armáda se do válečného konfliktu zatím nezapojila.

Otevřít v galerii (4)
Lukašenko je jedním z posledních diktátorů
Lukašenko je jedním z posledních diktátorůZdroj: Profimedia

Sexuální obtěžování řeší Masarykova univerzita

Masarykova univerzita v Brně podle serveru Ceskenoviny.cz postavila mimo výuku dva učitele z pedagogické fakulty kvůli kauze údajného sexuálního obtěžování studentek. Učitelům není přidělovaná žádná práce a nemají profesní kontakt se studujícími. 

Případ zasáhl i do zřízení nové pozice univerzitního ombudsmana, který by měl prošetřovat podněty k ochraně práv nebo v oblastech nerovného zacházení a etiky.

Výběrové řízení na univerzitního ochránce práv je v běhu už několik týdnů. Aktuálně však komise rozhodla na základě medializace případů pedagogické fakulty o jeho přerušení,"

řekl k tomu mluvčí univerzity Radim Sajbot. 

Otevřít v galerii (4)
Vysoká škola má kvůli sexu problém
Vysoká škola má kvůli sexu problémZdroj: Pixabay

Herec Baldwin byl obžalován z neúmyslného zabití

Americký herec Alec Baldwin byl formálně obžalován z neúmyslného zabití, když v roce 2021 smrtelně postřelil kameramanku Halynu Hutchinsovou během natáčení westernu Rust. V případě uznání viny s přitěžujícími okolnostmi mu hrozí až pět let vězení, informovaly Novinky.cz.

Robert Shilling, zvláštní vyšetřovatel okresního státního zastupitelství, prohlásil, že se herec při natáčení choval nedbale, nenechal se proškolit v zacházení se zbraněmi a „dal prst na spoušť skutečné střelné zbraně, když měla být použita replika nebo gumová zbraň“. 

Otevřít v galerii (4)
Zbraň při natáčení filmu zabíjela
Zbraň při natáčení filmu zabíjelaZdroj: Pixabay

Zdroje: AP, Ceskenoviny.cz, Aktulane.cz, Novinky.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze