Top hledané
Výsledky (0)
Už devět zemí přislíbilo další vojenskou pomoc napadenému státu

Ranní ptáče: Tanky Leopard míří na Ukrajinu. 2,5 tuny nebezpečného uranu se ztratilo v Libyi

Radek Polák
16. března 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Tanky pomohou k obraně Ukrajiny

Řada západních zemí se zavázala poskytnout více než 150 tanků Leopard Ukrajině, která se už déle než rok brání ruské vojenské agresi. Doposud země dostávala především zbraně, včetně systémů protivzdušné obrany. V Libyi, jež měla dříve bohaté zásoby chemických zbraní a radioaktivního materiálu, mezinárodní inspektoři marně hledají několik tun ztraceného uranu.

Ukrajina má dostat až 150 tanků Leopard

Koalice zemí, které přislíbily poskytnout Ukrajině tanky Leopard, se zavázala poslat Ukrajině více než 150 těchto tanků, jak uvedl americký ministr obrany Lloyd Austin.

Německé tanky Leopard patří k nejpočetnějším a nejkvalitnějším tankům současnosti. Ukrajina o jejich dodávky usiluje už řadu měsíců, snahu ale dlouho blokoval rezervovaný postoj Německa, které má jako výrobce tanku rozhodující slovo. 

Do koalice zemí, jež tanky dodají, se podle dostupných informací zapojily kromě Německa mimo jiné také Portugalsko, Polsko, Norsko, Kanada a Španělsko, napsal server Ceskenoviny.cz

Pronájem luxusní vily 7+1, Černošice – 373
Pronájem luxusní vily 7+1, Černošice – 373,

V Libyi se ztratilo 2,5 tuny uran

Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii zjistili, že z místa, které už nekontroluje libyjská vláda, zmizelo asi 2,5 tuny přírodního uranu. V současnosti se proto ani neví, kde by se uran mohl nacházet, což může představovat radiologické riziko.

V Libyi panuje chaos od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Podle plánu OSN se v zemi měly v prosinci 2021 uskutečnit volby. To se ale zatím nestalo. O moc v zemi léta bojují znesvářené administrativy podporované spřízněnými milicemi, uvedly Novinky.cz.

Otevřít v galerii (4)
Nestabilita v Libyi pokračuje
Nestabilita v Libyi pokračujeZdroj: Pixabay

KLDR odpálila další raketu

Severní Korea podle portálu Ceskenoviny.cz odpálila balistickou raketu, která dopadla do moře. Další test rakety přitom přichází nedlouho poté, co Spojené státy a Jižní Korea v noci na pondělí zahájily největší společné vojenské cvičení za poslední roky.

Loni KLDR odpálila rekordní počet raket, včetně mezikontinentálních balistických střel schopných dosáhnout americké pevniny. Američtí a jihokorejští představitelé i proto varovali, že se KLDR může připravovat na první jaderný test od roku 2017.

Otevřít v galerii (4)
KLDR opakovaně hrozí raketami
KLDR opakovaně hrozí raketamiZdroj: Pixabay

Potratové pilulky jsou předmětem sporu v Texasu

V Texasu vrcholí boj o to, zda se zde bude moci používat potratové pilulky mifepristone. Americký soudce zde ve středu vyslechl více než čtyři hodiny argumentů protipotratových skupin o zákaz prodeje této pilulky.

Zastánci práv na potrat naopak protestovali před budovou soudu. Jeden z nich byl dokonce oblečený jako klokan nesoucí kladívko. To mělo naznačovat, že je soudní slyšení pouze vykonstruovaným procesem (kangaroo court).

Ve dvanácti z celkových 50 států USA jsou potraty nyní zakázány, uvedla agentura Reuters. V ostatních je tomu tak až po určité době, kdy je žena těhotná.

Otevřít v galerii (4)
Odpůrci potratů jsou přesvědčeni, že potrat zabíjí
Odpůrci potratů jsou přesvědčeni, že potrat zabíjíZdroj: Pixabay

Vila po rodině Kennedyů stojí téměř tři čtvrtě miliardy

Honosná středomořská vila Domaine de Beaumont, která leží mezi obcemi Valbonne a Mougins na Francouzské riviéře, se nyní prodává za více než 749 milionů korun. Volné chvíle tu dříve trávila rodina Kennedyů. Útočiště zde našel například i John F. Kennedy a budoucí senátoři Robert F. Kennedy a Edward M. „Ted“ Kennedy.

Historický dům je obklopen 18hektarovým lesoparkem a má vlastní olivový háj. Majitelé si mohou užít posezení u obřího vyhřívaného bazénu z mramoru, který je dlouhý 20 metrů. Na zahradě domu nechybí několik okrasných jezírek s fontánami a pro milovníky sportu je tu tenisový kurt. Na pozemku se nachází rovněž voliéra, květinová zahrada a louka, kde jsou v současné ubytováni koně, informoval server Blesk.cz

Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -
Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -, Okolí Prahy
Otevřít v galerii (4)
Provence je místem, které si oblíbila i rodina Kennedyů
Provence je místem, které si oblíbila i rodina KennedyůZdroj: Pixabay

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Novinky.cz, Blesk.cz, Reuters

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze