Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Trump hlásí návrat na sociální sítě. Sydney čelí obrovským povodním. LeBron James zraněný

Kateřina Ostrejšová
22. března 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Donald Trump

Z předměstských oblastí Sydney bude evakuováno tisíce lidí, město se potýká s nejsilnějšími záplavami za posledních 60 let. Donald Trump, zablokovaný na Twitteru, Facebooku a dalších sociálních sítí, plánuje do tří měsíců spustit vlastní platformu. LeBron James musel po zranění kotníku opustit zápas, předtím ještě stihl nasázet deset bodů. Přinášíme vám ranní aktuality.

Sydney čelí nejhorším povodním za posledních 60 let 

Otevřít v galerii (5)
Značka uprostřed povodní.
Značka uprostřed povodní.Zdroj: Pixabay

Australské úřady plánují během dneška evakuovat tisíce lidí z předměstských oblastí na západě Sydney, které jsou zasaženy nejhoršími záplavami za posledních 60 let. Očekává se, že v následujících několika dnech srážky neustanou. Silné deště za poslední tři dny zvedly hladinu řeky v nejlidnatějším australském státě Nový Jižní Wales, což způsobilo rozsáhlé škody a vyvolalo výzvy k hromadné evakuaci. 

"Musíme se připravit, bude to velmi těžký týden. Nevím, kdy v historii státu jsme zažili takto extrémní povětrnostní podmínky v tak rychlém sledu, ještě k tomu uprostřed pandemie,"  

řekla novinářům státní premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklian. Úřady uvedly, že z nízko položených oblastí státu bylo evakuováno přibližně 18 000 lidí. Některá místa v západních oblastech Sydney zaznamenala největší povodně od roku 1961. 

Jan Blatný zatím ve funkci zůstává  

Otevřít v galerii (5)
Jan Blatný
Jan Blatný Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Dny ministra zdravotnictví Jana Blatného ještě sečteny nebudou. Předseda vlády Andrej Babiš včera oznámil, že tento týden k výměně nedojde. Jestli to znamená, že by mohl Blatného odvolat za dva týdny, neřekl.  

Křeslo Blatného je v posledních týdnech hodně nahnuté a ani premiérovi výroky nesvědčí o tom, že by měl ministr zdravotnictví zůstat ve funkci delší dobu. Podle Babiše případné odvolání Blatného zkomplikoval prezident Miloš Zeman, se kterým se setká už dnes na zámku v Lánech.  

Prezident žádal odvolání šéfa zdravotnictví 10. března, kdy ho označil jako nekompetentního člověka, který nemá dostatečné zkušenosti. Zeman mimo jiné pohrozil, že pokud by premiér Blatného ve funkci ponechal, jejich přátelským vztahům to nepřispěje.  

"Vyjádření pana prezidenta nebylo šťastné pro moje rozhodování a pro moji pozici. Není dobře, když to pan prezident takhle komunikuje, protože potom to spíš komplikuje, než ulehčuje,"  

přiznal Babiš. 

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Trump plánuje návrat do sociálního světa 

Otevřít v galerii (5)
Donald Trump
Donald TrumpZdroj: Profimedia

Bývalý americký prezident Donald Trump, zablokovaný na Twitteru, Facebooku a dalších sociálních sítích po útoku na Capitol 6. ledna, plánuje do tří měsíců spustit vlastní sociální platformu, oznámil jeho poradce Jason Miller v neděli. Uvedl, že Trumpova nová platforma zcela “předefinuje hru”. 

Twitter minulý týden uvedl, že se nad takto silně postavenými politiky zabývá. Podle společnosti se také zvažuje, zda by se na ně neměla vztahovat jiná pravidla než u běžných uživatelů.  

Sociální sítě, včetně Twitteru a Facebooku, jsou podrobně zkoumány za to, jak zacházejí s účty politiků a vládních úředníků po Trumpově zákazu pro podněcování násilí.  

LeBron James po zranění musel odstoupit 

Otevřít v galerii (5)
LeBron James
LeBron JamesZdroj: Profimedia

NBA Superstar LeBron James by zápas proti Atlantě Hawks nejspíš vrátil. Na začátku druhé čtvrtiny se tahoun Los Angeles Lakers ujal míče, jeho spoluhráč Solomon Hill mu ale šlápl na nohu a podvrtnutý kotník byl na světě.  

„Od Hilla to byla nebezpečná hra. Rozhodčí to měli posoudit přísněji než jen odpískat faul,“ 

řekl Jamesův spoluhráč Montrezl Harrell. I po zranění se na hřiště ještě vrátil a dokázal získat deset bodů, po 11 minutách ale odkulhal do šaten.  

„Nic mě nenaštve víc, než když nemohu být na hřišti pro mé spoluhráče. Jsem z toho zničený. Ale začíná má cesta, abych se vrátil rychle, jako kdybych nechyběl,“  

uvedl James na Twitteru. Jeho spoluhráči prohráli s Atlantou 94:99.  

Důvěra ve vakcínu AstraZeneca kolísá  

Otevřít v galerii (5)
Lahvičky s vakcínou.
Lahvičky s vakcínou. Zdroj: Pixabay

Velký pokles důvěry ve vakcínu AstraZeneca - právě to se stalo velkým hitem ve Španělsku, Německu, Francii a Itálii. S vakcínou byly totiž spojovány zprávy o vzácných krevních sraženinách a mnoho zemí ji tak přestalo používat.  

Volební společnost YouGov uvedla, že již na konci února zjistila, že Evropané s vakcínou AstraZeneca váhají více než od společností Pfizer / BioNTech nebo Moderna a že obavy ze sraženin dále narušují vnímání bezpečnosti této vakcíny. Nejméně 13 evropských zemí za poslední dva týdny po zprávách o krevních sraženinách přestalo podávat AstraZenecu, kterou vyvinuli vědci z Oxfordské univerzity.  

Mnoho z nich ale v pátek obnovilo používání poté, co úřad Evropské agentury pro léčivé přípravky ve čtvrtečním předběžném hodnocení uvedl, že vakcína je bezpečná a účinná a nesouvisí se zvýšením celkového rizika vzniku krevních sraženin. 

Doufáme, že máte příjemné ráno. Budeme se na vás těšit zase zítra u ranního přehledu zpráv. A nezapomeňte na slova Alberta Einsteina: 

“Inteligentní lidé se snaží problémy řešit, geniální se je snaží nedělat.” 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze