Top hledané
Výsledky (0)
Bývalý prezident Spojených států amerických je prvním takto trestně stíhaným v historii země

Ranní ptáče: Trump se bude soudit v roce prezidentských voleb. Nedostatek pracovníků by měli zachránit cizinci, tvrdí výzkum

Radek Polák
24. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Trump má přijít k soudu příští rok v březnu

Donalda Trumpa, který je stíhaný v trestní kauze, čeká v příštím roce, kdy se zároveň konají další prezidentské volby, soud. Česko by mělo podle firem navýšit kvóty pro zaměstnávání zahraničních pracovníků. V zemi jich totiž podle výzkumu ČSOB chybí desítky tisíc.

Soud s Trumpem je plánovaný na příští rok v březnu

Soud v New Yorku stanovil na 25. března příštího roku začátek procesu s Donaldem Trumpem v kauze, která se týká plateb pro jeho údajné milenky před prezidentskými volbami v roce 2016.

Obvinění se týká toho, že se Trump pokusil vyplacením peněz umlčet dvě ženy, které tvrdí, že s ním v minulosti měly nemanželský poměr. Pornoherečka Stormy Daniels a modelka Karen McDougalová podle obvinění dostaly od Trumpových spojenců těsně před prezidentskými volbami celkem 280 tisíc dolarů, tedy zhruba šest milionů korun. 

Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2
Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2, Okolí Prahy

V příštím roce přitom USA čekají prezidentské volby, v nichž Trump hodlá opět kandidovat, upozornily Ceskenoviny.cz.

Česko trápí podle výzkumu nedostatek pracovníků

Zaměstnávání cizinců je jediným řešením dlouhodobého nedostatku pracovníků v Česku, jak zjistil exkluzivní průzkum ČSOB. Přesvědčeny jsou o tom dvě třetiny firem. Více než polovina z nich by chtěla, aby vláda navýšila kvóty na zaměstnance ze zemí mimo Evropskou unii.

Když odhlédnu od loňského roku, který ovlivnila válka na Ukrajině a příchod válečných uprchlíků, tak nám ročně přichází zhruba 30 tisíc lidí. Podle našich studií bychom do roku 2030 potřebovali toto číslo navýšit o dalších 40 tisíc lidí, kteří by k nám přicházeli z bezpečných zemí,“

řekl k tomu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Nejvíce zahraničních pracovníků, více než 250 tisíc, je u nás ze Slovenska. Okolo 210 tisíc je jich pak z Ukrajiny, informovaly Novinky.cz.

Otevřít v galerii (4)
Navýšit počet pracujících cizinců chce také ministr práce
Navýšit počet pracujících cizinců chce také ministr práceZdroj: Profimedia

Sociální sítě mohou být podle amerického mluvčího pro děti a mladistvé hrozbou

Sociální média mohou poškodit duševní zdraví a blaho dětí, tvrdí ve Spojených státech amerických tamní národní lékař Vivek Murthy, který je nejvyšším vládním mluvčím pro veřejné zdraví. Varoval před tím, že děti kvůli používání sociálních sítí trpí nedostatkem spánku, kyberšikanou a náchylností k predátorskému chování dospělých. Jeho zpráva vysvětlila, že děti a teenageři jsou ve svém věku obzvláště zranitelní vůči dopadu sociálních médií, protože procházejí „vysoce citlivým obdobím vývoje mozku“, uvedla na svém webu Al Jazeera.

Otevřít v galerii (4)
Sociální sítě jsou předmětem diskusí
Sociální sítě jsou předmětem diskusí Zdroj: Pixabay

Netflix zavádí celosvětově poplatky za sdílení

Uživatelé streamovací služby Netflix budou muset podle portálu Ceskenoviny.cz zhruba ve stovce zemí nově platit za sdílení přístupu ke službě s lidmi mimo jejich domácnost. Poplatek se bude v různých státech lišit, v USA si budou muset lidé připlatit osm dolarů měsíčně, tedy v přepočtu 176 korun. V Portugalsku už tato nová opatření fungují, sdílení přihlašovacích údajů zde vyjde na čtyři eura, což je 95 korun. Netflix, který má přes 232 milionů předplatitelů, koncem loňského roku zavedl i levnější předplatné s reklamami. U nás ale zatím tato levnější verze dostupná není.

Otevřít v galerii (4)
Netflix si bude za službu účtovat nové poplatky
Netflix si bude za službu účtovat nové poplatkyZdroj: Pixabay

Nejlepší prózou je román bulharského spisovatele Georgi Gospodinova

Mezinárodní Bookerovu cenu pro nejlepší prózu přeloženou do angličtiny letos získal bulharský spisovatel Georgi Gospodinov za román Time Shelter (v překladu Úkryt před časem). Příběh se odehrává na klinice, kde se psychiatr snaží uklidnit pacienty trpící demencí tak, že pro ně vytváří místa připomínající minulost, uvedl server Aktualne.cz. Gospodinov je jedním z nejpřekládanějších bulharských autorů. Za román Time Shelter už získal také italskou cenu Strega. V češtině od tohoto autora již vyšla například próza nazvaná Fyzika smutku.

Otevřít v galerii (4)
Držitel prestižní ceny je letos z Bulharska
Držitel prestižní ceny je letos z BulharskaZdroj: Profimedia

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Novinky.cz, Aktualne.cz, Al Jazeera

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze