Top hledané
Výsledky (0)
Podle Bidena Trump vidí NATO jako břemeno a nezáleží mu na principech Severoatlantické aliance

Ranní ptáče: Trump sklidil od Bidena kritiku za zpochybnění kolektivní obrany NATO. Izrael viní vůdce Hamásu z přípravy útoku ze 7. října

Radek Polák
14. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Biden se opět obul do Trumpa

Donald Trump, který se v listopadu pravděpodobně znovu utká s Bidenem v souboji o prezidentskou funkci, vyvolal pobouření projevem, že by v případě ruského útoku nepřišly Spojené státy na pomoc těm aliančním zemím, které nebudou dávat dostatečné peníze na obranu. Izraelská armáda zveřejnila videozáznam, na němž je podle ní vidět skrývající se šéf hnutí Hamás v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár. Obvinila ho přitom, že je „hlavním mozkem“ útoku skupiny ze 7. října.

Biden: Trump dal Putinovi pozvánku k agresi

Americký exprezident Donald Trump to myslí vážně, když zpochybňuje princip kolektivní obrany NATO, řekl jeho nástupce v čele Spojených států Joe Biden.

„Je to hloupé, je to ostudné, je to neamerické,"

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

reagoval Biden při krátkém vystoupení před televizními kamerami. Ujišťoval při tom, že sám bere členství v NATO jako „posvátný závazek", od kterého se nikdy neodkloní.

Trump pobouření vyvolal projevem na sobotním předvolebním mítinku. V něm prohlásil, že jako prezident jednou varoval lídra nespecifikované alianční země, že USA by jí v případě ruského útoku nepřišly na pomoc, nebude-li dávat dostatečné peníze na obranu, napsaly Ceskenoviny.cz

Izrael má video nejvyššího vůdce Hamásu v tunelu Gazy

Izrael získal video z bezpečnostní kamery, které ukazuje vůdce Hamásu Jahjá Sinvára uvnitř tunelu pod městem Khan Younis na jihu Gazy s manželkou, dětmi a dalším neznámým mužem, řekl izraelský bezpečnostní činitel. Zatím není jasné, kdy bylo video nahráno. Podle izraelské armády bylo pořízeno 10. října. Izrael obvinil Sinvára, že je „hlavním mozkem“ útoku skupiny ze 7. října minulého roku. Podle odborníků je prý však nejspíše jen jedním z několika zúčastněných, jak k tomu současně dodala CNN. Izraelský ministr obrany Joav Galant minulý týden sdělil, že Sinvár je na útěku a přechází z jednoho úkrytu do druhého.

Otevřít v galerii (2)
Izraelci operují v Gaze
Izraelci operují v GazeZdroj: Pixabay

Výdaje na obranu vyskočily na rekordních 2,2 bilionu dolarů

Globální výdaje na obranu se loni celosvětově navýšily o 9 procent na rekordních 2,2 bilionu dolarů, uvedl britský Mezinárodní institut pro strategická studia. Jeho nová zpráva pro tento rok zmiňuje jako nebezpečí izraelskou válkou v Gaze, konflikt na Ukrajině a napětí v indicko-pacifickém regionu. Vedle toho uvádí rostoucí neklid v Arktidě, snahu Severní Koreje získat jaderné zbraně, obavy z Číny a vzestup vojenských režimů v Africe. Například od doby, kdy Rusko v roce 2014 napadlo ukrajinský Krymský poloostrov, členové aliance NATO zvýšili svoje vojenské výdaje o 32 procent . Do uvedeného údaje nejsou zahrnuty náklady Spojených států, připomenul zároveň server televize Al Jazeera.

Otevřít v galerii (2)
Výdaje na zbrojení rostou
Výdaje na zbrojení rostouZdroj: Pixabay

Tiger Woods odhalil svou řadu oblečení Sun Day Red

Golfista Tiger Woods představil svou novou lifestylovou kolekci Sun Day Red. Děje se tak poté, co se po 27 letech rozešel se značkou Nike. Woods, jemuž je 48 let, se objevil v červené barvě. Tu nosí mimochodem každou neděli od doby, co mu jeho matka Kultida, která se narodila v Thajsku, navrhla, že mu tato barva vštípí sílu. Woodsova matka kdysi označovala své předky jako thajské, čínské a holandské, jak uvedla agentura AP.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, CNN, AP, Al Jazeera

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: