Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Tučná pokuta pro Apple. Poškození plic po covid-19. Pharrell Williams spouští řadu kosmetiky

Linda Veselá
01. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Pharrell Williams

Apple dostal tučnou pokutu za to, že jeho iPhony nejsou tak vodotěsné, jak tvrdí. Není však jediný, kdo si připlatí. Pokuta neminula ani pašeráky, kteří do Prahy pašovali roušky. A Pharrell Williams spouští řadu péče o pleť, která by rozhodně neměla zajímat jen ženy. 

Padělané roušky

Otevřít v galerii (5)
Padělaná rouška
Padělaná rouškaZdroj: Celní úřad Praha Ruzyně

Koronakrizi se přizpůsobil nejen veškerý život v Česku, ale také typ pašovaných předmětů. Ve třech zásilkách přepravených letecky z Vietnamu na pražské letiště Václava Havla totiž celníci zadrželi celkem 11 623 kusů textilních roušek.  

"Provedeným šetřením bylo zjištěno porušení práv duševního vlastnictví k ochranným známkám společností Disney Enterprises, Marvel Charakters, Inc. nebo Hasbro Inc,"

přiblížili celníci. Zásilky také obsahovaly různé druhy oblečení a doplňků, které na sobě měly loga Louis Vuitton, Gianni Versace, Christian Dior, Burberry, Chanel nebo Disney. Kdyby se zboží dostalo k prodeji, vznikla by majitelům ochranných známek škoda dva miliony korun.  

Covid-19 a poškození plic

Otevřít v galerii (5)
Doktoři v laboratoři
Doktoři v laboratořiZdroj: freepik.com/photos/medical

Studie výzkumníků z Oxfordské univerzity zjistila, že covid-19 může způsobovat anomálie na plicích, které jsou zjistitelné i více než tři měsíce po tom, co jsou pacienti infikovaní. Studie se účastnilo 10 pacientů ve věku mezi 19 a 69 lety a výzkumníci u nich použili novou zobrazovací metodu. Ta využívá plyn Xenon, který pacienti během magnetické rezonance vdechnou.  

A co zjistili? U osmi z nich přetrvávala dušnost a únava, a to i přesto, že při léčbě koronaviru nikdo z nich nepotřeboval na jednotku intenzivní péče či plicní ventilaci. Scany pak u všech osmi odhalily znaky poškození plic - zvýraznily oblasti, kde vzduch nepronikal do krve. Běžné zobrazovací metody navíc žádný problém s jejich plícemi neodhalily.  

Nyní budou vědci zkoumat poškození na vzorku 100 lidí. Chtějí zjistit, zda se u nich také objeví poškození plic a zda je permanentní, či zda časem zmizí.  

Apple dostal tučnou pokutu

Otevřít v galerii (5)
Žena píše na telefonu
Žena píše na telefonuZdroj: Pixabay.com/Kirill Averianov

Technologický gigant Apple dostal pokutu v přepočtu 264 milionů korun. Podle italského regulačního úřadu, Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato (AGCM), nepřesně tvrdí, jak vodotěsné jsou jeho iPhony.

Podle AGCM uvedl Apple zákazníky v omyl ve svou směrech. Zaprvé, v reklamních materiálech a na webu Apple tvrdí, že modely iPhonu od 8 do 11 jsou vodotěsné ve hloubce mezi 1 a 4 metry po dobu do 30 minut. Podle AGCM však Apple k závěru došel při laboratorních podmínkách s neperlivou čistou vodu.  

Druhá výtka se týká záruky, kterou Apple nevztahuje na telefony zničené vodou. Společnost takové telefony ani neopravuje.  

Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha
Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha, Praha 1

Péče na pleť pro „lidi“

Otevřít v galerii (5)
Pharrell Williams
Pharrell WilliamsZdroj: Profimedia

Je rok 2020 a kosmetika už dávno není jen pro ženy. Kosmetický průmysl se rozrůstá a na trhu jsou produkty pro úplně všechny. I přesto překvapilo oznámení, že supertalentovaný hudebník, producent a designér Pharrell Williams spouští řadu produktů péče o pleť. Ta se navíc vyznačuje tím, že je určená pro všechny lidi bez rozdílu pohlaví. S tím koresponduje i název jeho značky: Humanrace.  

Ještěrky nejsou jediné, kdo si dokáže dorůst ocas

Otevřít v galerii (5)
Aligátor
AligátorZdroj: Pixabay.com/TeeFarm

Malé ještěrky jsou známé svou mimořádnou schopností nechat si dorůst ocas v případě potřeby. Nová studie však zjistila, že tito tvorové nejsou jediní.  

Výzkumníky šokovalo, když zjistili, že dorůst ocas až do délky přibližně 20 centimetrů či do 18 procent délky jejich těla si dokáží také mláďata aligátorů.

"Dorostlá kostra byla obalena pojivovou tkání kůží, ale chyběl jí kosterní sval, se kterým se ocasy ještěrek regenerují,"  

popsal jeden z výzkumníků americké Arizonské státní univerzity. I to je však podle něj pro tyto predátory zásadní. Podle výzkumníků pak může pochopení tohoto procesu pomoci s regenerativními terapiemi u lidí.  

A to už je od nás pro dnešek všechno. Přejeme vám příjemný den a nikam se dnes nežeňte. Jak řekl už Seneca:

„Všem lidem prospívá dopřát čas od času duši uvolnění. Odpočinek obnovuje totiž životní sílu a veselá nálada volna rozežene každý smutek.“

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze