Top hledané
Výsledky (0)
Erdogan má dnes oznámit začátek ratifikace finské žádosti

Ranní ptáče: Turci by měli odsouhlasit vstup Finů do NATO. Naděje na dožití se v Evropě snížila

Radek Polák
17. března 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Schválí Turci přijetí Finska do NATO?

Finsko, které  společně se Švédskem usiluje o vstup do NATO, čeká na souhlas Turecka. Tamní prezident Erdogan bude proto dnes v Ankaře jednat s tím finským. Koronavirus způsobil v Evropské unii pokles naděje na dožití o jeden rok.

Turecko se připravuje na vstup Finska do NATO

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bude dnes v Ankaře jednat s finským prezidentem Saulim Niinistöem a očekává se, že oznámí další postup Turecka ohledně finské žádosti o vstup do Severoatlantické aliance.

Podle mého názoru jsme splnili vše, co bylo zapotřebí. Nyní už jen čekáme na ratifikaci,"

uvedl finský prezident.

Na schválení své žádosti čeká také Švédsko, k jehož přijetí do aliance má však Ankara stále mnoho připomínek, připomínají také Ceskenoviny.cz. Vedle Turecka tak stále neučinilo ještě i Maďarsko.

Prodej historického bytu 3+1 Malá Strana – 113
Prodej historického bytu 3+1 Malá Strana – 113, Praha 1

Naděje dožití v Evropě kvůli koronaviru klesla

Spolu s pandemií koronaviru klesla v Evropské unii o jeden rok naděje dožití. V roce 2021 byla naděje dožití v EU 80,1 roku, což je o rok méně oproti 81,3 roku v roce 2019. České děti narozené v roce 2021 by se tak měly v průměru dožít 77 let a dvou měsíců, což je o rok méně oproti předchozímu roku.

Do počátku pandemie v roce 2019 rostla naděje dožití postupně o 2,5 roku. V následujícím roce klesla ve 23 z 27 členských států, výjimku tvoří Dánsko, Estonsko, Finsko a Kypr. V posledních desetiletích, jak píše server Aktualne.cz, se přitom naděje dožití v evropských zemích zvyšovala.

Otevřít v galerii (4)
Koronavirus změnil v Evropě situaci
Koronavirus změnil v Evropě situaciZdroj: Pixabay

Čína poslala do Ruska zbraně a další systémy

Čínské firmy, včetně jedné napojené na vládu v Pekingu, poslaly v minulosti subjektům v Rusku 1000 pušek, ochrannou výstroj nebo součástky k dronům, které lze využít k vojenským účelům, uvedly Ceskenoviny.cz. Například u pušek jde o model, který používají bezpečnostní složky v Číně, na Filipínách, v Jižním Súdánu a v Paraguayi.

Zda všechny tyto zbraně během nynější invaze na Ukrajinu používá ale i ruská armáda, není jasné. K odběratelům v Rusku od čínských firem také přes Turecko koncem loňského roku mířilo 12 zásilek součástek k dronům a 12 tun ochranné výstroje.

Otevřít v galerii (4)
Pušky mohly putovat až do konfliktu na Ukrajině
Pušky mohly putovat až do konfliktu na UkrajiněZdroj: Pixabay

Automobilka Škoda chce posílit v Asii

Škoda Auto převezme strategické řízení a budoucí expanzi velkoobjemových značek mateřského koncernu Volkswagen - Škoda, Volkswagen a Seat - v regionu jihovýchodní Asie ASEAN, který vedle Vietnamu zahrnuje například Kambodžu, Laos, Singapur, Malajsii nebo Filipíny. Na trhu chce dosáhnout podíl pět procent.

Škoda je již v současnosti těsně před vstupem na vietnamský trh. Letos ve druhém čtvrtletí na něm zahájí prodej dovážených modelů Karoq a Kodiaq a v roce 2024 spustí lokální montáž vozů. Silnou pozici má již v Indii, kde nyní vyrábí modely Slavia a Kushaq, se stane exportním centrem české automobilky do okolních zemí, napsal Tyden.cz.

Otevřít v galerii (4)
Značka Škoda Auto hlásí další expanzi
Značka Škoda Auto hlásí další expanziZdroj: Profimedia

Film Inside vsadil na jediného herce, je jím Willem Dafoe

Herec Willem Dafoe, jemuž je 67 let, prozradil agentuře AP zákulisí jeho nejnovějšího filmového počinu Inside. Ten se odehrává celý uvnitř jednoho bytu. Jedinou postavou, která v ní hraje, je právě tento legendární herec.

Děj filmu sleduje zloděje umění, který uvízne v bytě sběratele během zpackané loupeže. Hlavní hrdina přitom musí čelit řadě nástrah, jako je například omezený přístup k jídlu a vodě. To vše paradoxně v interiéru luxusního manhattanského bytu.

Otevřít v galerii (4)
Herec uvádí svůj nejnovější snímek
Herec uvádí svůj nejnovější snímekZdroj: Profimedia
Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

Zdroje: Aktualne.cz, Tyden.cz, Ceskenoviny.cz, AP

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze