Top hledané
Výsledky (0)
Poslední komunistický reformátor podlehl těžké nemoci

Ranní ptáče: Tvůrce perestrojky Gorbačov zemřel. Česko usiluje o větší kontrolu nad vlastní energetikou

Radek Polák
31. srpna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Gorbačovovi bylo 91 let

V Moskvě včera zemřel Michail Gorbačov, který se jako šéf komunistické strany a SSSR zasloužil o konec studené války, pád železné opony i rozpad impéria. Petr Fiala jednal s generálním ředitelem společnosti ČEZ Danielem Benešem o tom, jak firmu transformovat, aby měl stát nad energetickými zdroji účinnější kontrolu.

Otevřít v galerii (1)
Čína se koronaviru právem obává
Čína se koronaviru právem obáváZdroj: Pixabay

Po dlouhé nemoci zemřel Michail Gorbačov

Někdejší prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov po těžké a dlouhé nemoci zemřel. Bylo mu 91 let. Tamní ústřední klinická nemocnice, kde byl hospitalizován, k tomu ale neuvedla žádné další podrobnosti. Na vlastní přání bude pohřben vedle své ženy Raisy na Novoděvičím hřbitově v Moskvě.

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

"Gorbačov byl důvěryhodným a respektovaným lídrem, který sehrál klíčovou roli při ukončení studené války a pádu železné opony a který otevřel cestu svobodné Evropě,"

řekla o zemřelém šéfka Evropské komise Ursuka von der Leyenová. 

Gorbačov zahájil po nástupu do čela sovětských komunistů v roce 1985 změny, které měly reformovat komunistický systém a dodat tehdejšímu sovětskému impériu novou sílu. Sovětský svaz se však i v důsledku toho rozpadl a komunistický systém se zhroutil. 

Stát chce lépe ovládat společnost ČEZ

Premiér Petr Fiala a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš spolu jednali o chystané transformaci společnosti. Cílem je získat větší státní kontrolu nad energetickými zdroji, napsal dnes předseda vlády na twitteru.

"S generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem jsem jednal zejména o aktuálních cenách elektřiny a o konkrétních krocích k jejich snížení. Bavili jsme se také o chystané transformaci společnosti s cílem získat větší státní kontrolu nad energetickými zdroji,"

napsal premiér.

Podle Fialy je třeba směřovat k zastropování cen energií. Řešení je ale podle něj nutné dosáhnout na evropské úrovni. Na potřebě nalezení celoevropského řešení snížení cen elektřiny se v pondělí na jednání v Praze shodl s německým kancléřem Olafem Scholzem

Otevřít v galerii (4)
ČEZ může být pod větší kontrolou
ČEZ může být pod větší kontrolouZdroj: Pixabay

Čína hlásí nové plošné zákazy kvůli obavám z pandemie

V Číně jsou kvůli protikoronavirovým opatřením v režimu plošného omezení vycházení nově opět miliony lidí. Lockdowny byly vyhlášeny v několika městech zejména na východě více než miliardové země. 

Čínské úřady přijímají drastická opatření přesto, že v celé zemi bylo včera hlášeno jen 349 nových případů covidu-19. Čínské hospodářství přitom trpí tím, že Peking nehodlá opustit politiku nulové tolerance vůči koronaviru. Tato politika má za cíl zadusit každou epidemii v zárodku.

Otevřít v galerii (4)
Čína se koronaviru právem obává
Čína se koronaviru právem obáváZdroj: Pixabay

Světové finále Elite Model Look ovládly Serghi Shan a Majda John Peterová

Serghi Shan ze Španělska a Majda John Peterová z Jižního Súdánu zvítězily v Praze ve světovém finále modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look 2022. Večera se ve Španělském sále Pražského hradu zúčastnily tři desítky finalistů vybraných z tisíců uchazečů. Od svého vzniku roku 1983 vyhledává Elite Model Look nové talenty po celém světě.

Česká republika od roku 1992, kdy se zde soutěž organizuje, registruje nejvyšší počet světových vítězství. První místa získaly například Linda Vojtová, Denisa Dvořáková a naposledy loni Amélie Konšelová. Mezi objevy soutěže patří i světoznámé hvězdy jako Američanky Cindy Crawfordová a Stephanie Seymourová nebo Němka Diane Krugerová.

Otevřít v galerii (4)
Oslava současného modelingu proběhla na Pražském hradě
Oslava současného modelingu proběhla na Pražském hraděZdroj: Freepik

Mezi nejsledovanější streamovací služby se řadí Netflix, HBO Max a Voyo

Trojici nejsilnějších streamovacích služeb v Česku tvoří podle údajů distribučních firem Netflix, HBO Max a Voyo. Podíl Netflixu je 37, HBO Max 20 a Voyo zhruba 10 procent. K důvodům, proč lidé tyto služby využívají, se řadí nejčastěji sledování obsahu bez reklam nebo lepší výběr filmů a seriálů.

Také na Slovensku je nejoblíbenější Netflix. Ten je následovaný nabídkou HBO Max a Voyo. U mladší generace je to potom Disney+. Nejvíc se k využívání streamovacích aplikací hlásí mladší generace uživatelů – nejčastěji je to ve věku od 18 do 26 let.

Otevřít v galerii (4)
Streamovací služby jsou oblíbené hlavně u mladých
Streamovací služby jsou oblíbené hlavně u mladýchZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, Reuters, Lupa.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze