Top hledané
Výsledky (0)
Postmoderní svět propojuje moderní technologie s růstem zájmu o staré nosiče a interprety

Ranní ptáče: Twitter s novým majitelem, Trump opět v hledáčku soudů a návrat hudební branže k vinylům

Radek Polák
26. dubna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Twitter nově ovládá Musk

Twitter hlásí příchod inovátora a průkopníka nových přístupů a technologií Elona Muska. Ten kupuje podíl v této službě za 44 miliard dolarů, tedy zhruba bilion korun. Další miliardář, kterým je bývalý americký prezident Donald Trump, se musí naopak obávat další soudní pře, když prý záměrně manipuloval s hodnotou svého majetku. Hudební průmysl loni zaznamenal výraznější návrat k vinylům. Retro se potvrdilo i v nejprodávanějších albech – zvítězil Mišík, druhá a třetí byla ABBA.

 

 

Miliardář Musk kapitálově vstupuje do Twitteru

Elon Musk, zakladatel značky Tesla, získal podíl ve službě Twitter. Je to výsledkem tlaku akcionářů, jemuž předcházela jednání s podnikatelem. Musk přišel s nabídkou, která se nakonec vyšplhala na více než 54 dolarů za akcii. Argumentem pro další jednání bylo údajně to, že Twitter potřebuje být v soukromých rukou, aby se mohl dále rozvíjet a být skutečnou platformou svobody projevu.

„Chci, aby byl Twitter lepší, přidám do něj nové funkce a porazím spamovací roboty.“

dodal současně nový majitel Twitteru.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

 

Přes 2 miliony pro pražské nadané děti

Podpořit nadané děti na základních a středních školách má nový dotační program Pilotní ověření systému péče o talenty. Připraveno je pro něj celkově 2,25 milionu korun. Jeden žadatel tak bude čerpat dotaci až do výše 450 tisíc korun. Může se stát z některého z nich budoucí Elon Musk? Uvidíme. Radní pro oblast školství Vít Šimral k tomu však v každém případě řekl:

„Nadané děti znamenají pro Prahu velký potenciál, protože právě ten může posílit postavení Prahy ve výzkumu, vývoji, inovacích nebo byznysu v Evropě i ve světě.“

Otevřít v galerii (4)
Nadané pražské děti mohou získat finanční podporu
Nadané pražské děti mohou získat finanční podporuZdroj: Freepik

Podváděl Donald Trump se svým majetkem?

Donald Trump se dopustil pohrdání americkým soudem, jak o tom rozhodl soud v New Yorku. Bývalý americký prezident současně s tím dostal pokutu ve výši 10 000 dolarů. Důvodem bylo nedodání podkladů, které si prokuratura vyžádala.

Předmětem zájmu soudců je podezření, že Trump mohl ve svých oficiálních dokumentech manipulovat s hodnotou svého majetku, když nadhodnocoval své jmění, aby tak mohl získat výhodnější půjčky. Současně s tím navíc hrozí, že v jiných případech hodnotu svého majetku naopak zmenšoval s cílem platit nižší daně.   

Otevřít v galerii (4)
Donald Trump má další problém
Donald Trump má další problémZdroj: Profimedia

NATO se možná rozšíří o Finsko a Švédsko

Ruská agrese Ukrajiny může mít další důsledek. Poté, co kvůli tomu vzrostly obavy v dalších zemích -  Finsku a Švédsku – to vypadá, že se obranná vojenská aliance NATO rozšíří právě do Skandinávie. To by bylo pikantní zejména pro Finsko, které bylo Sovětským svazem napadeno v listopadu roku 1939. Předchůdce současného Ruska za to byl tehdy dokonce vyloučen ze Společnosti národů. Finsko sdílí s Ruskem hranici dlouhou 1 300 kilometrů. Vstup do NATO nyní podporuje 60 až 70 procent Finů a 57 procent Švédů.

Otevřít v galerii (4)
Po startu války na Ukrajině se svět vrací ke studené válce
Po startu války na Ukrajině se svět vrací ke studené válceZdroj: Freepik

Hudební průmysl hlásí návrat k vinylům

Nejprodávanějším hudebním albem loňského roku byla loni v Česku deska Vladimíra Mišíka Noční obraz. Za ní skončily desky bývalé švédské hudební skupin ABBA The Albums a Voyage. Návrat k retru se odráží i v tom, že roste podíl prodaných vinylových alb. Loni jich bylo již 42 procent. CD nosičů bylo 55 procent. Stahování mp3 se na druhou stranu již příliš nedaří. Podíl tohoto segmentu byl v loňském roce jen 2,5 procenta. Zájem je pak především o streaming, který se zvýšil v meziročním srovnání o 37 procent.

Otevřít v galerii (4)
Obliba vinylových desek opět roste
Obliba vinylových desek opět rosteZdroj: Freepik

Zdroje: ČTK, Reuters, IFPI, Magistrát hl. m. Prahy

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze