Top hledané
Výsledky (0)
Předsedkyně Evropské komise se chystá na obhajobu v pozici předsedkyně.

Ranní ptáče: Ursula von der Leyen se chystá na další mandát v čele EU komise. V Nepálu byl oddán první stejnopohlavní pár

Radim Červenka
30. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Ursula von der leyen

Ursula von der Leyen chce pokračovat v nastavené linii, co se týče společné politiky států Evropské unie. První oficiální stejnopohlavní manželství bylo uzavřeno mezi dvěma muži v Nepálu. V Nizozemsku byla stažena z prodeje nejnovější kniha o britské královské rodině. V holandském překladu se v ní uvádí jméno člena rodiny, který měl zpochybňovat barvu kůže syna prince Harryho. Nejmocnějším mužem Evropy se aktuálně stal podle zahraničních médií Polák Donald Tusk.

Předsedkyně Evropské unie chce pokračovat v Green Dealu i příští mandát

Současná předsedkyně Evropské komise a hlavní oficiální představitelka celého společenství Ursula von der Leyen se chystá kandidovat na další mandát v klíčovém orgánu. Na dotaz serveru Politico, co se chystá změnit v případě úspěchu, oznámila pokračování v dosavadním směru.

Von der Leyen chce především dále prosazovat tři základní témata Evropské unie současnosti: Green Deal, digitální tranzici a společenskou odolnost. Zároveň je však podle předsedkyně komise nutné přizpůsobit Evropskou komisi měnícímu se světu. Von der Leyen je bývalou ministryni obrany Německa a blízkou spolupracovnicí respektované ex-kancléřky Angely Merkel, také je první ženou v úřadu předsedkyně Evropské komise.

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 Staré město
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 Staré město, Praha 1

Nepál zaznamenal první oficiální stejnopohlavní svazek v zemi

První manželství v konzervativním Nepálu bylo uzavřeno pět měsíců po průlomovém verdiktu tamějšího nejvyššího soudu, který takovýmto svazkům otevřel dveře. Manželství uzavřel 36 let starý Ram Bahadur Gurung, který se narodil jako muž a nyní se identifikuje jako žena, a šestadvacetiletý Suendra Pandey, oficiálně se však jedná o dva muže.

Svazek uzavřeli ve venkovské oblasti Durdi. Podle hinduistické víry vstoupil do manželství pár už v roce 2016 v hlavním městě v Káthmándů, nyní však obdržel od úřadu oficiální certifikát o manželském svazku a oba novomanžele se nyní cítí podle svých slov šťastni, informovala agentura Reuters.

Otevřít v galerii (2)
Nepál
NepálZdroj: Pixabay

V Nizozemsku byla stažena z prodeje kniha o britské královské rodině

Krátce po uvedení na trh zmizela z nizozemských knihkupectví nejnovější biografická kniha o britské královské rodině v překladu do holandštiny. V lokální verzi bylo uvedeno jméno člena rodiny, který poukazoval na původ dítěte prince Harryho, jednoho z následníků na britský trůn, a jeho ženy Meghan. 

Otázky se týkaly zejména barvy kůže prvního dítěte královského páru, jejichž kritický vztah ke královské rodině budí velký zájem médií. Celá kauza vyšla na světlo během interview Meghan s Oprah Winfrey, kdy ji Harry prozradil, že v královské rodině panují obavy ohledně barvy kůže jejich syna Archieho, píše web televize CNN.

Otevřít v galerii (2)
Harry a Meghan
Harry a MeghanZdroj: Profimedia

Nejmocnějším mužem Evropy je Donald Tusk

Server Politico přišel s analýzou polského politika Donalda Tuska, který uspěl v aktuálních parlamentních volbách v Polsku navzdory pevné pozici polské vládní strany Právo a Spravedlnost. Jeho úspěch v páté největší zemi Evropy je obrátkou proti aktuálnímu trendu populistických politiků, kteří se prosazují v řadě evropských zemí.

Bývalý předseda Evropské komise Donald Tusk je nyní obzvláště populární v Bruselu, kde si udělal dobré jméno a pravděpodobně obrátí směřování Polska do srdce Evropské unie. Jeho hlavní rival Jaroslaw Kaczynski se svou nacionálně-konzervativní politikou se dostával do sporů s politikou Evropské unie v řadě otázek. Zásadní ranou je pak podle Politica potenciální ztráta partnera pro euroskeptického maďarského premiéra Viktora Orbána.

Zdroje: politico.eu, reuters.com, apnews.com

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze