Top hledané
Výsledky (0)
Po rychlém konci obstrukcí v EU, chce podobný ústupek po Orbánovi i USA.

Ranní ptáče: USA přitlačí na Orbána kvůli blokování švédského vstupu do NATO. První Rusové byli zatčeni za duhové vlajky

Radim Červenka
06. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Viktor Orbán

Americká delegace má přesvědčit maďarského premiéra o konci obstrukcí vstupu Švédska do NATO. V Rusku došlo k první aplikaci zákona označující podporu LGBTQ komunity za extrémismus a několik lidí si odneslo pokutu nebo trest vězení od ruského soudu za fotky s duhovými vlajkami. Trumpova konkurentka v boji o nominaci na prezidentského kandidáta za republikánskou stranu Nikki Haley čelí výhružkám a požádala o ochranu americké tajné služby. EU chce vyrábět více zelených technologií, zatím je ve vleku Číny a USA.

USA se spojenci z NATO chce, aby Orbán ustoupil

Delegace velvyslanců z USA dorazila do Maďarska společně s představiteli dalších zemí NATO z Polska, Dánska a Slovenska. Jejich cílem je ukončit maďarský odpor ke vstupu Švédska do EU. Orbán je posledním lídrem NATO, který obstruuje přistoupení další země do obranné aliance.

Dlouhodobě bylo proti i Turecko, to už však vstup Švédska schválilo a ratifikovalo parlamentem. Opozice v Maďarsku sjednala jednání parlamentu, ale poslanci vládní strany Fidesz obstruují hlasování o ratifikaci. Viktor Orbán, který má dobré vztahy s Moskvou, tvrdí, že problém je právě v parlamentu a že by měl do země dorazit švédský premiér, tak jako v případě Turecka, uvedla agentura Reuters.

Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2
Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2, Praha 6

V Rusku padly první tresty za podporu LGBTQ komunity

V návaznosti na nedávno schválený zákon proti členům LGBTQ komunity padly v Rusku první tresty, podpora těchto sexuálních menšin je podle aktuálního znění zákona v Rusku považována za extrémismus. Nejméně tři lidé, kteří vystavovali předměty v barvách duhy, dostali trest odnětí svobody nebo pokutu.

Potrestán byl např. fotograf Inna Mosina za publikování fotek s duhovou vlajkou na instagramovém účtu. Zatímco Mosinu čekala jen pokuta ve výši 1500 rublů (cca 300 korun), Anastasia Jeršova si musela odsedět pět dní ve věznici za nošení oděvu v barvách duhy, které je považováno za propagaci LGBTQ, informovala agentura AP.

Otevřít v galerii (2)
Duhové barvy jsou v Rusku zakázany.
Duhové barvy jsou v Rusku zakázany.Zdroj: Pixabay

Trumpova konkurentka Nikki Haley požádala o ochranu tajné služby

Jediná konkurentka v boji o nominaci republikánského kandidáta v amerických primárkách Nikki Haley požádala americké tajné služby o ochranu. Příčinou jsou výhružky a nespecifikovaný incident, který se odehrál před jejím domem v Jižní Karolíně.

Podobná ochrana byla např. přidělena v rámci volební kampaně prezidentovi Baracku Obamovi. Haley se ve věci vyjádřila, že výhružky patří k životu veřejně angažovaných osob. Napsala o kauze televize CNN na svém webu.

EU chce dohnat USA a Čínu ve výrobě zelených technologií

Představitelé Evropské unie doufají, že v úterý schválí nová pravidla na podporu domácí výroby zařízení pro solární a větrnou energii, palivové články a další čisté technologie, aby zajistili, že její průmysl bude moci konkurovat čínským a americkým konkurentům.

Blok si klade za cíl do roku 2030 vyrábět 40 % výrobků, které potřebuje ke snížení emisí skleníkových plynů. Ty budou zahrnovat obnovitelné zdroje energie, bateriová úložiště, tepelná čerpadla, elektrolyzéry, bioplyn, zachycování uhlíku a elektrické sítě. V současnosti spoléhá Evropa v tomto ohledu především na Čínu, která je např. výrobcem 80% solárních systému v globálním měřítku, uvedla agentura Reuters.

Otevřít v galerii (2)
EU
EUZdroj: Pixabay

Zdroje: reuters.com, apnews.com, cnn.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: