Top hledané
Výsledky (0)
USA muselo zachránit své občany s Haiti, kde pokračují násilnosti gangů.

Ranní ptáče: USA zachraňuje před gangy své občany z Haiti vrtulníky. Scholz chce většinové hlasování v EU

Radim Červenka
20. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Haiti

Speciální formu dopravy zvolily úřady USA, aby dostali do bezpečí své občany pobývající na Haiti.  Německý kancléř Olaf Scholz chce prohloubit význam většinového hlasování v EU proti jednomyslnému. Fed úrokové sazby ani s poklesem inflace měnit nehodlá. V USA se amatérskému rybáři podařilo ulovit aligátora místo ryby.

Vrtulníky zachraňují Američany z Haiti

 Podle ministerstva zahraničí začaly ve středu v souvislosti s rostoucím násilím na Haiti lety amerických vrtulníků z tamějšího hlavního města Port-au-Prince. První let přepravil více než 15 lidí do Santo Dominga v Dominikánské republice.

Mluvčí ministerstva odhadl, že více než 30 amerických občanů denně bude moci odletět z Haiti několika vrtulníkovými lety. Zemi zachvátila válka se zločineckými gangy, armáda ani za pomocí ostatních bezpečnostních složek státu není schopna zločinecké skupiny zpacifikovat. V ulicích měst se nachází ozbrojenci a pravidelně dochází k násilnostem a rabování, uvedla agentura Reuters.

Olaf Scholz hovořil o nutnosti lepší akceschopnosti Evropské unie

Omezit systém jednomyslného hlasování, který je hlavním pilířem politiky EU, a nahradit ho většinovým systém. tak zní plán německého kancléře Olafa Scholze na zlepšení akceschopnosti EU tak, jak ho předestřel německým poslancům před blížícím se summitem.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

"Potřebujeme Evropu, která je schopná jednat. Evropu, která ve světě, kde bude do roku 2050 žít deset miliard lidí, bude silná a akceschopná. K tomu potřebujeme lepší rozhodovací mechanismy, více většinových rozhodnutí. I o tom se bude diskutovat,"

uvedl Scholz podle ČTK.

Fed nehodlá překotně měnit politiku zvýšených úrokových sazeb

Předseda Fedu (centrální banka USA) Jerome Powell ve středu uvedl, že nedávné vysoké hodnoty inflace nezměnily základní "příběh" pomalu se snižujících cenových tlaků v USA, ale dodal, že nedávné údaje také neposílily důvěru centrální banky, že boj s inflací byl vyhrán.

Powell po zasedání, na kterém představitelé ponechali sazby beze změny a drželi se výhledu na tři snížení úrokových sazeb v letošním roce, uvedl, že načasování těchto snížení stále závisí na tom, zda si představitelé budou jistější, že inflace může nadále klesat směrem k 2% cíli Fedu v ekonomice, která nadále překonává očekávání, informovala agentura Reuters.

Rybáři v Tennessee omylem na prutu zabral aligátor

Neobvyklý úlovek se podařil rybáři u jednoho z jezer v americkém státě Tennessee. Místo štiky nebo jiné ryby odchytil zcela jiný živočišný druh. Přibližně metr velkého aligátora. Aligátoři nejsou v této části Tennessee původní a jsou považováni za druhy volně žijících živočichů první třídy, což jsou druhy, které jsou ze své podstaty nebezpečné pro člověka, a mohou je držet pouze vystavovatelé s povolením nebo komerční chovatelé.

Aligátor byl převezen do Little Ponderosa Zoo and Rescue, záchranného zařízení pro exotická zvířata v Clintonu ve státě Tennessee. Ačkoliv se takto chráněná zvířata lovit nesmí, rybáři by neměl hrozit žádný trest, jelikož aligátora chytil omylem, píše agentura AP.

Zdroje: reuters.com, apnews.com, ČTK

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze