Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče.

Ranní ptáče: V boji o post britského premiéra už jen šest uchazečů. Soud zamítl odvolání Heardové. Maďarsko vyhlásilo stav nouze.

Barbora Večeřová
14. července 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Největším favoritem na post premiéra je Rishi Sunak.

V boji o post nejdůležitějšího muže Británie zbývá po prvním kole už jen šest uchazečů. Další kolo hlasování se koná dnes, favoritem na výhru je bývalý ministr zahraničí Rishi Sunak. Evropě dělá pro změnu problémy plyn. Prý by neměl být součástí připravovaného sedmého balíčku sankcí proti Rusku, Maďarsko už kvůli němu vyhlásilo stav nouze a Gazprom neví, pokud dojde k obnovení provozu plynovodu zásobujícího celou Evropu. 

O pozici britského premiéra usiluje už jen 6 kandidátů 

Po prvním kole hlasování vypadli z boje o post lídra Konzervativců a dalšího premiéra hned dva uchazeči, ministr financí Nadhim Zahawi i bývalý ministr zdravotnictví a zahraničí Jeremy Hunt. Do druhého kola postoupili například bývalý ministr zahraničí Rishi Sunak, který je označován za velkého favorita, Penny Mourdauntová nebo Liz Trussová. K postupu do dalšího kola je třeba hlas minimálně 30 poslanců, Nadhim Zahawi jich získal jen 25 a Jeremy Hunt pouhých 18. Další kolo hlasování se uskuteční dnes, na rozdíl od prvního kola nebude potřeba získat minimální počet hlasů, vypadne ten, kdo bude poslední bez ohledu na to, kolik poslanců pro něj bude hlasovat. 

 

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

Plyn nebude součástí dalšího balíčku sankcí proti Rusku 

Podle slov premiéra Petra Fialy nebude sedmý balíček protiruských sankcí obsahovat omezení dodávek ruského plynu. Evropská unie pracuje na přípravě tohoto balíčku, podle dostupných informací v něm ale omezené dodávky plynu budou pro tentokrát chybět. 

„Co je určitě problematické, je zapojovat do sankcí energie, a to z toho důvodu, že musí platit pravidlo, že ty sankce musí mít větší dopad na Rusko než na země, které ty sankce uvalují,“ 

řekl premiér.

Nejnovější sankční balíček by měl zahrnout rozšíření seznamu zboží dvojího užití nebo třeba další sankce zaměřené na jednotlivce. 

 

Gazprom nemůže zaručit provoz Nord Steamu 

Ruský plynárenský gigant Gazprom podle svých slov nemůže zaručit bezproblémový provoz plynovodu Nord Stream 1. Plynovod nyní prochází pravidelnou opravou, firma Gazprom uvedla, že není jisté, jestli dostane opravenou turbínu, jejíž servis zajišťuje německá společnost. 

Otevřít v galerii (3)
Neví se, jak a kdy bude Nord Stream 1 fungovat.
Neví se, jak a kdy bude Nord Stream 1 fungovat. Zdroj: Profimedia

Maďarsko vyhlásilo stav energetické nouze 

V Maďarsku vyhlásili stav energetické nouze. Spadá do něj také zákaz vývozu zdrojů energie, zrušení cenového stropu energií u domácností s nadprůměrnou spotřebou a je také v plánu zvýšení těžby zemního plynu v zemi. Tato opatření, která budou v platnosti od srpna, mají Maďarsko připravit na zimní období. Mělo by dojít i k zajištění dodatečných dodávek plynu ze zahraničí. Maďarsko je spolu s Českem a Slovenskem jednou ze zemí, která by v rámci zemí střední a východní Evropy byla nejvíce postižena zastavením dodávek plynu z Ruska. 

 

Karel Gott by dnes oslavil 83. narozeniny 

Karel Gott, který prohrál svůj boj se zákeřnou nemocí, by dnes slavil narozeniny. Karel Gott byl bezpochyby nejslavnějším českým zpěvákem, své první album vydal dokonce už v roce 1965. Dvaačtyřicetinásobný Zlatý slavík by dnes slavil 83 let. 

Otevřít v galerii (3)
Karel Gott by dnes slavil narozeniny.
Karel Gott by dnes slavil narozeniny. Zdroj: Profimedia

Soudce zamítl žádost herečky Amber Heardové o zrušení rozsudku 

Soudce ve Virginii ve středu zamítl snahu herečky Amber Heardové zrušit rozsudek ve výši 10 milionů dolarů vynesený proti ní ve prospěch jejího bývalého manžela Johnynho Deppa. Depp minulý měsíc vyhrál žalobu pro pomluvu ve vysoce sledovaném civilním procesu. Heardová vyhrála rozsudek ve výši dva miliony dolarů na protinávrh, který proti němu podala. Začáátkem července podala herečka návrh na zrušení verdiktu, její právníci toto odvolání odůvodnili několika faktory. V písemném vyjádření ale soudce Penney Azcarate odmítl všechna tvrzení Heardové. 

Otevřít v galerii (3)
Soud nevyhověl Heardové s odvoláním.
Soud nevyhověl Heardové s odvoláním. Zdroj: Profimedia

Zdroje: irozhlas.cz, ČTK, bbc.com, apnews.com, E15.cz, seznamzpravy.cz

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze