Top hledané
Výsledky (0)
Počet pracujících Ukrajinců předstihl Slováky

Ranní ptáče: V Česku pracuje přes 300 tisíc Ukrajinců. Válek chce zrušit regulační poplatky

Radek Polák
03. března 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Velkou část těch Ukrajinců, kteří u nás hledají práci, tvoří ženy

Celkový počet cizinců, kteří u nás pracují, již dosáhl téměř milionu lidí. Před deseti lety to byla přitom ještě třetina. Urgentní příjmy nemocnic jsou podle ministr zdravotnictví Vlastimila Válka zneužívány. Chce proto zavést regulační poplatky.

Nejvíce zahraničních pracovníků je z Ukrajiny

Zatímco v roce 2010 bylo podle Českého statistického úřadu v Česku zaměstnáno 306 tisíc zahraničních pracovníků, v současnosti u nás pracuje skoro 905 tisíc cizinců. Z Ukrajiny je jich okolo 300 tisíc. Slováků je přes 236 tisíc. Živnostenské oprávnění má přes 110 tisíc cizinců.  

Počet Ukrajinců tak převýšil Slováky, kteří byli předtím nejpočetnější skupinou. Jak tvrdí vrchní ředitelka sekce zaměstnanosti ministerstva práce Kateřina Štěpánková, počet Ukrajinců kvůli válce posílil o téměř 100 tisíc s tím, že dvě třetiny z nich tvoří ženy, napsal server Echo24.cz.

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Urgentní příjmy jsou podle ministra zdravotnictví zneužívány

Lidé podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka zneužívají urgentní příjmy nemocnic. Chce proto zavést regulační poplatky. Poplatek by mohli hradit například pacienti, kteří nejdou nejprve k praktickému lékaři, ale rovnou do zdravotnického zařízení. Konkrétní návrhy ministr očekává od Národní ekonomické rady vlády, napsal server Ceskenoviny.cz.

V současnosti se platí za využití lékařské a zubní pohotovostní služby 90 korun. Návštěva praktických lékařů by podle Válka zpoplatněna být neměla.

Spíš si dokážu představit to, že pacient zaplatí za to, že nejde nejdřív k praktikovi, ale přímo do zdravotnického zařízení,"

uvedl ministr zdravotnictví. 

Otevřít v galerii (4)
Čekají zdravotnictví další změny?
Čekají zdravotnictví další změny?Zdroj: Freepik

Rusové budovali na Ukrajině mučírny systematicky

Na okupovaných územích Ukrajiny vytvořily ruské síly síť nejméně dvou desítek zařízení – mučíren. Podle Wayna Jordashe, šéfa skupiny Mobile Justice, byly tyto metody používány nejen v Chersonu, ale také v dalších oblastech okupovaných ruskými vojsky, jako je Buča a Borodjanka v Kyjevské oblasti, uvedly Novinky.cz

Tým vyšetřovatelů údajně objevil finanční vazby mezi mučírnami a ruským státem.

Finanční dokumenty ukazují, že civilní správa je financována z Ruska a civilní správa financuje mučírny. Takže máme velmi jasná schémata a velmi jasné souvislosti,“

řekl Jordash s odkazem na dokumenty objevené vyšetřovateli.

Otevřít v galerii (4)
Ukrajina je pod tlakem Rusů
Ukrajina je pod tlakem RusůZdroj: Pixabay

Anglická MI5 přiznala chybu při útoku na koncertě Ariany Grande

Anglická výzvědná služba MI5 se omluvila a přiznala, že nezabránila sebevražednému útoku, který v roce 2017 na koncertě Ariany Grande zabil v Machesteru 22 lidí. Pachatel Salman Abedi sice byl v hledáčku tajných služeb, ty se ale na teroristu nakonec soustředily příliš pozdě. Jako jejich „předmět zájmu“ byl službami vedený již od roku 2014. Jeho osoba byla ale klasifikována jako málo riziková. Soudu se tak nakonec dočkal alespoň bratr Hashem Abedi, jenž byl obviněn a uvězněn za pomoc při plánování útoku, informovala agentura AP.

Otevřít v galerii (4)
Ariana Grande na jednom ze svých vystoupení
Ariana Grande na jednom ze svých vystoupeníZdroj: Profimedia

Voráček bude hrát za Arizonu

Hokejového útočníka Jakuba Voráčka, který je dlouhodobě mimo hru kvůli opakovaným otřesům mozku, vyměnil podle serveru Ceskenoviny.cz tým Columbusu do Arizony za brankáře Jona Gilliese.

Pokusím se samozřejmě udělat maximum při snaze o návrat, ale může to být opravdu dlouhodobý proces. V tuto chvíli však nevidím reálně možnost, že bych naskočil zpátky v blízké budoucnosti. Udělám ale vše, co je v mých silách, aby se mi podařilo vrátit se na led,"

uvedl po posledním zranění Voráček. Hokejista má ještě na příští sezonu platný osmiletý kontrakt celkem na 66 milionů dolarů.

Otevřít v galerii (4)
Hokejista by měl po uzdravení oblékat jiný dres
Hokejista by měl po uzdravení oblékat jiný dresZdroj: Profimedia

Zdroje: AP, Ceskenoviny.cz, Echo24.cz, Novinky.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze