Top hledané
Výsledky (0)
Letošní prázdniny přinesly menší množství dopravních nehod.

Ranní ptáče: V Česku ubylo dopravních nehod. Na US Open stoupá teplota

Radim Červenka
05. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Dopravní nehoda

Přestože smrtelných nehod bylo letos méně, i tak při nich zemřelo několik desítek lidí. Petr Pavel odmítl pochybení při podepsání novely zákona o předčasných penzích a zkritizoval vládu za ukvapený postup. Na tenisovém US Open roste teplota oproti předchozím ročníkům.

Prázdniny přinesly méně dopravních nehod

Policie ČR během prázdninových měsíců řešila 16 024 dopravních nehod, což je 559 méně než loni. Zahynulo při nich 86 lidí, dalších 320 bylo těžce zraněno. Obětí na českých silnicích bylo v minulém roce méně (80) a také policisté řešili menší množství dopravních přestupků, letos jich bylo o 2500 více.

Nejčastější příčiny dopravních nehod se nemění. Jde o nepozornost během řízení, nesprávné otáčení a couvání a vyhýbání bez dostatečného odstupu. Policisté se zaměřují během speciálních akcí na kontroly požívání alkoholu za volantem nebo používání mobilního telefonu během řízení, napsala ČTK.

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

V Evropě přibylo tisíce vlků, řeší Evropská komise

Za poslední desetiletí přibylo v Evropě tisíce vlků a hlavní orgán EU se zabývá možnosti omezení ochrany těchto šelem. Jednotlivé státy mají komisi dodat statistiky o počtech vlků s ohledem na ekonomické dopady. V některých oblastech šelmy útočí na hospodářská zvířata, ovšem jejich odstřel je možný jen za velmi specifických podmínek.

Jejich populace čítá na území členských států EU přibližně 15 000 kusů, což je o čtvrtinu více než před deseti lety. V otázce regulace počtů vlků stojí farmáři s myslivci proti ochráncům přírody. Farmu, na kterou zaútočili vlci, však vlastní i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, což podle médií může podněcovat snahy o regulaci ochrany vlků, píše server Novinky.cz.

Otevřít v galerii (3)
Vlci
VlciZdroj: Profimedia

Kvůli požárům v USA je problém pojistit s dům

Stále častější požáry a hurikány v některých oblastech USA vedou pojišťovny k tomu, že odmítají pojistit tamější domy. Ačkoliv pojišťovny ukončují svou činnost v nejrůznějších oblastech napříč Spojenými státy, situace je asi nejvážnější v Kalifornii, kde dlouhodobě přibývá lesních požárů. 

Právě kvůli nebezpečí tragédie, která občany může připravit o veškerý majetek, potřebují pojištění. Ovšem pojišťovny nechtějí podstupovat riziko, že na svých produktech v oblastech nevydělají. Menší pojišťovny na Floridě zkrachovaly po loňském hurikánu, kdy musely vyplatit miliardy dolarů. Za poslední tři roky podle statistik americké pojišťovny vyplatily 300 miliard dolarů, jako náhradu škody za živelné pohromy, informuje ČTK.

Otevřít v galerii (3)
Požár v Kalifornii
Požár v KaliforniiZdroj: Profimedia

Globální oteplování ovlivňuje tenisové grandslamy

Rostoucí průměrné teploty zapříčiněné globálním oteplování planety se odráží i během nejprestižnějších sportovních akcí, jakými jsou tenisové grandslamové turnaje. Aktuálně probíhající ročník US Open sice probíhá prozatím během chladnějších teplot, než je obvyklé (kolem 20 stupňů Celsia), to se však má podle meteorologické předpovědi změnit už o víkendu, kdy má rtuť v teploměrech vystoupat vysoko nad 30 stupňů.

Vysokým teplotám a vlhkosti, které jsou pro prestižní turnaj v USA typické, přizpůsobují trénink i samotní tenisté, jako např. Angličan Andy Murray. Agentura AP vytvořila index, v němž sledovala teplotu, vlhkost, radiaci a vítr během US Open od roku 1988 a zjistila, že průměrná teplota stoupla za měřené období o 3 stupně Celsia, což je podle klimatologů velmi výrazné oteplení. Index také odhalil, že se zdvojnásobil počet dnů, kdy teplota přesahuje 32 stupňů Celsia na dvojnásobek oproti letů 1988-1992.

Otevřít v galerii (3)
Andy Murray na US Open
Andy Murray na US OpenZdroj: Profimedia

Zdroje: ČTK, novinky.cz, apnews.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze