Top hledané
Výsledky (0)
Blížící se volby rozhodnou o novém prezidentovi

Ranní ptáče: V klání o prezidentský post má mírně navrch Pavel. V USA se objevila nová varianta koronaviru

Radek Polák
03. ledna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Pavel je nyní v čele odhadů

V prvním kole prezidentských voleb, které se uskuteční 13. a 14. ledna, by nyní uspěl Petr Pavel a Andrej Babiš. Nový typ koronaviru dokáže obcházet imunitu získanou očkováním nebo nákazou, varují američtí vědci.

Sázky i výzkum favorizují Petra Pavla

Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel se vrátil do pozice největšího sázkového favorita na post prezidenta republiky. Necelých čtrnáct dnů před volbou hlavy státu vystřídal v čele bývalou rektorku Mendelovy univerzity Danuši Nerudovou, uvedl Aktualne.cz.

Uvedený trend potvrzuje rovněž nejnovější výzkum agentury Median, podle něhož by první kolo voleb vyhrál s mírným náskokem Petr Pavel před Andrejem Babišem. Pavla by nyní volilo 28,7 procenta lidí, Babiš by získal 28,5 procenta. Nerudové průzkum přisoudil 25,1 procenta. 

Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha
Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha, Praha 1

Ve druhém kole by na tom byl šéf hnutí ANO ze třech kandidátů stále nejhůř. Jak Pavel, tak Nerudová by v něm totiž získali více než 60 procent hlasů. 

Další verze koronaviru způsobuje vyšší podíl nákazy

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí eviduje rychlý rozmach nového podtypu koronavirové varianty omikron, který podle expertů dokáže obcházet imunitu získanou očkováním nebo nákazou.

Aktuálně se šířící forma viru SARS-CoV-2 je označována jako XBB.1.5 a je jednou z novějších verzí varianty omikron. Ta již způsobila rekordní počty nákaz na začátku loňského roku. Středisko uvádí, že v posledním týdnu minulého roku stála za 40,5 procenty infekcí napříč USA, což byl zhruba dvojnásobný podíl oproti situaci v předešlém sedmidenním úseku, píší Ceskenoviny.cz

Otevřít v galerii (4)
Hrozba nemoci trvá
Hrozba nemoci trváZdroj: Pixabay

Zájem o virtuální lidi v Číně roste

V Číně roste zájem o virtuální lidi. Podle technologické firmy Baidu se počet projektů virtuálních lidí, na kterých pracovala pro své klienty, od loňského roku zdvojnásobil. Za virtuálního zaměstnance jsou zájemci ochotni ročně zaplatit od 2 800 dolarů, tedy více než 60 tisíc korun, do 14 300 dolarů, což je přes 320 tisíc korun, napsal server Tyden.cz. Nejvíce se platí za trojrozměrného virtuálního člověka, nižší částky za dvojrozměrné osoby. S tím, jak se zdokonaluje technologie, se však od loňského roku snížily náklady přibližně o 80 procent.

Otevřít v galerii (4)
Čína hlásí poptávku po virtuálních lidech
Čína hlásí poptávku po virtuálních lidech Zdroj: Pixabay

V Praze se do vyhrazených jízdních pruhů nově vejdou i motocykly a skútry

Do vyhrazených jízdních pruhů pro autobusy městské hromadné dopravy v Praze, kterých je dohromady hned 66 kilometrů, budou moci kromě policistů, strážníků, záchranářů nebo taxikářů nově jezdit i motocykly a skútry, jak informoval server Czechcrunch.cz. Důvodem uvedeného kroku je především zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu.

Otevřít v galerii (4)
V Praze se změní systém dopravy
V Praze se změní systém dopravyZdroj: Pixabay

Mladí hokejisté svedou zápas o finále se Švédskem

Česká hokejová dvacítka se utká v semifinále mistrovství světa v Halifaxu ve středu večer se Švédskem. Svěřenci trenéra Radima Rulíka budou útočit na zisk první medaile od bronzu z roku 2005 v americkém Grand Forks. Druhou dvojici tvoří domácí Kanada se Spojenými státy americkými.

Čeští junioři, kteří vyhráli základní skupinu A a byli nasazení do play off jako nejlepší tým turnaje, se pokusí Švédům oplatit čtvrteční porážku 2:3 v prodloužení. Výběr kouče Magnuse Hävelida je jejich jediným přemožitelem na probíhajícím šampionátu, uvedl server Ceskenoviny.cz.

Otevřít v galerii (4)
Mladí čeští hokejisté budou bojovat o zlato
Mladí čeští hokejisté budou bojovat o zlato Zdroj: Pixabay

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Aktualne.cz, Czechcrunch.cz, Tyden.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze