Top hledané
Výsledky (0)
Miniaturní částice plastů kontaminují pitnou vodu.

Ranní ptáče: V litru vody našli vědci čtvrt milionů nanoplastů. Číňani utíkají ze země

Radim Červenka
09. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Plasty

Vědci poprvé spočítali přesný počet nanoplastů v litru vody pomocí laseru, jsou jich statisíce. Americké hranice v roce 2023 překročilo rekordní množství čínských migrantů. Z Číny je vyhání ekonomická recese i čím dál tvrdší dohled komunistického režimu. Francouzský prezident Macron přijal demisi premiérky Elisabeth Borne, pokusí se o politický restart před volbami do Evropského parlamentu. V Jižní Koreji se poslanci chystají k zákazu obchodu s psím masem, který byl v zemi tradiční po stovky let.

Vědci napočítal statisíce částic nanoplastů v litru vody

Pomocí mikroskopu s duálním laserem vědci mohli poprvé přesně spočítat množství nanoplastů v litrových vzorcích vody. Výzkumníci z univerzit v Columbii a Rutgers jich napočítali v rozmezí od  110 000 do 410 000. Průměrováním se dostali na hodnotu 240 000 částic v litru vody.

Stanovení přesných počtů je náročné kvůli skutečně miniaturním rozměrům těchto částic. Nanoplasty jsou menší než jeden mikron. Pro srovnání, šířka lidského vlasu je 83 mikronů. Dosavadní studie se zaměřovaly na větší tzv. mikroplasty. Ty mají velikost do jednoho mikronu. Podle studie je v lahvové vodě 10x až 100x více nanoplastů, než mikroplastů. Do vody se pak všechny tyto částice vylučují přímo z lahví, z nichž je voda balena, napsala o výzkumu agentura AP.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Z Číny odchází rozsáhlá migrace

Zatímco oficiálně je Čína druhou největší ekonomikou světa a konkurentem světové hegemonie USA, spustil se v roce 2023 nový migrační trend uprchlictví ze země. Povšimli si ho zejména strážci jižní hranice USA s Mexikem, kde americké úřady dlouhodobě bojují s přílivem nelegální migrace.

V uplynulém roce se k migrantům z Mexika, Venezuely nebo Guatemaly přidaly desetitisíce Číňanů, kteří se nelegálně pokouší dostat do USA. Jen bezpečnostní složky jich zadržely 31 000, oproti průměru 1 500 z minulých let. Příčinou jsou dopady kovidových restrikci v Číně a ekonomická recese. Lidé tak ztrácejí iluze o komunistickém režimu, který čím dál více zpřísňuje svůj dohled nad obyčejnými lidmi, uvedla CNN.

Macron se pokouší o politický restart

Předsedkyně francouzské vlády Elisabeth Borne podala do rukou francouzského prezidenta demisi. Ačkoliv ještě nebyla složena nová vláda, prezident Emmanuele Macron vyhlíží změny v politických důrazech. Demise premiérky má být tečkou za kontroverzní důchodovou reformou a reformami v imigračních pravidlech. Nově se chce Macron zaměřit na dosažení plné zaměstnanosti.

Podle průzkumů veřejného mínění ve Francii Macronova strana před volbami do Evropského parlamentu zaostává za krajně pravicovou vůdkyní Marine Le Penovou přibližně o osm až deset procentních bodů. Právě vzestupu euroskeptických sil se snaží současná vládní konstelace ve Francii zabránit, informovala agentura Reuters.

Otevřít v galerii (2)
Francie
FrancieZdroj: Pixabay

Parlament v Jižní Koreji chce zakázat obchod s psím masem

Očekáváné hlasování jihokorejského parlamentu by mělo zakázat obchod s psím masem v zemi. Konzumace psího masa je v Jižní Koreji tradiční záležitostí celá staletí, nově by chtěli zákonodárci položit větší důraz na ochranu zvířat.

Tradičně zde bylo pojídání psího masa považováno za zdraví prospěšné během vlhkého jihokorejského léta. S postupem času se však stalo stále vzácnějším jevem, nyní této pověře věří jen někteří příslušníci nejstarší generace, kteří si psí maso nadále kupovali a konzumovali ho. Ve zbytku populace převládlo kritika k porážkám psů s tím, jak čím dál více Korejců začalo psy chovat jako domácí mazlíčky, uvedla agentura Reuters

Otevřít v galerii (2)
Jižní Korea
Jižní KoreaZdroj: Pixabay

Zdroje: reuters.com, apnews.com, cnn.com

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze